NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PoradniaWszechstronny lekarz

Trombektomia poprawia rokowania w udarze

Wyniki światowych badań klinicznych wyraźnie dowodzą, że stosowanie trombektomii mechanicznej u pacjentów z udarem pozwala na uzyskanie dobrego rokowania u ponad połowy leczonych. Oznacza powrót do samodzielności nawet w przypadku chorych z rozległym udarem mózgu.

Zabieg trombektomii mechanicznej polega na mechanicznym usunięciu skrzepliny ze światła naczynia. Kwalifikują się do niego chorzy z najcięższymi udarami – spowodowanymi ostrą niedrożnością największych tętnic domózgowych i mózgowych. W tej grupie pacjentów, do czasu wprowadzenia trombektomii, rokowanie było w zdecydowanej większości niekorzystne nawet w przypadku zastosowania tzw. leczenia trombolitycznego (stosowanego w celu „rozpuszczenia” skrzepliny).

W Polsce północnej jedynym centrum zapewniającym dostęp do tej metody 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu jest UCK. Specjaliści z Kliniki Neurologii Dorosłych rozpoczęli leczenie udarów niedokrwiennych mózgu metodą trombektomii mechanicznej, jako jedni z pierwszych w kraju, w 2015 roku. Do tej pory, mimo braku refundacji przez Pomorski Wojewódzki Oddział NFZ, w ośrodku przeprowadzono już 50 zabiegów trombektomii mechanicznej, w tym u pacjentów skierowanych przez inne oddziały udarowe Pomorza.

– Szansa na uzyskanie samodzielności w grupie pacjentów z tak rozległymi udarami mózgu leczonych w naszej klinice wynosi w tej chwili ponad 60% – mówi prof. Bartosz Karaszewski, ordynator Kliniki Neurologii Dorosłych UCK, koordynatorem systemu leczenia udarów mózgu w tym ośrodku.

Udar mózgu jest trzecią co do częstości przyczyną śmierci dorosłych, a także najczęstszą przyczyną ich trwałego kalectwa. W Polsce choroba dotyka ok. 80 tys. osób rocznie. Najczęstsze pierwsze symptomy udaru to nagle pojawiające się: drętwienie lub osłabienie mięśni jednej strony ciała i asymetria twarzy (opadający kącik ust po jednej stronie), trudności z mówieniem i rozumieniem mowy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy i zaburzenia równowagi, szczególnie silny ból głowy. Objawy mogą występować łącznie lub każdy z osobna.

Chory z podejrzeniem udaru mózgu musi jak najszybciej trafić do szpitala dysponującego odpowiednim zapleczem – to jest posiadającego w strukturze oddział udarowy. Standardowo leczenie trombolityczne stosuje się do 4,5 godziny, a mechaniczne (trombektomię) do 6 godzin od wystąpienia pierwszych objawów, chociaż w rzadkich sytuacjach klinicznych każde z nich można wdrożyć także później. Jednak im szybciej terapię się rozpocznie, tym większa jest szansa na uniknięcie rozległego trwałego deficytu neurologicznego i na powrót sprawności.

 

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Bądź dla dziecka dobrym przykładem

Pierwszym krokiem, który można wykonać, by bez większego wysiłku lepiej zadbać o zęby dziecka, jest pilnowanie dyscypliny w pielęgnacji jamy ustnej. Jak…
PACJENTAktualnościPoradnia

Nauczycielu, ta kampania jest dla Ciebie!

Dla nauczycieli powrót do pracy wiąże się ze wzmożonym wysiłkiem głosowym, z którym będą mieli do czynienia przez najbliższe 10 miesięcy. Wielogodzinna…
PACJENTPoradnia

Żółtaczka: objaw czy choroba

Choć powszechnie kojarzona z problemami wątroby, może być objawem wielu różnych schorzeń, w tym także rzadkich chorób krwi, takich jak nocna napadowa…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter