NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PoradniaWszechstronny lekarz

Światowej sławy kardiochirurdzy dziecięcy w Krakowie

Światowe autorytety kardiologii i kardiochirurgii dziecięcej spotkają się w Krakowie, aby przedstawić najnowsze strategie i standardy leczenia dzieci z najbardziej złożonymi wadami serca. Nowe osiągnięcia i doświadczenia przekładają się na poprawę ostatecznych wyników leczenia małych pacjentów, zwiększając w sposób znaczny ich szansę na lepsze życie.

Do Krakowa zjedzie plejada niekwestionowanych, światowych autorytetów, mających na swoim koncie pionierskie zabiegi wykonywane u dzieci z wrodzonymi wadami serca.
fot. archiwum

W dniach 2 – 3 czerwca w Krakowie, w Pałacu Krzysztofory przy Rynku Głównym 35 odbędą się międzynarodowe warsztaty „5th Krakow Educational Workshop on Congenital Heart Disease”, skupiające szerokie grono kardiochirurgów i kardiologów dziecięcych. Organizatorom udało się zaprosić i zgromadzić w jednym miejscu specjalistów z całego świata. Do Krakowa zjedzie plejada niekwestionowanych, światowych autorytetów, mających na swoim koncie pionierskie zabiegi wykonywane u dzieci z wrodzonymi wadami serca.

Nowe strategie i standardy leczenia.

Dwudniowa konferencja to aż 9 sesji i 28 wykładów, z których każdy stanowić mógłby temat na odrębną konferencję.
Jeden z najwybitniejszych kardiochirurgów na świecie, prof. Thomas Spray z dziecięcego szpitala klinicznego z Filadelfii w USA przedstawi nowe wskazania i podejście do leczenia dzieci z zespołem Fallota oraz tych, które wymagają naprawy wypływu z prawej komory. Powie również o nowej strategii leczenia wad zastawkowych aorty.

Żyjąca legenda i niekwestionowany autorytet w dziedzinie kardiologii interwencyjnej, prof. Shakeel Ahmed Qureshi przybliży temat nowych zastawek wszczepianych drogą interwencyjną. Powie też o zamykaniu trudnych ubytków międzyprzedsionkowych, czy o nowych technikach uzupełniających leczenie chirurgiczne.
Prof. Viktor Hraška, Europejczyk pracjący w Milwaukee w USA, poruszy temat interwencji w zakresie układu limfatycznego u dzieci po operacjach sposobem Fontana – jest to nowatorski sposób postępowania u dzieci po operacji metodą Fontana i z niewydolnością układu krążenia i układu limfatycznego.

Prof. Gaetano Thiene z Padwy, bardzo znany anatomopatolog, przybliży pewne aspekty zmian w łożysku płucnym w nadciśnieniu płucnym a także przedstawi zagadnienie anatomopatologii w sercu jednokomorowym.
Eksperci dyskutować będą również o nowych technikach sztucznego wspomagania układu krążenia przy pomocy wszczepialnych pomp, w tym próby ich stosowania u pacjentów operowanych sposobem Fontana. Tu krakowscy kardiochirurdzy podzielą się swoimi pionierskimi doświadczeniami ze stosowania tego typu pomp.

„Zestaw mówców jest doborowy i absolutnie jest to okazja, żeby w jednym miejscu zobaczyć tylu wybitnych wykładowców. Tego typu warsztaty są absolutnie unikalne na skalę europejską. Bardzo trudno skupić ludzi takiego formatu w jednym czasie i miejscu, a nam się to udało. Myślę, że nie jest to przypadkowe, bowiem krakowska Klinika jest rozpoznawana i doceniana na świecie” – mówi z dumą dr hab. med. Tomasz Mroczek prof. UJ – zastępca Kierownika Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

Krakowska kardiochirurgia dziecięca.

Wrodzone wady serca dotykają średnio 1 na 100 dzieci na świecie, bez względu na szerokość geograficzną. W Polsce należą one do najczęściej występujących wad wrodzonych a większość przyszłych rodziców, dowiadując się o chorobie dziecka, decyduje się je urodzić.

W Klinice Kardiochirurgii Dziecięcej w Krakowie co roku wykonywane są setki operacji na otwartym sercu i w krążeniu pozaustrojowym. Doświadczony zespół prowadzi pacjentów z najbardziej złożonymi wadami serca z całego kraju, osiągając bardzo dobre wyniki.
Z 400 zabiegów wykonanych rocznie, 350 jest przeprowadzanych w krążeniu pozaustrojowym. Ponad 40 % operacji jest wykonywanych u noworodków, co niewątpliwie stawia Klinikę na pierwszym miejscu w leczeniu wad wrodzonych serca w okresie noworodkowym w Polsce. W latach 2012-2016, dysponując zespołem 4 kardiochirurgów, w Klinice wykonanych zostało 176 operacji Norwooda.
„Jest to, według naszej wiedzy, najwyższa liczba operacji wśród europejskich ośrodków wykonujących tego typu operacje. Łączna liczba operacji wykonanych na sercach jednokomorowych w tym okresie sięga ponad 500 zabiegów. Możemy więc pochwalić się prawdopodobnie największym doświadczeniem w leczeniu serc jednokomorowych w kraju i w Europie” – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski – kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

Szansa na wymianę doświadczeń i zacieśnienie współpracy.

„5th Krakow Educational Workshop on Congenital Heart Disease” daje możliwość zaprezentowania nowych strategii, podejścia i światowych osiągnięć szerszemu gronu kardiologów i kardiochirurgów dziecięcych. To także znakomita okazja do nawiązania, bądź zacieśnienia współpracy między poszczególnymi ośrodkami w Europie i USA, szansa na wymianę doświadczeń i organizację międzynarodowych staży.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
PACJENTPoradnia

Małe wielkie pragnienia i wiara w lepsze jutro

Za drzwiami szpitalnych sal codzienność obfituje w trudne momenty, ale także pełne wzruszeń, ciepła i wsparcia. Każdy dzień przynosi nowe historie: te…
PACJENTPoradnia

Życie po chorobie to ciągła adaptacja

Po zakończonym leczeniu raka piersi kobiety muszą nauczyć się życia na nowo i często stają przed wyzwaniem, jak się odnaleźć w rzeczywistości,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter