NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Poradnia

Szczepienia przeciw grypie – dostępne czy nie?

Nadal można i warto się szczepić. Wbrew ostatnim doniesieniom medialnym szczepionki przeciw grypie nadal są dostępne na rynku, co więcej na początku listopada na rynek trafi kolejna pula. Nie ma już jednak szczepionek, które są refundowane dla osób powyżej 65. roku życia.

Bardzo cieszy nas duże zainteresowanie szczepieniami w tym sezonie. To znak, że decyzja o refundacji była oczekiwana nie tylko przez lekarzy, ale przede wszystkim pacjentów. Zainteresowanie było tak duże, że zabrakło szczepionek refundowanych. Jednak obecnie na rynku dostępne są pełnopłatne szczepionki czterowalentne, dlatego zachęcamy wszystkich do zaszczepienia się jeszcze przed nadejściem sezonu zimowego” – podkreśla dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Szczepieniom powinny poddawać się osoby z grup ryzyka, szczególnie narażone na wystąpienie powikłań pogrypowych. Należą do nich m.in. seniorzy, chorujący przewlekle, dzieci i kobiety w ciąży. Szczepienie to ochrona nie tylko przed samą grypą, ale przede wszystkim przed jej groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami. Należy jednak pamiętać, że zachorować może każdy. Nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy może przebiegać bezobjawowo. Oznacza to, że można być źródłem zagrożenia dla otoczenia, nie zdając sobie z tego sprawy. Szczepienia przeciw grypie należy wykonać jak najszybciej, by zdążyć zarówno przed jesiennym sezonem infekcyjnym, jak i przed szczytem zachorowań na grypę, który w Polsce ma miejsce od stycznia do marca. Dlatego warto zaszczepić się już teraz.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
PACJENTPoradnia

Nastolatkowie i młodzi dorośli w chorobie nowotworowej

W obliczu diagnozy nowotworowej życie pacjenta i jego rodziny zmienia się nieodwracalnie. Kiedy chodzi o nastolatków i młodych dorosłych, wyzwania te przybierają…
PACJENTPoradnia

Zaburzenia poznawcze w stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane (SM) często kojarzone jest z niepełnosprawnością fizyczną. Ale osoby z SM mogą doświadczać także objawów, które są trudne do dostrzeżenia…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter