NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Spada zaufanie do szczepień

Raport Komisji Europejskiej: 7 na 10 krajów o najniższym poziomie ufności do szczepień znajduje się w Europie, z czego 4 należą do UE.

Nowe badanie opublikowane przez Komisję Europejską dowodzi, że spada zaufanie do szczepień. Region europejski ma mniejsze zaufanie do bezpieczeństwa szczepionek niż inne regiony świata; siedem z dziesięciu krajów o najniższym poziomie zaufania do szczepionek na świecie znajduje się w Europie – cztery z nich (Francja, Grecja, Włochy i Słowenia) znajdują się w UE. Częściowo wynika to z rosnącego wpływu różnych grup antyszczepionkowych, które rozpowszechniają wprowadzające w błąd informacje za pośrednictwem Internetu lub na forach politycznych.

– Niektóre z kluczowych problemów, które musimy rozwiązać, to zwalczanie dezinformacji i brak świadomości w populacji ogólnej w zakresie zagrożeń stwarzanych przez choroby, którym można zapobiegać poprzez szczepienia…Aby wzmocnić działania na szczeblu krajowym, zamierzamy zwołać Koalicję na rzecz Szczepień, aby zjednoczyć europejskie stowarzyszenia pracowników służby zdrowia i stowarzyszenia studentów, zobowiązać się do dostarczania społeczeństwu dokładnych informacji, zwalczania mitów i wymiany najlepszych praktykocenił Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Według autorów raportu “State of vaccine confidence in the EU 2018” – prof. Heidi Larson, dr Alexandre de Figueiredo, Emilie Karafillakis i Mahesh’a Rawal’a – analiza ankiet przeprowadzonych wśród pacjentów i lekarzy wykazała istotną korelację pomiędzy zaufaniem do szczepień prezentowanym przez lekarzy i ogół społeczeństwa. Tam, gdzie wykazano większe zaufanie do lekarzy pierwszego kontaktu, większy odsetek społeczeństwa wypowiada się dobrze o szczepieniach i wierzy w działanie szczepień ochronnych.

Jako lekarz mogę uczciwie powiedzieć, że szczepienie jest naprawdę jednym z największych sukcesów zdrowia publicznego naszych czasów i najbardziej opłacalnym narzędziem w naszych rękach. Szczepienia są także formą solidarności, a wielu chroni nielicznych. Szczepienia przyczyniły się do zaniku lub znacznego spadku liczby chorób zakaźnych w UE – oświadczył Vytenis Andriukaitis.

Raport opublikowany przez Komisję Europejską “State of vaccine confidence in the EU 2018”.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościPoradnia

W trosce o zdrowie małych pacjentów

Genetyczne uwarunkowania niedosłuchów, diagnostyka i terapia dzieci z wrodzonymi wadami ucha środkowego i wewnętrznego, postęp w technologiach poprawiających słyszenie, prognozowanie korzyści słuchowych…
Poradnia

5 pytań o przeszczepy, które warto sobie zadać

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień…
Poradnia

Metoda rytmiki Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a

Życie osób z zaburzeniami słuchu w dużej mierze oparte jest na naśladownictwie. Warto więc stwarzać przestrzeń do tego, by mogli się oni…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter