NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Sezon się rozpoczął, środków na ratownictwo brak

Fala upałów zbiera śmiertelne żniwo nad wodą. Nad Jeziorem Zegrzyńskim w ostatnich dniach doszło do trzech tragedii. Tylko w tym tygodniu utonęło trzech mężczyzn. Tymczasem ratownicy alarmują: brakuje środków na stałe dyżury ratownicze oraz utrzymanie sprzętu w gotowości.

Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe alarmuje, że w związku z nierozstrzygnięciem konkursu na dofinansowanie podmiotów uprawnionych do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa wodnego organizacja stara się zapewnić gotowość ratowniczą we własnym zakresie, jednak dyżury i prace społeczne w żadnym razie nie odpowiadają potrzebom w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa tysiącom osób wypoczywającym latem nad Jeziorem Zegrzyńskim.

– Legionowskie WOPR cały czas czuwa nad bezpieczeństwem, staramy się być w pełnej gotowości przez 24 godziny na dobę, jednak od dłuższego czasu pracujemy wyłącznie społecznie. Nie mamy środków na stałe dyżury ratownicze oraz utrzymanie sprzętu w gotowości. Tymczasem, mimo naszych interpelacji, konkurs na dofinansowanie podmiotów uprawnionych do wykonywania zadań z zakresu ratownictwa wodnego, ogłoszony w listopadzie ubiegłego roku, wciąż pozostaje nierozstrzygnięty. Legionowskie WOPR potrzebuje natychmiastowego wsparcia w utrzymaniu gotowości do ratowania zagrożonego zdrowia i życia ludzkiego. Spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność – mówi Krzysztof Jaworski, prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W budżecie państwa jest zarezerwowana pula środków na dofinansowanie działalności podmiotów realizujących zadania z zakresu ratownictwa wodnego. W województwie mazowieckim co roku na ten cel przeznaczano 404 tysiące złotych. – To co prawda kropla w morzu potrzeb organizacji mających zapewnić bezpieczeństwo nad najpopularniejszymi mazowieckimi akwenami, jednak trzeba brać pod uwagę, że te środki są przeznaczane na „dofinansowanie”, a nie „finansowanie” działalności podmiotów – komentuje Krzysztof Jaworski.

Wojewoda Mazowiecki każdego roku ogłasza konkurs, w wyniku którego organizacje spełniające kryteria mają szansę pozyskać środki na zadania związane z ratowniczą działalnością statutową, takie jak: zapewnienie ciągłości dyżurów ratowników, konieczne remonty wyposażenia oraz infrastruktury, paliwo do łodzi i samochodów ratowniczych.

– Ostatni konkurs został ogłoszony 30 listopada 2018 roku. Jak co roku, złożyliśmy stosowny wniosek, licząc na rozstrzygnięcie konkursu z początkiem nowego roku. Zima i wczesna wiosna to właściwy czas na przygotowanie sprzętu ratowniczego, infrastruktury i zaplanowania prac ratowników w pełni sezonu. Niestety, konkurs nie został rozstrzygnięty do dziś. Sezon rozpoczął się na dobre. Staramy się radzić sobie dzięki zaangażowaniu społecznemu i wsparciu innych organizacji, jednak niepewność odnośnie do możliwości zapewnienia ciągłości ratowniczej to dla nas ogromny stres i poczucie odpowiedzialności za wypoczywających nad Jeziorem Zegrzyńskim. Odpowiedzialność ta jednak spoczywa także na władzach odpowiedzialnych za stosowne rozstrzygnięcia – każda ze stron powinna zrobić wszystko, co leży w jej kompetencjach, by poziom bezpieczeństwa nad Jeziorem Zegrzyńskim był jak najwyższy, a utonięć – jak najmniej – mówi Krzysztof Jaworski.

W 2019 roku Starosta Legionowski dotuje działalność organizacji realizujących zadania z zakresu ratownictwa wodnego kwotą w wysokości 30 tysięcy złotych. Marszałek Województwa Mazowieckiego przeznaczył w tym roku na ratownictwo wodne kwotę 300 tysięcy złotych (o 100 tysięcy złotych mniejszą niż w roku ubiegłym), z czego Legionowskie WOPR pozyskało 30 tysięcy złotych. Zabezpieczenie ratownicze kąpielisk finansują gminy. Na kąpielisku Dzika Plaża w Nieporęcie będzie w tym roku dyżurowało pięciu ratowników, na plaży gminnej w Wieliszewie trzech ratowników, na plaży miejskiej w Serocku także trzech ratowników. Wszystkie umowy Legionowskiego WOPR ze stronami są sfinalizowane.

Powiązane artykuły
Aktualności

O HIV na Pol’And’Rock Festival

Podczas festiwalu Pol’And’Rock, który w tym roku odbędzie się na lotnisku Czaplinek – Broczyno w województwie zachodniopomorskim, edukatorzy Towarzystwa Rozwoju Rodziny – oddział…
Co? Gdzie? Kiedy?

Szansa dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C

Naukowcy z Warszawy szukają nowych metod terapeutycznych dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapalaniem wątroby typu C. W 2010 r. Światowa Organizacja Zdrowia…
Aktualności

Szpital zza kulis, czyli nieznane zawody szpitalne

Praca w szpitalu nie kończy się na zawodzie lekarza, położnej czy pielęgniarki. W placówkach medycznych zatrudnionych jest wiele „niewidzialnych” osób, bez których…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter