NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PoradniaWszechstronny lekarz

Skóra małego dziecka pod ochroną

Zaczerwienienie, podrażnienie, wysypka u niemowlaka i małego dziecka może być następstwem stosowania nieodpowiednich kosmetyków i proszków do prania – ostrzegają specjaliści.

fot. Archiwum

Skóra dziecka rozwija się w pierwszych trzech latach jego życia. W tym czasie należy odpowiednio o nią dbać, a także ograniczać kontakt z detergentami i kosmetykami, szczególnie tymi nieprzeznaczonymi dla maluchów. Niestety, wiele mam sądzi, że o skórę dziecka należy szczególnie dbać w pierwszym roku życia, dlatego po pierwszych urodzinach swojej pociechy rezygnują z prania ubranek w proszkach specjalnie opracowanych do wrażliwej skóry małych dzieci.

Delikatna skóra dziecka
  Tymczasem zdaniem specjalistów skóra dziecka jest wyjątkowo delikatna przez pierwsze 3 lata życia dziecka i przez cały ten czas nie funkcjonuje tak dobrze jak u osób dorosłych. Nie daje pełnej bariery ochronnej dla organizmu – w tym okresie jest ona nawet 5 razy cieńsza niż u dorosłych osób. Komórki skóry dziecka ułożone są luźno i nie przylegają do siebie – to powoduje jej większą przepuszczalność. W związku z tym do skóry właściwej łatwiej przenikają składniki preparatów, z którymi ma styczność, np. kosmetyków czy środków piorących. Stosując nieodpowiednie produkty, narażamy dziecko na kontakt z substancjami chemicznymi, które mogą wywoływać podrażnienie, rumień, świąd i łuszczenie się naskórka. Ponadto przenikają one do krwioobiegu i całego organizmu malucha. Trzeba też pamiętać, że brak podrażnień i objawów alergii skórnych nie oznacza, że skóra spełnia swoje funkcje.

Od kilku lat rynek zalewany jest coraz to nowymi preparatami pielęgnacyjnymi. Rodzice mają szeroki dostęp do informacji dotyczących preparatów myjących, nawilżających, czy natłuszczających. Niejednokrotnie pomija się problem właściwego doboru środków do prania ubranek i pościeli dziecięcej. W swojej praktyce często spotykam się z podrażnieniami skóry, powstającymi w wyniku stosowania nieodpowiednich preparatów zewnętrznych” – mówi dr Lidia Ruszkowska, lekarz pediatra i dermatolog, ordynator Oddziału Dermatologii Dziecięcej Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie, która przy wsparciu jedne z firm produkujących proszki do prania dla dzieci zainicjowała jakiś czas temu program edukacyjny „3 lata pod ochroną”. Jego celem jest edukacja rodziców na temat zapobiegania podrażnieniom i chorobom skóry wynikającym z niewłaściwej jej pielęgnacji, w tym również z nadmiernym kontaktem z substancjami chemicznymi zawartymi w takich produktach, jak proszki do prania, środki do płukania, czy kosmetyki.

„Tą kampanią chcę uświadomić rodzicom, jak unikać podrażnień i chorób skóry, poprzez właściwą pielęgnację i stosowanie dostosowanych produktów”- mówi dr Ruszkowska.
  

Delikatne i bez alergenów

Proszki przeznaczone do prania ubranek i pościeli najmłodszych dzieci nie zawierają drażniących substancji, takich jak wybielacze optyczne, a także enzymów ani sztucznych barwników, agresywnych substancji zapachowych. Za to w ich składzie znajdziemy wyselekcjonowane środki powierzchniowo czynne oraz specjalne, delikatne substancje zapachowe. Dodatkowo, proszki i płyny do płukania dla dzieci zmuszą posiadać specjalne atesty. Ich zaletą jest również to, że są rekomendowane dla alergików, ponieważ nie zawierają substancji mogących podrażniać wrażliwą skórę malucha, a ich skład został zaakceptowany przez odpowiednie instytuty, np. Instytut Matki i Dziecka.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarz

Mini-PCDH15 terapia genowa ratuje słuch u myszy

Badacze zaprojektowali mini-gen, który w przyszłości może dać skuteczną terapię genową zespołu Ushera typu 1F. Zespół kierowany przez naukowców z Harvard Medical…
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter