NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Terapia krótkoterminowa dla pacjentów psychiatrycznych z podwójną diagnozą

U coraz większej liczby pacjentów psychiatrycznych chorobie psychicznej, jak choroba afektywna dwubiegunowa, depresja czy schizofrenia, towarzyszy uzależnienie. Mówi się wówczas o tzw. podwójnej diagnozie. Często trudno do końca stwierdzić, co było pierwsze – czy w wyniku uzależnienia uaktywniła się choroba psychiczna, czy też pacjent używkami lub zachowaniami zagłusza objawy choroby psychicznej, co przeradza się w uzależnienie.

Specjaliści psychoterapii uzależnień z Oddziału Psychoterapii Uzależnień w pierwszym w Polsce prywatnym, pełnoprofilowym szpitalu psychiatrycznym Allenort oferują kompleksowe usługi odtrucia, diagnostyki i wstępnego leczenia u pacjentów dorosłych z podwójnym rozpoznaniem w ramach 30-dniowej terapii krótkoterminowej (z możliwością przedłużenia). Kameralny, 8-łóżkowy oddział położony na najwyższym piętrze budynku szpitala zapewnia optymalne warunki do rozpoczęcia trudnej terapii dzięki całodobowemu wsparciu lekarzy psychiatrów z placówki Allenort.

Leczenie pacjentów, u których współwystępują choroba psychiczna i uzależnienie, to długi i trudny proces. Terapia długoterminowa, oferowana przez specjalistyczne ośrodki długoterminowe dedykowane osobom z podwójną diagnozą na terenie całego kraju (dla dorosłych m.in. w Krakowie, Gliwicach, Wyszkowie) i finansowana przez NFZ, może trwać nawet 24 miesiące.

Jednak zanim pacjent zostanie skierowany do takiego ośrodka, ze względu na uzależnienie najczęściej najpierw trafia do oddziału odwykowego krótkoterminowego, często wielokrotnie, nim zostanie postawiona diagnoza choroby psychicznej, co jest tylko wstępem do dalszego leczenia.

Pacjenci zgłaszają się do nas sami lub są przywożeni przez bliskich ze względu na problem z uzależnieniem, czy to od używek (alkohol, narkotyki, leki), czy też od zachowań (hazard, Internet, gry, zakupy, telefon komórkowy). Pobyt w naszym szpitalu pozwala na przeprowadzenie odtrucia i kompleksową diagnostykę. Z mojego doświadczenia wynika, że coraz rzadziej mamy do czynienia z czystym uzależnieniem. W grupie osób uzależnionych coraz częściej występuje podwójne rozpoznanie, gdy uzależnienie współwystępuje z chorobą psychiczną m.in. z chorobą afektywną dwubiegunową, depresją, schizofrenią. Ma to duży związek z coraz częściej występującym problemem uzależnienia od narkotyków, które sprzyja pojawieniu się problemów psychicznych – mówi Kinga Rochala, psycholog i psychoterapeuta, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, Kierownik Oddziału Psychoterapii Uzależnień w Szpitalu Allenort.

Celem terapii w trakcie 30-dniowego pobytu na oddziale jest dążenie do stabilizacji obu zaburzeń, w tym przede wszystkim odtrucie, gdyż podjęcie leczenia choroby psychicznej nie jest możliwe, dopóki uzależnienie jest aktywne. W związku z tym w zależności od potrzeb pacjenta pobyt w oddziale można też przedłużyć. Jest to dobry moment na rozpoczęcie psychoedukacji, czyli uświadomienia pacjenta co do natury jego zaburzeń, naukę rozpoznawania nawrotu choroby. Pacjenci bardzo często bronią się przed pobytem w ośrodku stacjonarnym w związku z towarzyszącymi lękami i obawami. Podczas pobytu w ośrodku krótkoterminowym pacjent może oswoić się z procesem terapeutycznym.

W naszym oddziale pacjenci mają możliwość pracy zarówno grupowej. jak i indywidualnej. Każdy pacjent ma przypisanego swojego psychoterapeutę, który pozostaje do jego dyspozycji w trakcie całego pobytu. Jednak główna praca prowadzona jest na zajęciach i warsztatach grupowych, co pozwala na obserwację relacji pacjenta w kontaktach społecznych z innymi pacjentami i z terapeutami. Dzięki temu, że w oddziale jednorazowo przebywa maksymalnie 8 pacjentów, nasze grupy terapeutyczne są kameralne, co umożliwia maksymalne skupienie uwagi terapeutów na każdym pacjencie – dodaje Kinga Rochala.

Po zakończeniu terapii krótkoterminowej w Oddziale pacjent otrzymuje skierowanie na terapię długoterminową, najlepiej w specjalnym ośrodku adaptacyjnym dla osób z podwójną diagnozą, gdzie pacjent uczy się nowych zasad funkcjonowania a także tego, jak wyznaczać sobie granice. Długotrwały pobyt w takim ośrodku, który może trwać 6-24 miesięcy i wiąże się z wielomiesięcznym wyrwaniem ze środowiska domowego, nie zawsze jednak jest możliwy. Dlatego istnieje też możliwość kontynuowania terapii w warunkach ambulatoryjnych w Szpitalu Allenort i w ośrodkach terapeutycznych Klinik Terapii Allenort, a wkrótce dostępna będzie też opcja psychoterapii grupowej dla osób uzależnionych. Wsparcie innych osób, doświadczających podobnych problemów pomaga w utrzymaniu abstynencji i życia według nowych, sztywnych zasad nawet wtedy, gdy pacjent wraca codziennie do swojego środowiska.

Oddział Psychoterapii Uzależnień przy Szpitalu Allenort zapewnia doskonałe warunki w pokojach jedno- i dwuosobowych z prywatną łazienką i pełnym wyposażeniem (klimatyzacja, miejsce do wypoczynku). Podobnie jak cały Szpital, Oddział jest do dyspozycji pacjentów 24 godziny na dobę, także w niedziele i święta.

Fot.: Kliniki Terapii Allenort

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Tydzień dla Serca: 17-24 kwietnia 2024

To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i niezwykle pracowitego narządu, ale również, by w praktyce…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
PACJENTAktualności

Pacjenci i neurolodzy czekają na program opieki koordynowanej

Każdego roku w Polsce na chorobę Parkinsona zapada niemal 8 tys. osób. Obecnie pacjentów zdiagnozowanych i leczonych jest ponad 90 tys. Nieco…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *