NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?PoradniaWszechstronny lekarz

Standardy opieki nad kobietą w ciąży powikłanej

Kobieta po stracie dziecka nie powinna mieć stałego kontaktu z pacjentkami, które urodziły zdrowe dzieci. Powinna uzyskać pomoc psychologiczną a także informację o przysługujących jej prawach, w tym o prawie do pochówku – przewiduje projekt standardów opieki nad kobietą w ciąży powikłanej.

fot. Flickr Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardów opieki nad kobietą w ciąży powikłanej. Nowe przepisy szczegółowo regulują procedury postępowania w sytuacjach stwierdzenia ciąży bliźniaczej lub wystąpienia w czasie trwania ciąży, porodu lub połogu następujących powikłań: nadciśnienia tętniczego u ciężarnej, porodu przedwczesnego, zwiększonego ryzyka niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu, krwotoku położniczego, jak również standardy opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych.

W przypadku stwierdzenia powikłań w okresie ciąży, porodu lub połogu, pacjentką – zgodnie z projektowanymi zapisami – powinien opiekować się lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lub lekarza ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Leczenie stacjonarne takiej pacjentki powinno odbywać się w szpitalu o wyższym poziomie opieki perinatalnej niż I poziom opieki perinatalnej, zapewniającym opiekę odpowiednią do jej stanu zdrowia oraz przebiegu ciąży lub porodu.

Projekt zakłada, że lekarz sprawujący opiekę specjalistycznej nad pacjentką w okresie ciąży przebiegającej w sposób niefizjologiczny, wymagającą leczenia z powodu określonego schorzenia, będzie zobowiązany do realizacji świadczeń profilaktycznych i działań w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych, a także konsultacji medycznych, wykonywanych w okresie ciąży w ustalonych okresach ich przeprowadzania.

Standardem opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych będzie zapewnienie jej troskliwej opieki personelu medycznego i wsparcia psychologicznego. Szpital będzie musiał zadbać, aby nie przebywała w sali razem z kobietami, które urodziły zdrowe dzieci. Pacjenta będzie miała prawo do uzyskania wyczerpującej informacji na temat obowiązującego stanu prawnego dotyczącego warunków rejestracji martwego urodzenia w urzędzie stanu cywilnego, w tym możliwości określenia płci w badaniach genetycznych płodu, prawa do pochówku martwo urodzonego dziecka zgodnie z obowiązującą w tej kwestii procedurą – we własnym zakresie, jak również możliwości przekazania tego świadczenia szpitalowi.

„Przyjęcie standardów obejmujących w wymienionych sytuacjach określone postępowania oraz działania profilaktyczne, może istotnie wpłynąć na obniżenie wskaźników umieralności okołoporodowej matek i ich potomstwa. Wprowadzenie standaryzacji opieki perinatalnej w najczęstszych i najcięższych powikłaniach zmniejszy również częstość występowania powikłań mających konsekwencje zdrowotne, zarówno w okresie ciąży jak i w późniejszym życiu kobiety i jej dziecka. Poprawi także jakość tej opieki” – twierdzą autorzy projektu.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?

Klowni pomogą operowanym dzieciom w Krakowie.

Od stycznia tego roku personel medyczny krakowskiego szpitala ma nietypową pomoc przy operacjach małych pacjentów: na bloku działają klowni medyczni. To efekt…
Poradnia

5 pytań o przeszczepy, które warto sobie zadać

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień…
Co? Gdzie? Kiedy?

Strategiczne porozumienie wiodących polskich uczelni

Medycyna i technologia – WUM i PW będą ściśle współpracować dla ochrony zdrowia Polaków. Warszawski Uniwersytet Medyczny i Politechnika Warszawska podpisały porozumienie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter