NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Sprawdź, czy jesteś zakażony wirusem HCV

W 2018 roku zgłoszonych zostało 3441 przypadków wykrycia wirusowego zapalenia wątroby typu C. U części z tych osób choroba została prawdopodobnie odkryta w zaawansowanym stanie. Oznacza to, że mogła rozwinąć się już marskość, a nawet rak wątroby – najpoważniejsza konsekwencja zakażenia wirusem HCV. Jedynym sposobem, aby uniknąć groźnych dla zdrowia i życia skutków nieleczonej choroby, jest wczesne wykrycie zakażenia. Do końca roku we wszystkich punktach ALAB laboratoria na terenie całego kraju można wykonać darmowe testy anty-HCV.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) przez wiele lat nie daje żadnych charakterystycznych objawów, a jeżeli już występują to są bardzo nieswoiste (zmęczenie, osłabienie, bóle stawów). Nie identyfikujemy ich zwykle z WZW C. Wielokrotnie nie są również na tyle dokuczliwe, aby zaniepokoić pacjenta. Sprawia to, że postawienie właściwej diagnozy bywa trudne. W tym czasie wirus po cichu wyniszcza wątrobę. Co więcej, zakażona osoba może nieświadomie przenosić go na innych. Priorytetem jest zatem wczesna diagnostyka, dzięki której będziemy mogli skutecznie leczyć chorych, a tym samym możliwe będzie wyeliminowanie wirusa ze społeczeństwa – podkreśla prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Dlaczego ja?”, czyli kto może być zakażony

Szacunki mówią, że 150 000 osób w Polsce może być zakażonych wirusem HCV, a aż 86% z nich nie wie o swoim zakażeniu! Konsekwencje mogą w przyszłości okazać się dla nich tragiczne.

Jednym z mechanizmów obronnych znanych w psychologii jest system wyparcia. Nie myśląc o problemie, wydaje nam się, że on nie istnieje. „Ja jestem zdrowy”, „Gdzie niby mogłem się zakazić?”, „Czuję się świetnie, nic mi nie jest”. Prawda może być jednak inna. Większość ludzi przynajmniej raz w życiu była w sytuacji, w której wirus mógł dostać się do ich organizmu. Dzieje się tak, kiedy w wyniku przerwania ciągłości skóry następuje kontakt z zakażoną krwią. Może się to zdarzyć, np. podczas wizyty u fryzjera, w salonie kosmetycznym czy u stomatologa. Kluczowe jest zachowanie najwyższych standardów higieny i sterylizacji, jednak nie zawsze na pierwszy rzut oka potrafimy to ocenić.

Z tego względu wykonanie testu anty-HCV zalecane jest praktycznie wszystkim, a w szczególności osobom, które:

  • były wielokrotnie hospitalizowane;
  • przechodziły transfuzje krwi przed 1992 r.;
  • korzystały lub korzystają z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty;
  • chodzą do stomatologa;
  • przyjmują lub przyjmowały dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie;
  • miały kontakty seksualne bez zabezpieczeń;
  • wyniki badań wątrobowych (ALAT, AspAT, ALP) mają powyżej normy.

Test anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Polega on na nakłuciu opuszki palca i pobraniu na test kasetowy 1-2 kropli krwi. Wynik znany jest już po ok. 15 minutach. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów ALAB laboratoria w godzinach jego funkcjonowania.

Badania wykonujemy we wszystkich, ponad 350, punktach pobrań ALAB laboratoria na terenie całego kraju. Zależy nam na tym, aby zbadać jak największą liczbę osób, dlatego będziemy je kontynuować aż do końca roku. Jeśli u kogoś test anty-HCV okaże się dodatni, przeprowadzimy dalszą, bezpłatną diagnostykę, dzięki której osoba, która skorzysta z badań będzie wiedziała, czy zakażenie HCV jest u niej aktywne – mówi lek. med. Agata Strukow, Dyrektor ds. Marketingu Medycznego z ALAB laboratoria.

Jedyna wyleczalna choroba przewlekła

W celu całkowitego wyeliminowania wirusa z Polski niezbędne jest odnalezienie wszystkich zakażonych HCV i jak najszybsze podjęcie leczenia. Jest to możliwe, gdyż od 2015 roku dostępne są leki o blisko 100% skuteczności. Dzięki nim zakażenie wirusem HCV stało się pierwszą i obecnie jedyną wyleczalną przewlekłą chorobą zakaźną. Leki te zostały wprowadzone do refundacji w ramach programu lekowego „Leczenie przewlekłego WZW typu C terapią bezinterferonową”. Mając skuteczne narzędzie w rękach, którym jest program lekowy Ministerstwa Zdrowia w zakresie WZW C, nie możemy ustać w poszukiwaniach osób dalej nieświadomych swojego zakażenia. Wszystkie nasze działania idą w tym kierunku. Prowadząc od lat fundację zrzeszającą pacjentów z WZW C, nie raz spotykałam się z ludzkimi tragediami, historiami, które nie miały szczęśliwego zakończenia. Działo się to głównie przed momentem wprowadzenia skutecznych terapii bezinterferonowych. Teraz możemy uniknąć tych tragedii! Wystarczą 1-2 krople krwi. Mogą one uratować życie nasze lub naszych bliskich. Apeluję do wszystkich – badajcie się! To nic nie kosztuje – mówi Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i Lider Koalicji Hepatologicznej.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z aktualizowanym wykazem wszystkich placówek, w których można skorzystać z bezpłatnego testu kwalifikującego do dalszej diagnostyki HCV, znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.

Partnerem akcji bezpłatnych badań jest firma AbbVie Polska.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Aparaty słuchowe mogą opóźniać wystąpienie i postęp demencji

To, czy ubytek słuchu jest związany z demencją incydentalną wśród osób używających i nieużywających aparatów słuchowych, sprawdzili duńscy naukowcy z Head &…
LEKARZAktualnościPACJENTSystem

Co dalej z Krajową Siecią Onkologiczną?

We wtorek 20 lutego sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). – Żeby spełnić oczekiwanie…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstała Koalicja Diagnostyczno-Kliniczna na rzecz nowotworów kobiecych

Czy bez odpowiedniej diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej można dzisiaj skutecznie leczyć raka? Co wspólnego z profilaktyką nowotworów kobiecych mają badania molekularne? Czy…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter