NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Sprawdź, czy masz jaskrę. Połowa Polaków nie jest zdiagnozowana

Ruszyła rejestracja gabinetów i poradni okulistycznych do VIII edycji akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”. Niebawem ruszy też diagnostyka pacjentów. Zgłaszanie placówek trwa do 1 marca. To świetna okazja do promocji swoich gabinetów. Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaprasza gabinety i kliniki okulistyczne z całej Polski do przyłączenia się do akcji.

„Polscy okuliści kontra jaskra” to inicjatywa Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (PTO) i lekarzy okulistów z całej Polski, która ma na celu edukowanie społeczeństwa, czym jest jaskra, oraz zwiększenie wykrywalności choroby, a tym samym uratowanie wzroku tysiącom Polaków. PTO, Sekcja Jaskry PTO i Polski Związek Niewidomych zapraszają gabinety i kliniki okulistyczne do włączenia się do społecznej akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry od niedzieli 10 marca do soboty 16 marca, czyli w trakcie Światowego Tygodnia Jaskry.

To już ósma edycja akcji Polscy okuliści kontra jaskra”. Naszą misją jest edukacja polskiego społeczeństwa na temat tej podstępnej choroby i zachęta do badań. Podczas siedmiu wcześniejszych edycji przebadaliśmy łącznie ponad 16 tysięcy osób z całej Polski. Aż 30 procent skierowaliśmy do dalszej diagnostyki oraz leczenia. Wielu z nich, dzięki wczesnej diagnostyce, uratowaliśmy wzrok. To wspaniała akcja, ale nie udałoby się pomóc tak wielu ludziom, gdyby nie zaangażowanie tylu ekspertów, okulistów, gabinetów i poradni okulistycznych – mówi prof. dr hab. Bożena Romanowska-Dixon, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

Bardzo dziękujemy za to zaangażowanie i niezwykle mocno zachęcamy do udziału w akcji także w tym roku. Zrobimy wspólnie wszystko, by Polacy skorzystali z tej niezwykłej szansy i przyszli w marcu do zgłoszonych ośrodków zbadać wzrok. – dodaje prof. dr hab. Ewa Mrukwa-Kominek, prezes elekt PTO.

Jak włączyć się do akcji?

Gabinety okulistyczne, które wyrażą chęć udziału w tegorocznej akcji, otrzymają szereg bezpłatnych materiałów edukacyjnych, w tym plakaty informacyjne oraz kwestionariusze badania przesiewowego.

Tegoroczna akcja trwa od niedzieli 10 marca do soboty 16 marca. Każdy z gabinetów decyduje, w jakich dniach i godzinach będzie przeprowadzał badania.

Gabinety można rejestrować za pośrednictwem strony www.tydzienjaskry.pl do 1 marca do godziny 23:59. Zgłoszenia może dokonać zarówno lekarz, jak i pracownik administracyjny – należy tylko wypełnić wniosek dostępny na stronie www.tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu, a po otrzymaniu elektronicznego potwierdzenia, odesłać go na adres: tydzienjaskry@pto.com.pl.

Zarejestrowane placówki znajdą się na liście gabinetów biorących udział w programie na stronie www.tydzienjaskry.pl/dla-pacjenta. Lista zostanie ogłoszona 6 marca o g. 11.00. Zainteresowani pacjenci będą umawiać się telefonicznie na wizytę w wybranym gabinecie.

Jaskra – choroba naszych czasów

Jaskra jest podstępna, prowadzi do nieodwracalnej ślepoty, ale w większości przypadków przez długi czas nie daje żadnych objawów. Według Światowego Stowarzyszenia Jaskry cierpi na nią aż 78 milionów ludzi na całym świecie, a do roku 2040 liczba ta może wzrosnąć do ponad 111 milionów. Szacuje się, że w Polsce to 800 tysięcy osób, z czego ponad połowa wciąż nie została zdiagnozowana, a tym samym nie ma świadomości, że powoli traci wzrok.

Te liczby są najlepszym dowodem na to, że nasza akcja jest niezwykle potrzebna, wręcz niezbędna! W ubiegłym roku blisko 60 placówek z całej Polski zaoferowało ponad 1900 wizyt lekarskich dostępnych dla pacjentów. Mamy nadzieję, że w tym roku od 10 do 6 marca będzie ich jeszcze więcej i jeszcze więcej Polaków skorzysta z możliwości badań w kierunku jaskry. Mocno zachęcamy gabinety i przychodnie do włączenia się do naszej akcji – tylko wspólnie łącząc siły możemy powstrzymać jaskrę! – podsumowuje wiceprezes PTO prof. dr hab. Iwona Grabska-Liberek.

Prof. dr hab. Jacek P. Szaflik, przewodniczący Sekcji Jaskry PTO dodaje: – Jaskra nie śpi! W przypadku tej choroby nie możemy mówić o profilaktyce, a jedynie o wczesnej diagnostyce. Dlatego udostępnianie pacjentom bezpłatnych badań w kierunku wczesnego wykrycia jaskry to bardzo ważny krok w walce z tą podstępną chorobą.

POLSCY OKULIŚCI KONTRA JASKRA 10-16 marca 2024 r.

Szczegółowe informacje: tydzienjaskry.pl

Rejestracja gabinetu: tydzienjaskry.pl/rejestracja-gabinetu

***
Światowy Tydzień Jaskry to międzynarodowa inicjatywa Światowego Stowarzyszenia Jaskry (World Glaucoma Association). Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na jaskrę jako główną przyczynę nieodwracalnej ślepoty i na to, że tylko wczesna diagnoza i wczesne podjęcie leczenia może zapobiec pogorszeniu wzroku. Organizatorami Światowego Tygodnia Jaskry są znani eksperci w dziedzinie jaskry i kierownictwo Światowego Stowarzyszenia Jaskry, a także pacjenci, którzy podejmują temat jaskry
w mediach. Światowy Tydzień Jaskry co roku obchodzony jest w marcu.

Zobacz także: https://www.worldglaucomaweek.org/

Powiązane artykuły
LEKARZInnowacje

Księżycowy układ odpornościowy

Jest niezwykle silny. Szybko gromadzi zespoły komórek, aby eliminować zagrożenia wewnątrz organizmu. Czasami trafia niestety w niewłaściwy cel. Choroby autoimmunologiczne, takie jak…
LEKARZWszechstronny lekarz

Choroba rzadka, o której nikt nie słyszał

ASMD (niedobór kwaśnej sfingomielinazy) to ultrarzadka, wielonarządowa i postępująca choroba uwarunkowana genetycznie, należąca do grupy lizosomalnych chorób spichrzeniowych. Nieleczona może stanowić zagrożenie…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstała Koalicja Diagnostyczno-Kliniczna na rzecz nowotworów kobiecych

Czy bez odpowiedniej diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej można dzisiaj skutecznie leczyć raka? Co wspólnego z profilaktyką nowotworów kobiecych mają badania molekularne? Czy…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *