NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Unikatowy eksperyment medyczny w walce z Hashimoto

Polscy naukowcy i eksperci przeprowadzą unikatowy na skalę światową eksperyment medyczny mający na celu sprawdzenie, jak dieta oparta o produkty przeciwzapalne oraz eliminację glutenu i laktozy wpływa na jakość życia osób z chorobą Hashimoto. Wyniki eksperymentu zostaną wykorzystane do maksymalizacji skuteczności  zindywidualizowanych diet dla pacjentów. W eksperymencie mogą wziąć udział pacjentki z całej Polski. 

Badanie o statusie eksperymentu medycznego zostanie przeprowadzone na grupie stu kobiet. Jego celem jest sprawdzenie, jak spersonalizowane zalecenia żywieniowe sprawdzają się w roli niestandardowych metod leczenia chorób autoimmunologicznych. Autorami eksperymentu są naukowcy zespołu firmy technologicznej Hashiona.

Wyjątkowy eksperyment

Jak do tej pory, ze względu na dużą rozbieżność dotychczas przeprowadzonych badań, środowiska naukowe na całym świecie nie stworzyły jednolitych zaleceń żywieniowych dla pacjentów z Hashimoto. W związku tym, wiedza o wpływie diety i stylu życia na stan ich zdrowia jest wciąż niewystarczająca. Dzięki zmierzeniu wpływu diety na zdrowie i w oparciu o wyniki z badania możliwe będzie znaczne poprawienie skuteczności  diet, które   pomagają pacjentom z chorobą Hashimoto. Tak powstałe zindywidualizowane diety udostępnione zostaną pacjentom w aplikacji mobilnej Hashiona.

– Dzięki sprawdzeniu wpływu różnych diet na zdrowie i kondycję pacjentek będziemy mogli usprawnić narzędzie wspierające układanie spersonalizowanych jadłospisów dietetycznych i wprowadzić jednolite standardy żywieniowe w tym obszarze – komentuje prof. dr hab. Monika Bronkowska, ekspert nauk żywieniowych, członek Komitetu Nauk Żywieniowych PAN i pracownik Hashiona Research. – Udostępnienie ich w formie rekomendacji żywieniowych z poziomu urządzeń mobilnych pozwala dotrzeć do milionów pacjentów uwzględniając ich indywidualne potrzeby i znosząc bariery związane z udziałem w leczeniu niedoczynności tarczycy.

Narastający problem, szczególnie wśród kobiet

Choroba Hashimoto to przewlekłe zapalenie tarczycy zwykle prowadzące do stopniowego rozwoju niedoczynności tarczycy. Jest to najczęściej występująca choroba autoimmunizacyjna oraz choroba układu endokrynnego, a także najczęstsza przyczyna niedoczynności tarczycy. Szacuje się, że jawna postać autoimmunologicznej niedoczynności tarczycy dotyczy ok. 5% populacji, zaś postać subkliniczna nawet 10-15% społeczeństwa, przy czym kobiety chorują dziesięć razy częściej niż mężczyźni. W ostatnich latach obserwuje się znaczny wzrost zachorowań na chorobę Hashimoto, głównie wśród kobiet w wieku reprodukcyjnym

Pacjenci z Hashimoto potrzebują nie tylko leków, ale także dostosowanej do ich potrzeb diety i stylu życia – mówi dr hab. n. med. Tomasz Kryczka zHashiona Research. – Z jednej strony w walce z chorobą jest więc potrzebne podejście holistyczne, obejmujące wiele aspektów życia, a z drugiej – indywidualne uwzględnianie potrzeb pacjentów. Na chwilę obecną możliwości takiego wsparcia w walce z chorobą Hashimoto brak.

Aplikacja na receptę

Hashiona to pierwsza w Polsce platforma stworzona z myślą o osobach zmagających się z chorobą Hashimoto oraz niedoczynnością tarczycy. Jej celem jest pomoc w wyciszeniu symptomów choroby Hashimoto w prosty i przystępny sposób. Sercem platformy jest spersonalizowany program żywieniowy, oparty na dietach obniżających stan zapalny z uwzględnieniem eliminacji laktozy i glutenu, który w udokumentowany sposób wycisza objawy choroby.

Hashiona pozwala również na regularne śledzenie symptomów i wyzwalaczy choroby, generując raporty dla lekarza prowadzącego, oferuje także interaktywne moduły edukacyjne – pozwalające lepiej zrozumieć chorobę i nią zarządzać.

Działalność badawczą  grupy Hashiona wyspecjalizowanej w budowaniu produktów technologicznych i prowadzeniu badań klinicznych wspierają fundusze Aligo VC, DFRI, Calm/Storm, KAYA i Draper University specjalizujący się w inwestycjach w innowacyjne projekty obszaru HealthTech.

Trwa nabór do eksperymentu

W badaniu mogą wziąć udział kobiety w wieku 25-45 lat, które chorują na Hashimoto (bez chorób współistniejących) od co najmniej roku.  Uczestnicy badania zostaną podzieleni na dwie grupy: interwencyjną i kontrolną. W obu grupach uczestnicy  otrzymają od firmy pełen komplet badań medycznych, dietetyczną i lekarską, dostęp do aplikacji Hashiona w celu mierzenia postępów terapii. Dodatkowo, w grupie interwencyjnej badani pacjentki otrzymają spersonalizowany jadłospis na każdy dzień.

Zgłoszenia można przesyłać na adres: kontakt@hashiona.com z dopiskiem “Eksperyment medyczny”.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *