W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym przeprowadzono pierwszą w Polsce implantację zestawu do regulacji przepływu na poziomie przedsionków serca (AFR–atrial flow regulator).
Pierwszy tego typu zabieg w Polsce odbył się 21 maja 2018 roku Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w ramach współpracy Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca UCK a Klinicznym Centrum Kardiologicznym UCK. Implant, zbudowany z nitinolowej plecionki, umieszczony został w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca w miejscu wytworzonego wcześniej otworu. Implantacja przedsionkowego regulatora przepływów jest zabiegiem łagodzącym objawy nieuleczalnego nadciśnienia płucnego i daje szansę pacjentom na oczekiwanie na przeszczep płuc.
Zabiegowi został poddany 28-letni mężczyzna, u którego we wczesnym dzieciństwie wykonano operację złożonej wrodzonej wady serca.
– Zabieg ten został przeprowadzony u pacjenta w skrajnie ciężkim stanie z ciężkim nadciśnieniem płucnym. Pomimo optymalnego leczenia famakologicznego nie można było uzyskać jego stabilizacji klinicznej. Chory pozostaje na aktywnej liście do przeszczepu płuc – komentuje dr hab. Joanna Kwiatkowska, ordynator Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca UCK. – Dziś mijają już 3 tygodnie od zabiegu i młody człowiek stwierdza poprawę samopoczucia, samodzielnie się porusza, przebywa w domu i pozostaje pod ścisłą opieką ambulatoryjną – dodaje.
Za kwalifikację do implantacji zestawu do regulacji przepływu odpowiadała dr hab. Alicja Dąbrowska-Kugacka, która wykonywała przezprzełykowe badanie echokardiograficzne w trakcie zabiegu. Badanie to poprzedzone zostało pomiarami hemodynamicznymi (dr Grzegorz Żuk). Zabieg przeprowadzili: dr hab. Roberta Sabiniewicza, prof. nadzw GUMed, oraz dr Dariusza Ciećwierza. Brali w nim udział również dr hab. Joanna Kwiatkowska i dr hab. Marcin Fijałkowski prof. nadzw GUMed.
Pierwsze tego typu urządzenie zostało wszczepione w USA w 2015 r. Implant znajduje się obecnie w fazie badań przedklinicznych. Pojedyncze jak do tej pory zabiegi na świecie wykonywano w wyjątkowych sytuacjach u pacjentów, u których wykorzystano wszelkie możliwości farmakologicznego leczenia nadciśnienia płucnego.