NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Światowej sławy chirurdzy operują w Poznaniu

Już po raz trzeci raz do Poznania z ramienia organizacji „Global Spine Outreach” przyjechali najlepsi specjaliści ds. chirurgii kręgosłupa oraz neurofizjologii. W ciągu 3 dni wykonają 12 trudnych, nowatorskich jak na polskie warunki operacji.

Światowej klasy specjaliści (m.in. dr Krzysztof Siemionow i dr Lawrence Lenke) od 30 marca do 1 kwietnia br. zoperują bezpłatnie w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi 12 osób (8 dzieci i 4 dorosłych). Zooperowany zostanie  m.in. chłopak, który choruje na zespół Williamsa i obecnie ma 130 stopni skrzywienia kręgosłupa. Operacja, która do tej pory nie była stosowana w Polsce zwiększy chłopcu komfort życia i umożliwi normalne funkcjonowanie wśród rówieśników.

„Niektóre typy operacji są dla nas nowatorskie, przede wszystkim ze względu na wady wrodzone kręgosłupa i ich skomplikowanie. Wcześniej zabiegi takie były podzielone na odległe w czasie etapy. Dziś, dzięki wyjątkowym lekarzom i technice możliwe jest przeprowadzenie takich operacji za jednym razem” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Tomasz Kotwicki z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Szpitalu im. W. Degi.

Lekarze z USA w trakcie przeprowadzania zabiegu stosują zaawansowany neuromonitoring. Oznacza to wnikliwe monitorowanie m.in. rdzenia kręgowego, w okolicy którego prowadzona jest operacja aby nie dopuścić do jego uszkodzenia.

„W naszym szpitalu stosujemy neuromonitoring od ponad 4 lat, dzięki sprzętowi podarowanemu przez WOŚP. Wykonaliśmy dzięki niemu ponad 100 operacji. Lekarze, którzy nas odwiedzili, wykonują neuromonitoring w jeszcze bardziej rozszerzonym i kompleksowym zakresie. Przywieźli własny sprzęt i pokazują jego działanie. To wartość dodana dla pacjentów oraz wiedzy lekarzy” – wyjaśnia prof. Kotwicki. Lekarze z USA będą również szkolić polskich specjalistów, tak aby w przyszłości mogli oni samodzielnie wykonywać tego typu operacje.

„Chcemy aby leczenie kręgosłupa stało się wizytówką Szpitala im. Degi. Obecnie endoprotezy dostępne są wszędzie, my zaś chcemy się skupić jako nowatorski ośrodek na tych wadach, których usunięcie nie jest możliwe w innych placówkach na terenie województwa lub na terenie całego kraju” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Tomasz Kotwicki z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Szpitalu im. W. Degi

„Global Spine Outreach” jest to organizacja, która zrzesza światowych specjalistów medycznych (m.in. chirurgów) oraz wolontariuszy, którzy pomagają pacjentom ze skoliozą i innymi schorzeniami kręgosłupa na całym świecie. (http://globalspineoutreach.org/).

Powiązane artykuły
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
LEKARZInnowacje

Można manipulować pamięcią motoryczną rdzenia kręgowego

Badacze z Japonii wykazali, że rdzenie kręgowe, które kojarzyły pozycję kończyny z nieprzyjemnym doświadczeniem, już po 10 minutach nauczyły się zmieniać pozycję…
LEKARZInnowacje

Węch a sygnały z innych zmysłów

Szwedzcy naukowcy przetestowali hipotezę, że zmysł węchu może być w dużym stopniu zależny od niewęchowych wskazówek predykcyjnych i obejmować różne cechy przetwarzania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter