NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?PoradniaWszechstronny lekarz

Standardy opieki nad kobietą w ciąży powikłanej

Kobieta po stracie dziecka nie powinna mieć stałego kontaktu z pacjentkami, które urodziły zdrowe dzieci. Powinna uzyskać pomoc psychologiczną a także informację o przysługujących jej prawach, w tym o prawie do pochówku – przewiduje projekt standardów opieki nad kobietą w ciąży powikłanej.

fot. Flickr Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie standardów opieki nad kobietą w ciąży powikłanej. Nowe przepisy szczegółowo regulują procedury postępowania w sytuacjach stwierdzenia ciąży bliźniaczej lub wystąpienia w czasie trwania ciąży, porodu lub połogu następujących powikłań: nadciśnienia tętniczego u ciężarnej, porodu przedwczesnego, zwiększonego ryzyka niedotlenienia wewnątrzmacicznego płodu, krwotoku położniczego, jak również standardy opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych.

W przypadku stwierdzenia powikłań w okresie ciąży, porodu lub połogu, pacjentką – zgodnie z projektowanymi zapisami – powinien opiekować się lekarz specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lub lekarza ze specjalizacją I stopnia w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Leczenie stacjonarne takiej pacjentki powinno odbywać się w szpitalu o wyższym poziomie opieki perinatalnej niż I poziom opieki perinatalnej, zapewniającym opiekę odpowiednią do jej stanu zdrowia oraz przebiegu ciąży lub porodu.

Projekt zakłada, że lekarz sprawujący opiekę specjalistycznej nad pacjentką w okresie ciąży przebiegającej w sposób niefizjologiczny, wymagającą leczenia z powodu określonego schorzenia, będzie zobowiązany do realizacji świadczeń profilaktycznych i działań w zakresie promocji zdrowia oraz badań diagnostycznych, a także konsultacji medycznych, wykonywanych w okresie ciąży w ustalonych okresach ich przeprowadzania.

Standardem opieki nad kobietą w sytuacji niepowodzeń położniczych będzie zapewnienie jej troskliwej opieki personelu medycznego i wsparcia psychologicznego. Szpital będzie musiał zadbać, aby nie przebywała w sali razem z kobietami, które urodziły zdrowe dzieci. Pacjenta będzie miała prawo do uzyskania wyczerpującej informacji na temat obowiązującego stanu prawnego dotyczącego warunków rejestracji martwego urodzenia w urzędzie stanu cywilnego, w tym możliwości określenia płci w badaniach genetycznych płodu, prawa do pochówku martwo urodzonego dziecka zgodnie z obowiązującą w tej kwestii procedurą – we własnym zakresie, jak również możliwości przekazania tego świadczenia szpitalowi.

„Przyjęcie standardów obejmujących w wymienionych sytuacjach określone postępowania oraz działania profilaktyczne, może istotnie wpłynąć na obniżenie wskaźników umieralności okołoporodowej matek i ich potomstwa. Wprowadzenie standaryzacji opieki perinatalnej w najczęstszych i najcięższych powikłaniach zmniejszy również częstość występowania powikłań mających konsekwencje zdrowotne, zarówno w okresie ciąży jak i w późniejszym życiu kobiety i jej dziecka. Poprawi także jakość tej opieki” – twierdzą autorzy projektu.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Zapraszamy na 4. konferencję z cyklu „Nauka dla Społeczeństwa”

25 maja o godz. 18.00 odbyła się 4. konferencja z cyklu „Nauka dla Społeczeństwa”.Tym razem specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu przedstawili, jak…
AktualnościWszechstronny lekarz

Zapraszamy na Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”

– Informacja prasowa Serdecznie zapraszamy wszystkich entuzjastów nauki i lokalne społeczności na trzydniowy Kongres „Nauka dla Społeczeństwa”, który odbędzie się w dniach…
KongresWszechstronny lekarz

IV debata plenarna rektorów uczelni medycznych (komentarz)

Uzupełnieniem debaty jest komentarz dr. Piotra Kusznieruka dotyczący ustawy o kształceniu na uczelniach wyższych. Rewolucja technologiczna oraz głębokie zmiany społeczne sprawiają, że…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter