NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Szczepionki przeciwko grypie już dostępne

Dostępne są już szczepionki przeciw grypie na sezon 2018/2019. Wczesna jesień to najlepszy moment na wzmocnienie organizmu przed falą zachorowań. W tym roku po raz pierwszy z 50 proc. refundacji kosztu szczepionki mogą skorzystać osoby powyżej 65. r.ż.

Z roku na rok liczba zakażeń wirusem grypy jest coraz większa. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, od września 2017 r. w naszym kraju odnotowano 47 zgonów z powodu grypy oraz zarejestrowano ponad 5 mln przypadków zakażeń. Dla porównania w 2013/2014 było ich ok. 2 mln, czyli o ponad połowę mniej.

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przekonują, że szczepienie jest najskuteczniejszą metodą walki z grypą. Wciąż szczepi się jednak niewielki odsetek Polaków – w sezonie 2017/2018 zaszczepiło się zaledwie 3,7 proc. rodaków. Pod tym względem jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej.

W nadchodzącym sezonie zgodnie z zaleceniami WHO, w składzie szczepionek przeciw grypie na półkuli północnej znajdować się będą następujące szczepy wirusa grypy:

W szczepionkach trójwalentnych przeciw grypie:

A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09 – wirus podobny

A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2) – wirus podobny

B/Colorado/06/2017 – wirus podobny (B/Victoria/2/87 lineage)

Dodatkowo w szczepionkach czterowalentnych:

B/Phuket/3073/2013 – wirus podobny (B/Yamagata/16/88 lineage)

W zbliżającym się sezonie szczepień przeciwko grypie po raz pierwszy będą stosowane wyłącznie szczepionki czteroskładnikowe, zapewniające lepszą ochronę przed wirusami” – mówi prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. – W minionym sezonie grypowym dominowały szczepy wirusa grypy z grupy B, stanowiły one ponad 70 proc. wszystkich zakażeń w naszym kraju. Nie wiadomo, jak będzie w tym sezonie. W sezonie 2016/2017 wirusy z grupy B stanowiły zaledwie 1 proc. wszystkich zakażeń grypowych. Pozostałe infekcje wywołane były wirusami z grupy A”.

W nadchodzącym sezonie grypowym szczepionki przeciwko grypie po raz pierwszy będą dostępne z 50 proc. odpłatnością dla osób po 65. r. ż. Ogólnopolski Programu Zwalczania Grypy postuluje, żeby szczepienia przeciwko grypie były bezpłatne dla seniorów po 75. r.ż.

Powiązane artykuły
Aktualności

O HIV na Pol’And’Rock Festival

Podczas festiwalu Pol’And’Rock, który w tym roku odbędzie się na lotnisku Czaplinek – Broczyno w województwie zachodniopomorskim, edukatorzy Towarzystwa Rozwoju Rodziny – oddział…
Co? Gdzie? Kiedy?

Szansa dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C

Naukowcy z Warszawy szukają nowych metod terapeutycznych dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapalaniem wątroby typu C. W 2010 r. Światowa Organizacja Zdrowia…
Aktualności

Szpital zza kulis, czyli nieznane zawody szpitalne

Praca w szpitalu nie kończy się na zawodzie lekarza, położnej czy pielęgniarki. W placówkach medycznych zatrudnionych jest wiele „niewidzialnych” osób, bez których…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter