NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZInnowacje

Tau-PET: przyszłość pacjentów z chorobą Alzheimera

Choroba Alzheimera, jedna z najczęstszych chorób neurodegeneracyjnych, prowadzi do postępującej utraty pamięci. Charakteryzuje się gromadzeniem neurotoksycznych białek w mózgu – blaszek amyloidowych i splotów tau.

Zespół z Uniwersytetu Genewskiego (UniGe) i Genewskich Szpitali Uniwersyteckich (HUG) wykazał, że tau PET – nowatorska technika obrazowania służąca do wizualizacji białka tau – może znacznie lepiej przewidywać pogorszenie funkcji poznawczych u pacjentów niż stosowane dotychczas techniki obrazowania. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Alzheimer’s & Dementia: The Journal of the Alzheimer’s Association”. Rekomendują szybkie wprowadzenie tau PET do rutyny klinicznej, aby zapewnić pacjentom wczesne i zindywidualizowane rozwiązania.

Obecnie jednym z głównych narzędzi diagnostycznych choroby Alzheimera jest pozytonowa tomografia emisyjna (PET). – Polega ona na wstrzykiwaniu pacjentom radioaktywnych znaczników, które znikają w ciągu kilku godzin. Są zaprojektowane tak, aby wiązać się z ludzkimi cząsteczkami, które chcemy wykryć, czyniąc je widocznymi na tomografach PET – wyjaśnia Valentina Garibotto, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Radiologii i Informatyki Medycznej na Wydziale Lekarskim UniGe (Genua, Włochy) oraz Naczelny Lekarz Oddziału Medycyny Nuklearnej i Obrazowania Molekularnego HUG, która kierowała badaniami.

Obrazowanie Tau za pomocą PET 18F-Flortaucipir w chorobie Alzheimera. Rysunek przedstawia prototypowy wzorzec akumulacji tau, uzyskany przez porównanie ładunku tau u pacjentów z chorobą Alzheimera i zdrowych osób z grupy kontrolnej. Skala kolorów od niebieskiego do białego wskazuje na wyraźniejsze ładunki tau, z różowo-białymi obszarami reprezentującymi te o największej akumulacji. [foto: UniGe]

Flortaucipir jest radioznacznikiem, który wiąże się z białkiem tau. Został opracowany przez firmę farmaceutyczną i zatwierdzony przez Food and Drug Administration (FDA) w 2020 roku. Pozwala wykryć nagromadzenie tau oraz jego rozmieszczenie w mózgu, aby precyzyjnie ocenić jego rolę w klinicznej manifestacji choroby. Naukowcy z UniGe i HUG chcieli ustalić, która metoda obrazowania – PET amyloidu, PET metabolizmu glukozy czy PET tau – najlepiej pozwoli przewidzieć przyszłe pogorszenie funkcji poznawczych spowodowane chorobą Alzheimera. W Centrum Pamięci HUG zrekrutowano około 90 uczestników.

Nasze wyniki pokazują, że chociaż wszystkie różne pomiary PET były związane z obecnością objawów poznawczych, potwierdzając ich rolę jako silnych wskaźników choroby Alzheimera, PET tau był najlepszym narzędziem do przewidywania tempa pogorszenia funkcji poznawczych, nawet u osób z minimalnymi objawami – wyjaśnia Cecilia Boccalini, doktorantka w zespole profesor Garibotto i pierwsza autorka opracowania.

Wyniki uzyskane przez zespół prof. Valentiny Garibotto to mocny argumentem za włączeniem tym, tau PET wprowadzić do rutynowej oceny klinicznej indywidualnego rokowania pacjenta i wyboru najbardziej odpowiedniej strategii terapeutycznej.

——————————————————-
Neurocentrum Uniwersytetu Genewskiego to multidyscyplinarne centrum skupiające ponad 60 grup badawczych powiązanych z kilkoma wydziałami Uniwersytetu Genewskiego. Członkowie Neurocentrum prowadzą nowatorskie badania w różnych obszarach Neuronauki, zarówno w odniesieniu do zdrowia, jak i chorób, na ludziach (dorosłych i dzieciach) oraz zwierzętach. Neurocentrum koordynuje również programy nauczania z zakresu neurobiologii i kognitywistyki. Ponadto organizuje liczne seminaria, konferencje i wydarzenia publiczne, takie jak coroczny Tydzień Świadomości Mózgu w Genewie oraz programy edukacyjne dla publiczności w Bioscope .

Źródło: eurek alert
Foto: neurocenter-unige.ch

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Usunięcie jajników przed menopauzą upośledza integralność istoty białej

U kobiet, którym usunięto jajniki przed menopauzą, szczególnie te przed 40. rokiem życia, w późniejszym ich życiu obserwuje się zmniejszoną integralność istoty…
AktualnościInnowacje

2.KNDS: Mało kto wie, nad czym pracują polscy naukowcy

Jakie prace badawcze prowadzą polscy naukowcy? Tego można było dowiedzieć się podczas zakończonego niedawno 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”. O pracach i…
LEKARZWszechstronny lekarz

Co myślą młodzi i jakie mają plany (raport)

Młodzi ludzie nieustannie szukają balansu pomiędzy marzeniami a rzeczywistością. Jak uczniowie pod koniec szkoły średniej kształtują swoje życiowe drogi? Odpowiedzi na to…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *