NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Szczepionki przeciwko grypie już dostępne

Dostępne są już szczepionki przeciw grypie na sezon 2018/2019. Wczesna jesień to najlepszy moment na wzmocnienie organizmu przed falą zachorowań. W tym roku po raz pierwszy z 50 proc. refundacji kosztu szczepionki mogą skorzystać osoby powyżej 65. r.ż.

Z roku na rok liczba zakażeń wirusem grypy jest coraz większa. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, od września 2017 r. w naszym kraju odnotowano 47 zgonów z powodu grypy oraz zarejestrowano ponad 5 mln przypadków zakażeń. Dla porównania w 2013/2014 było ich ok. 2 mln, czyli o ponad połowę mniej.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przekonują, że szczepienie jest najskuteczniejszą metodą walki z grypą. Wciąż szczepi się jednak niewielki odsetek Polaków – w sezonie 2017/2018 zaszczepiło się zaledwie 3,7 proc. rodaków. Pod tym względem jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej.

W nadchodzącym sezonie zgodnie z zaleceniami WHO, w składzie szczepionek przeciw grypie na półkuli północnej znajdować się będą następujące szczepy wirusa grypy:

W szczepionkach trójwalentnych przeciw grypie:

A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – wirus podobny

A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2) – wirus podobny

B/Colorado/06/2017 – wirus podobny (B/Victoria/2/87 lineage)

Dodatkowo w szczepionkach czterowalentnych:

B/Phuket/3073/2013 – wirus podobny (B/Yamagata/16/88 lineage)

W zbliżającym się sezonie szczepień przeciwko grypie po raz pierwszy będą stosowane wyłącznie szczepionki czteroskładnikowe, zapewniające lepszą ochronę przed wirusami” – mówi prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. – W minionym sezonie grypowym dominowały szczepy wirusa grypy z grupy B, stanowiły one ponad 70 proc. wszystkich zakażeń w naszym kraju. Nie wiadomo, jak będzie w tym sezonie. W sezonie 2016/2017 wirusy z grupy B stanowiły zaledwie 1 proc. wszystkich zakażeń grypowych. Pozostałe infekcje wywołane były wirusami z grupy A”.

W nadchodzącym sezonie grypowym szczepionki przeciwko grypie po raz pierwszy będą dostępne z 50 proc. odpłatnością dla osób po 65. r. ż. Ogólnopolski Programu Zwalczania Grypy postuluje, żeby szczepienia przeciwko grypie były bezpłatne dla seniorów po 75. r.ż.

Powiązane artykuły
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Najnowsze osiągnięcia nauki i medycyny w otolaryngologii

Już niebawem w Nashville w stanie Tennessee (USA) podczas dorocznego spotkania AAO-HNSF 2023 & OTO Experience, które odbędzie się w dniach 30…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Opieka neurologiczna w Polsce

Gdzie jest i dokąd zmierza polska neurologia? Jakie są jej największe sukcesy i jakie wyzwania stawia przed nią przyszłość? Na te pytania…
Co? Gdzie? Kiedy?LEKARZ

Święto polskiej neurologii

Dziś – 15 września 2023 roku – na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się Kongres Jubileuszowy Polskiej Neurologii, podczas którego Polskie Towarzystwo…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter