NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Poradnia

Świadczenia zdrowotne dla dzieci wymagają zmian

Konieczne jest podjęcie działań mających na celu doszacowanie świadczeń zdrowotnych dla dzieci, tak aby uwzględniały one rzeczywiste koszty leczenia młodych pacjentów. Rzecznik Praw Dziecka po raz kolejny apeluje do Ministra Zdrowia o interwencję w tej sprawie.

Adekwatna wycena świadczeń zdrowotnych dla dzieci jest warunkiem ich efektywnego leczenia. Rzecznik praw dziecka zwraca uwagę, że niedoszacowanie świadczeń, bądź brak takiej wyceny, skutkuje brakiem właściwego zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych dzieci, a także traktowaniem placówek medycznych dla najmłodszych jako kosztochłonnych i nieopłacalnych.

W swoim wystąpieniu do ministra zdrowia rzecznik podkreślił, że dziecko jest szczególnym pacjentem, wymagającym więcej czasu, uwagi i zaangażowania. Odmienność dziecka jako pacjenta wynika z cech, mających źródła w poziomie jego rozwoju, ograniczonego poziomu percepcji rzeczywistości oraz możliwości komunikowania się z otoczeniem. „Zmiany chorobowe u dziecka rozwijają się znacznie szybciej niż u dorosłego. Procedury medyczne dla dzieci muszą być tak wycenione, aby te wszystkie elementy uwzględnić” – uważa Marek Michalak i apeluje do Ministra Zdrowia o działania w powyższym zakresie.
źródło: brpd

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Nastolatkowie i młodzi dorośli w chorobie nowotworowej

W obliczu diagnozy nowotworowej życie pacjenta i jego rodziny zmienia się nieodwracalnie. Kiedy chodzi o nastolatków i młodych dorosłych, wyzwania te przybierają…
PACJENTPoradnia

Zaburzenia poznawcze w stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane (SM) często kojarzone jest z niepełnosprawnością fizyczną. Ale osoby z SM mogą doświadczać także objawów, które są trudne do dostrzeżenia…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter