NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPoradnia

Szpital Dziecięcy w Olsztynie będzie większy i nowocześniejszy

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie będzie większy, wygodniejszy i nowocześniejszy. Prace mają zakończyć się w 2020 r. Łączny koszt inwestycji wynosi 30 mln zł

Powiększone i gruntownie modernizowane zostanie skrzydło szpitala od strony ul. Żołnierskiej, w którym po zakończeniu prac znajdą się:

  1. Oddział Intensywnej Terapii i Anestezjologii (pozwoli to m. in. na zwiększenie liczby stanowisk intensywnej terapii z dziewięciu do trzynastu);
  2. Oddział Pediatryczny dla dzieci do 3. roku życia w strukturze izolacyjnej (inwestycja pozwoli m. in. na stworzenie izolatek wyposażonych w śluzę, salę i łazienkę);
  3. Oddział Pediatryczny Chorób Zakaźnych wraz z odcinkiem wyposażonym w boksy Meltzera do leczenia wysoce zakaźnych chorób u dzieci;
  4. Oddział Leczenia Chorób Układu Kostno-Stawowo-Mięśniowego w zakresie ortopedii i w zakresie reumatologii.

Łącznie prace obejmą aż 5600 m. kw. powierzchni, z czego 3700 m. kw. będzie dobudowane w postaci nowej bryły i kolejnego, 4. piętra do istniejącej już części. Kolejne 1800 m. kw. – czyli tyle, ile liczy obecnie istniejące skrzydło, będzie gruntownie przebudowane.

„Warunki panujące w oddziałach, które teraz ulegną rozbudowie i modernizacji, nie zmieniały się od lat 60-tych ubiegłego wieku. Wieku. Sale są ciasne, nieprzystosowane do aktualnych standardów. Aby zachować tę samą liczbę łóżek, a jednocześnie poprawić warunki lokalowe, musimy „rozciągnąć” trochę to skrzydło i dobudować jeszcze jedną kondygnację. Będziemy tę inwestycję realizować etapami, żeby zachować ciągłość leczenia w remontowanych oddziałach „– mówi dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Rozbudowa Szpitala wymuszona jest także przez stale rosnącą liczbę leczonych pacjentów, która w ostatnim 10-leciu uległa podwojeniu (obecnie jest to 28 tys. pacjentów rocznie). Pierwszy etap rozbudowy zakończony pod koniec 2012 r., polegający na dobudowie nowego skrzydła od strony południowej, poprawił dostępność i warunki leczenia w bardzo ważnych oddziałach, takich jak Klinika Pediatrii, Gastroenterologii i Żywienia z Pododdziałem Nefrologii i Kardiologii, Klinika Rehabilitacji oraz Oddział Kliniczny Patologii i Wad Wrodzonych Noworodków i Niemowląt. Teraz przyszedł czas na kolejny ważny krok.

„Głównym celem rozpoczętej właśnie inwestycji jest poprawa dostępności do bazy szpitalnej i poprawa jakości specjalistycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi w województwie warmińsko-mazurskim z ukierunkowaniem na grupy chorób stanowiących główne przyczyny niezdolności do nauki, przyszłej niezdolności do pracy i niezdolności do pracy Opiekunów oraz poprawa warunków pobytu w oddziałach zarówno dla Pacjentów, jak i ich Opiekunów – podkreśla dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni, że potrzeby Szpitala i jego Pacjentów zostały dostrzeżone przez Samorząd Województwa i że otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych oraz z budżetu Samorządu Województwa, które umożliwia nam przeprowadzenie tej inwestycji”.

„Świadczy to o wspaniałej pracy, kunszcie medycznym, ale też o coraz lepszym wyposażeniu placówki – podkreślił Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin. – Natomiast ta inwestycja, tak duży projekt – praktycznie największy jeśli chodzi o szpitale wojewódzkie – pokazuje rangę i sprawność tego szpitala. Mamy szpital, który jest szpitalem samodzielnym, rynkowym, który podejmuje wyzwania i angażuje gros pieniędzy własnych na realizowanie tego zadania. Dziś ten szpital samodzielnie funkcjonuje w niełatwych warunkach rynkowych. W tym miejscu gorąco dziękuję za profesjonalizm, menadżerstwo i wspaniałą medyczną wiedzę, bo to są predyspozycje tego szpitala do pierwszych miejsc w Polsce!”

Łączny koszt inwestycji wynosi 30 mln zł, z czego 17 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego i budżetu Samorządu Województwa, resztę stanowi wkład własny Szpitala. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca czerwca 2020 r.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter