NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

W 2019 roku atak roślinnych alergenów może być szczególnie silny

Łagodna zima może sprzyjać wzmożonemu pyleniu roślin a unoszące się w powietrzu pyłki to zmora alergików. Z dokuczliwymi objawami alergii boryka się nawet połowa mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych; w Polsce problem ten deklaruje do 40% osób.

Pylenie roślin rozpoczyna się już w lutym i trwa nawet do końca października, ale z roku na rok obserwuje się, że stężenie pyłków roślinnych o silnych właściwościach uczulających wzrasta w powietrzu coraz wcześniej i utrzymuje się coraz dłużej.i Najgorszy okres dla alergików przypada od połowy maja do końca czerwca, kiedy pyli najwięcej roślin. Latem natomiast zaczynają pylić m.in. trawy i byliny, co także może być bardzo uciążliwe dla osób z nadwrażliwością.

W tym roku pylenie roślin może być szczególnie uciążliwe ze względu na łagodną w większości kraju zimę. Nie sposób uniknąć kontaktu z pyłkami, które unoszą się wszędzie w powietrzu i stanowią bardzo silne alergeny – duża część alergików to osoby uczulone właśnie na pyłki roślin.

Alergia – choroba cywilizacyjna

Alergia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Ze wzrostem zachorowalności mamy do czynienia mniej więcej od lat 80-tych ubiegłego wieku. Częstość jej występowania rośnie wraz z postępem cywilizacji i jest skorelowana ze stopniem rozwoju danego regionu. Najwięcej alergii występuje więc w bogatych krajach wysokorozwiniętych, m.in. w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australijczy w Kanadzie. W coraz większym stopniu ten problem dotyczy również Polski.

Wzrost zapadalności na alergie jest zależny od wielu czynników. Ma związek ze stylem życia, z tym co jemy i pijemy. Nie bez znaczenia jest także coraz bardziej zanieczyszczone środowisko, w którym na co dzień funkcjonujemy. Naukowcy twierdzą, że rozwojowi alergii najbardziej sprzyjają spaliny samochodów, w tym szczególnie silnika diesla. Wykazano, że częstość występowania alergii jest cztery razy wyższa u osób mieszkających w pobliżu (do 500 m) ruchliwej drogi. W opinii pediatrów, nadwrażliwość u dzieci powstaje dlatego, że w naszym otoczeniu jest zbyt czysto i jest w nim duża ilość chemii.

W Polsce, w badaniach przeprowadzonych w latach 2006-2008 wykazano, że cechy nadwrażliwości czy alergii ma ok 40% populacji. Szacuje się, że teraz jest to nawet 50%.

Skutki alergii

Mimo coraz częstszego występowania, choroby alergiczne są często bagatelizowane. Tymczasem okazuje się, że mają one znaczący, negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie. Kojarzony z łagodnymi objawami nieżyt nosa skutkuje obniżeniem koncentracji, zmęczeniem i sennością w ciągu dnia. Poza obniżeniem wydajności w pracy, osoby z alergią mogą również częściej powodować wypadki samochodowe, tym bardziej, jeśli zażywają leki przeciwalergiczne starszej generacji. Wykazano, że nawet co piąty wypadek na drodze powodowany jest przez pacjentów przyjmujących leki, które mogą upośledzać sprawność psychofizyczną – w tym także leki na alergię.i

Leczenie objawów alergii

W leczeniu alergii znaczącą rolę odegrały kortykosterydy (hormony kory nadnerczy) wprowadzone do obiegu farmaceutycznego na początku lat 60-tych. Obecnie wg zaleceń międzynarodowych standardem w leczeniu alergicznego nieżytu nosa są donosowe glikokortykosteroidy.

W latach 70-tych pojawiły się dwie kolejne grupy leków: tzw. kromony i leki antyhistaminowe. Kromony stosuje się zapobiegawczo, przed wystąpieniem objawów, celem prewencji.

Natomiast stosowanie niektórych leków antyhistaminowych (zwłaszcza I generacji) było do tej pory obciążone uciążliwymi objawami ubocznymi: powodowały senność, uczucie zmęczenia. Mogły także wchodzić w reakcję z jedzeniem lub innymi lekami; mogły także mieć niekorzystny wpływ na serce.

Kolejny krok w leczeniu objawów alergii

Najnowsza, II generacja leków, to leki antyhistaminowe II generacji, charakteryzujące się zdecydowanie mniejszymi efektami ubocznymi w stosunku do leków I generacji, większą skutecznością i szybkością działania, na przykład ma desloratadyna, która zaczyna działa szybko – już po 30 min od podania – i długo – powyżej 24h! Nie wykazuje przy tym interakcji z jedzeniem, alkoholem czy innymi lekami. W odróżnieniu od innych preparatów I generacji, nie powoduje senności i nie wpływa także na zdolność do prowadzenia pojazdów.

W okresie pylenia roślin: wyłącz alergię – włącz energię!

W wyniku postępu i rozwoju cywilizacji, coraz więcej osób cierpi z powodu objawów alergii. Szczególnie uciążliwy dla alergików może być okres wzmożonego pylenia roślin – maj, czerwiec, a także lipiec. Łagodzenie objawów alergii przynosi ulgę, znacznie podnosi komfort życia pacjentów i umożliwia im codzienne funkcjonowanie. Leczenie objawów chorób alergicznych staje się coraz skuteczniejsze – zastosowanie znajdują substancje niepowodujące senności, charakteryzujące się szybkością działania, wygodą stosowania i niewpływające na zdolność prowadzenia pojazdów.Chorzy powinni jednak pamiętać, że leki antyhistaminowe walczą tylko z objawami alergii.

Dla alergików kluczowe jest przestrzeganie zdrowego trybu życia: niepalenie tytoniu, unikanie alkoholu (wino i piwo potrafi być silnym alergenem), utrzymywanie prawidłowej wagi (szczególnie ważne dla chorych z astmą), zażywanie dużej ilości ruchu i unikanie nadmiernego nasłonecznienia. Powinni też, jeśli znają swój alergen, w miarę możliwości eliminować go ze swojego otoczenia. Chorzy na alergię mogą gwałtownie reagować na niektóre leki, przede wszystkim na preparaty ziołowe, ale także na zwykłą aspirynę i środki przeciwbólowe.

W okresie pylenia roślin, przy szczególnie dużej obecności różnych alergenów w środowisku, możemy teraz szybko i wygodnie włączyć energię wyłączając objawy alergii stosując nowoczesne leki przeciwalergiczne. Nie zapominajmy jednak o częstych konsultacjach z lekarzem.

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Polska Szkoła Otochirurgii

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa o Polskiej Szkole Otochirurgii będą rozmawiać wybitni eksperci. Spotkanie odbędzie się w niedzielę,…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

9 czerwca 2.KNDS: Niezbadane granice neuroplastyczności mózgu

Już wkrótce w ramach 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa temat ten będzie dyskutowany podczas debaty zorganizowanej przez Naukowe Centrum Obrazowania Biomedycznego (IFPS)….
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10 czerwca 2.KNDS: Czy przyszłość gatunku ludzkiego tkwi w genetyce?

To będzie niezwykła naukowa uczta! Już wkrótce podczas 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”, w poniedziałek 10 czerwca 2024 o godz. 10:00, goście…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter