NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościInnowacjeWszechstronny lekarz

Specjaliści debatowali w Kielcach o medycznej cyfrowej rewolucji

Światowa kardiologia stoi u progu cyfrowej rewolucji. Popularyzacja dostępnych już dziś innowacyjnych technologii otwiera przed lekarzami i pacjentami nowy rozdział w historii leczenia chorób sercowo-naczyniowych. To etap, który nie tylko pozwoli na osiągnięcie niespotykanej dotychczas skuteczności, ale także sprostanie wyzwaniom starzejącego się społeczeństwa i objęcie efektywną terapią dużych populacji. O szansach idących za kardiologicznym przewrotem dyskutowano podczas spotkania “Innowacyjne rozwiązania cyfrowe w kardiologii”, które miało miejsce właśnie w Kielcach.

Na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego odbyło się pierwsze satelitarne wydarzenie towarzyszące New Frontiers in Interventional Cardiology, czyli dorocznym spotkaniu kardiologów interwencyjnych, kardiochirurgów, angiologów i radiologów z całego świata. Przez lata NFIC ugruntował swoją pozycję na mapie najważniejszych kongresów poświęconych wykorzystaniu nowych technologii w kardiologii, stając się prawdziwą wizytówką polskich specjalistów. Organizatorzy nie zapominają również o studentach medycyny jako pokoleniu reprezentującym nowe i świeże spojrzenie. Dlatego też jednym z elementów poniedziałkowego wydarzenia było oficjalne ogłoszenie konkursu skierowanego właśnie do nich.

  • Wierzymy, że młodzi adepci kardiologii mogą zaoferować tej dyscyplinie nową, innowacyjną jakość i zmienić sposób, w jaki dziś patrzymy na medycynę. Dlatego tak ważne jest, aby już dziś wspólnie tworzyć most między pokoleniami i rozwijać swoje pomysły. Zapraszamy więc studentów do przedstawienia ich wizji wykorzystania nowych technologii w praktyce lekarskiej. Najlepsi z nich zdobędą możliwość zaprezentowania swojej pracy przed międzynarodowym gremium ekspertów podczas kongresu NFIC – mówi współdyrektor NFIC, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Siudak, Klinika Chorób Wewnętrznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Podczas spotkania swój wykład “Jak objąć skuteczną opieką medyczną duże populacje dzięki innowacyjnym technologiom w medycynie?” wygłosił prof. dr hab. n. med. Dariusz Dudek, dyrektor NFIC oraz nowo mianowany Prezydent-Elekt Europejskiej Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (EAPCI ESC). Zdaniem prof. Dudka przyszłość kardiologii to szerokie wykorzystanie potencjału sztucznej inteligencji oraz big data. Fuzja tych mechanizmów pozwoli na lepszą i bardziej szczegółową diagnostykę oraz wytypowanie najefektywniejszej drogi postępowania.

  • Dzięki szczegółowej analizie baz danych przez algorytmy, lekarz otrzyma gotową symulację całej ścieżki leczenia opartej o analogiczne przypadki z całego świata. Specjalista będzie mógł więc zestawić swoją wiedzę i doświadczenie z wypadkową najlepszych rozwiązań stosowanych przy podobnym problemie. Dzięki temu lekarz niemal całkowicie wyeliminuje ryzyko popełnienia błędu – tłumaczy prof. Dudek.

Nowe technologie i połączenie medycyny i informatyki to także odpowiedź na wyzwanie stojące przed Polską i całym kontynentem, jakim jest starzejące się społeczeństwo. Eksperci szacują, że tylko do 2030 r. liczba hospitalizacji w kraju wzrośnie o 140 tys. Aby sprostać nierozerwalnie związanym z demografią potrzebom gospodarki, niezbędne jest skrócenie czasu hospitalizacji i rehabilitacji seniorów, w tym właśnie pacjentów kardiologicznych. Jedną z inicjatyw podnoszących świadomość w temacie wykluczania z aktywnego życia całych grup społecznych jest kampania “Stawka to życie. Zastawka to życie” współkoordynowana właśnie przez prof. Dariusza Dudka. Jej ideą jest popularyzowanie wiedzy nt. mało inwazyjnych przezcewnikowych metod korekcji zdegradowanych zastawek serca. Dzięki nim chory nie spędza już w szpitalu dwóch tygodni, a kilka dni. Również dzięki tej inicjatywie to właśnie zastawka aortalna została pierwszą zwizualizowaną strukturą serca w hologramie, po raz pierwszy na świecie zaprezentowaną podczas kongresu NFIC w 2016 r.

Zgodnie z samą nazwą wydarzenia podczas spotkania zaprezentowano również jedną z największych innowacji dostępnych na rynku. Uczestnicy poznali możliwości gogli HoloLens oraz aplikacji polskiej firmy MedApp, której rewolucyjne możliwości docenił światowy gigant informatyczny – Microsoft. Dzięki wykorzystaniu systemu CarnaLife Holo generującego rozszerzoną rzeczywistość w HoloLens, widzimy cyfrowo wygenerowany hologram serca pacjenta. Operator nie musi więc ryzykować inwazyjnym otwieraniem klatki piersiowej chorego, aby wirtualnie przejrzeć jego serce. System CarnaLife Holo pozwala także na konsultacje w czasie rzeczywistym z dowolnym ośrodkiem na świecie, co umożliwia zasięgnięcie opinii u eksperta specjalizującego się np. w danej wadzie zastawkowej mięśnia. Nowoczesny sprzęt to jednak nie tylko szczegółowa diagnostyka i efektywna komunikacja, ale również nieoceniona pomoc edukacyjna dla tych, którzy dopiero poznają tajniki dziedziny. Organizatorzy i jurorzy konkursy wierzą, że to tylko część z przełomowych możliwości, które oferuje innowacja. Kolejne mogą odkryć właśnie studenci.

  • Jeszcze dziesięć lat temu tworzenie czterowymiarowego hologramu w oparciu o dane pozyskane przy tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, echokardiografii czy angiografii wydawało się wizją prosto z science-fiction. Obecnie widzimy, że przyszłość dzieje się właśnie dziś – puentuje Mateusz Kierepka, CEO MedApp S.A.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 grudnia 2024: trzy przełomowe operacje w Światowym Centrum Słuchu

Nowatorskie w skali światowej i kraju rozwiązania technologiczne dostępne dla polskich pacjentów: 9 grudnia 2024 r. w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach…
PACJENTAktualności

SMA 2024 i wciąż oczekiwane zmiany

Podsumowano rok 2024, który przyniósł chorym z rdzeniowym zanikiem mięśni w Polsce wiele pozytywnych zmian, m.in. umożliwiono leczenia kobiet w ciąży i…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?KongresPACJENT

Kongres „Zdrowie Polaków”: START 25 listopada!

Jak nauka wpływa na zdrowe życie, dobrostan społeczny i rozwój profilaktyki? „Nauka dla zdrowia społeczeństwa” – to hasło towarzyszące 6. Kongresowi „Zdrowie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter