NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

W Gdańsku otwarto Poradnię Chorób Piersi

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku otwarto Poradnię Chorób Piersi. Przeznaczona jest dla pań, które są zdrowe, ale chcą sprawdzić czy w ich piersiach nie ma niepokojących zmian, są genetycznie obciążone rakiem piersi lub wyczuwają w swoim ciele niepokojące zmiany. Z Poradni mogą korzystać też mężczyźni, którzy stanowią około 1% zachorowań na raka piersi.

fot. Sylwia Mierzewska/UCK

– To nowatorska placówka, gdyż jest ukierunkowana przede wszystkim na to, by zapobiegać rozwojowi choroby – mówił prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. – Naszym zdaniem profilaktyka jest najważniejsza, a wczesne wykrycie nowotworu piersi daje szanse na całkowite wyleczenie.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. W województwie pomorskim co roku odnotowuje się około 1100 nowych przypadków zachorowania. Poradnia Chorób Piersi to miejsce, w którym kobiety mogą sprawdzić bez skierowania czy w ich piersiach nie ma zmian chorobowych. Poradnia jest otwarta w poniedziałki, wtorki i czwartki.

– Poradnia pracuje w godzinach popołudniowych, żeby pacjenci mogli nas odwiedzać nie tracąc efektywności zawodowej – podkreślał Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. – Na razie Poradnia będzie czynna trzy razy w tygodniu, ale jeśli będzie zapotrzebowanie, na pewno wydłużymy czas pracy. Poradnia przeznaczona jest dla pań, które są zdrowe, ale chcą sprawdzić czy w ich piersiach nie ma niepokojących zmian, są genetycznie obciążone rakiem piersi lub wyczuwają w swoim ciele niepokojące zmiany. Z Poradni mogą korzystać też mężczyźni, którzy stanowią około 1% zachorowań na raka piersi.

Jak zaznaczył prof. Jacek Jassem, Gdańsk jest absolutnym liderem w kraju, jeśli chodzi o amputację z równoczesną rekonstrukcją piersi. Katedra i Klinika Onkologii i Radioterapii GUMed od lat specjalizuje się w leczeniu raka piersi i płuc, a standardy tu wypracowane już niedługo będą obowiązującymi dla wszystkich onkologów w Polsce.

Utworzenie Poradni jest kolejnym etapem rozwoju ośrodka leczenia raka piersi w Gdańsku (tzw. Breast Unit). Centrum Raka Piersi otacza opieką pacjentów onkologicznych, ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową. Do Poradni Chorób Piersi mogą się zgłaszać kobiety zdrowe, które chcą sprawdzić, czy w ich piersiach nie ma niepokojących zmian, które są genetycznie obciążone rakiem piersi bądź u których wcześniej wykryto łagodne zmiany.

Poradnia Chorób Piersi mieści się na III piętrze w Centrum Medycyny Inwazyjnej i otwarta jest trzy razy w tygodniu: w poniedziałki w godz. 13-15, we wtorki w godz. 14-16 i w czwartki w godz. 15-17. Rejestrować się można od poniedziałku do piątku w godz. 13-17 pod numerem telefonu 58 727 05 05 lub pisząc na adres rejestracja@uck.gda.pl.

 

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Nowoczesne kierunki diagnostyki głosu. Wskaźniki neurofizjologiczne

Głos jest złożonym zjawiskiem, a mechanizm jego wytwarzania wymaga współdziałania ze sobą wielu elementów. Mięśnie krtani są tylko jednym z elementów potrzebnych…
LEKARZWszechstronny lekarz

Ćwiczenia – nowa klasa leków w kardiomiopatii przerostowej

American College of Cardiology (ACC) i American Heart Association (AHA) właśnie opublikowały nowe wytyczne kliniczne dotyczące skutecznego postępowania u pacjentów, u których…
LEKARZWszechstronny lekarz

Szpiczak to coraz częściej choroba przewlekła

Dzięki nowym lekom i schematom leczenia dla coraz większej liczby pacjentów szpiczak plazmocytowy staje się chorobą przewlekłą. Warunkiem jest jednak wczesne zdiagnozowanie,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter