NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

W GUMed powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej

Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał środki na budowę wielospecjalistycznego Centrum Medycyny Pediatrycznej (CMP). Środki na ten cel pochodzą w większości z budżetu państwa. Symboliczny czek na kwotę 298,5 mln zł na ręce rektora GUMed prof. Marcina Gruchały przekazał podczas konferencji prasowej zorganizowanej 3 października br. Marcin Martyniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.

W spotkaniu udział wzięli posłowie na Sejm RP – Marcin Horała, Andrzej Jaworski, Kacper Płażyński i Kazimierz Smoliński, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz dyrektor Pomorskiego OW NFZ Monika Kasprzyk. Ze strony Uczelni obecni byli także: prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska, p.o. kanclerza prof. Jacek Bigda, prof. Piotr Czauderna – kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży, pełnomocnik Rektora ds. inwestycji Marek Langowski oraz Agnieszka Kubińska-Meller z Działu Obsługi Inwestycji. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku reprezentowali dyrektor naczelny Jakub Kraszewski i Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych.

To przede wszystkim jest sukces polskich pacjentów. Mam nieukrywaną radość ogłosić, że właśnie taka instytucja jak Gdański Uniwersytet Medyczny, będzie miała okazję realizować projekt Centrum Medycyny Pediatrycznej budowy nowoczesnego centrum, w którym będą leczeni najmłodsi pacjenci z najwyższym dostępem do świadczeń i zabezpieczeń zdrowotnych – zapowiedział na początku spotkania wiceminister zdrowia Marcin Martyniak.

Środki na inwestycję pochodzą z Funduszu Medycznego – Subfunduszu infrastruktury strategicznej. W konkursie wyróżniono łącznie 14 podmiotów zlokalizowanych w 11 województwach.

W trakcie naboru wpłynęło niemal 25 projektów inwestycyjnych, a 23 z nich podlegały ocenie. Każdy z nich mógł być alokowany w przedziale od 50 do 300 mln zł – podkreślił Marcin Martyniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. – Zdecydowana większość z nich przekraczała wartość 100 mln zł, w związku z tym Minister Zdrowia podjął decyzję o zwiększeniu pierwotnej alokacji z 2 mld zł do ponad 3,1 mld zł.

Władze Uczelni starały się od kilku lat o pozyskanie środków na budowę Centrum Medycyny Pediatrycznej, co pozwoli na zintegrowanie dotychczas rozproszonej bazy klinicznej. W ramach inwestycji powstanie nowoczesny  obiekt składający się z 6 kondygnacji, w tym 2 podziemnych. Planowane zakończenie realizacji to 3-4 kwartał 2026 r.

Dziękuję za zaufanie do naszego Uniwersytetu i szpitala klinicznego oraz powierzenie nam tak znaczącej kwoty, którą będziemy mogli przekazać na podniesienie i poprawienie standardu leczenia najmłodszych pacjentów  – mówił prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. –

UCK stanowi niezwykle ważny w naszym regionie ośrodek wysokospecjalistycznego leczenia pediatrycznego. To tutaj dzieci nie tylko z Pomorza znajdują pomoc w najbardziej skomplikowanych medycznie sytuacjach. Poprawa warunków oraz poszerzenie możliwości leczenia, zwłaszcza o spektrum leczenia chirurgicznego jest dla nas niezwykle istotne.

Zakładany koszt inwestycji to 299,9 mln zł, z czego 298,5 mln zł pochodzi z budżetu państwa, a 1,4 mln zł to środki własne. Inwestycja zakłada budowę kompleksu oraz jego całkowite wyposażenie i przygotowanie pomieszczeń pod docelową przeprowadzkę jednostek.

–  To jest wielki skok, wielki to skok w przyszłość dla polskiej pediatrii. Wielki skok w przyszłość dla bezpieczeństwa naszych dzieci. Nowy obiekt służyć będzie nie tylko pacjentom, ale także kształceniu nowych kadr medycznych – zaznaczył poseł Kacper Płażyński. – Kiedy patrzę na ten horyzont czasowy od 2015 r. do dzisiaj, to jest pewna cegiełka. W ciągu tych 7 lat budżet na zdrowie w Polsce zwiększył się ponad dwukrotnie. Niech te środki służą temu, abyśmy wszyscy czuli się w Polsce bezpieczni i przede wszystkim dobrze zaopiekowani.

Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania teletechniczne ułatwiające opiekę nad pacjentem i gwarantujące pełne bezpieczeństwo osób w nim przebywających. Projekt zakłada wyposażenie wszystkich jednostek, które obejmuje inwestycja, w nowoczesną aparaturę medyczną, z której najważniejsze to: TK, MRI, RTG, angiograf, tory wizyjne na blokach operacyjnych, stoły operacyjne z funkcją wymiennych blatów, mobilne aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia,  kardiomonitory i endoskopy.

–  Niecałe 2 lata temu, 7 października weszła ustawa o Funduszu Medycznym, która całkowicie zmienia sytuację naszych pacjentów i nas samych, bo bardzo często również jesteśmy pacjentami – dodał poseł Andrzej Jaworski. –  Osobiście bardzo się cieszę, że 300 mln z tego Funduszu zostanie przeznaczonych właśnie na budowę w Gdańsku i naszym województwie kolejnej ważnej inwestycji   specjalistycznego ośrodka dla najmłodszych. Bardzo serdecznie chciałem za to podziękować wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

CMP będzie się skupiać się na opiece dziennej oraz ambulatoryjnej. Nowy obiekt zostanie zlokalizowany w głównym kompleksie szpitalnym przy ul. Dębinki 7 i zostanie połączony z resztą infrastruktury szpitalnej łącznikami, co pozwoli efektywniej realizować transport pacjentów i logistykę zaopatrzenia.

–  Zawsze chciałem, żeby w Gdańsku powstał wielospecjalistyczny szpital dziecięcy z prawdziwego zdarzenia. Ten moment właśnie nadszedł. W miejscu mocno wysłużonych i nadwyrężonych czasem budynków już wkrótce powstanie obiekt, w którym warunki leczenia i pobytu pacjentów będą na miarę dzisiejszych czasów i oczekiwań.  –  podkreślił prof. Piotr Czauderna, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed. –  Mam nadzieję, że dzięki temu będziemy mogli nieść pomoc naszym pacjentom taką, jak w najnowocześniejszych krajach Europy. Przyszłość leczenia dzieci jest w wielospecjalistycznych instytucjach, gdzie można zebrać najlepszych specjalistów z różnych dziedzin

Centrum Medycyny Pediatrycznej dysponować będzie bazą liczącą 110 łóżek. Planowana powierzchnia całkowita obiektu wynosi 29 029 m2. W CMP zlokalizowane będą:

  • na poziomie -2 oraz -1 pomieszczenia techniczne, szatnie, magazyny, archiwum, pomieszczenia na odpady oraz garaż na 122 stanowiska
  • na poz. 0: hall, izba przyjęć z rejestracją, zespół poradni i pracowni, 4-łóżkowy oddział obserwacyjny;
  • na poz. +1: oddział dzienny na 15 łóżek, oddział dzienny rehabilitacji dziecięcej, Zakład Radiologii Pediatrycznej z 6 łóżkami wybudzeniowymi, pracownie endoskopii, zespół poradni i pracowni;
  • na poz. +2: blok operacyjny z 4 salami, sala intensywnego nadzoru z 6 łóżkami wybudzeniowymi, Klinika Intensywnej Terapii na 12 łóżek;
  • na poz. +3: Klinika Chirurgii licząca 37 łóżek, sala pooperacyjna – 5 łóżek, Klinika Reumatologii i Immunologii na 25 łóżek.

Fot. Paweł Sudara/GUMed

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10. Festiwal „Ślimakowe Rytmy”: 10-12 lipca 2024

W dniach 10-12 lipca odbędzie się niecodzienny – ze względu na uczestników ze świata – jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstanie Centrum Naukowo-Szkoleniowe Opieki Senioralnej

Polska zdecydowanie odstaje od największych krajów Europy i Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o zapewnienie dostępność w stacjonarnych domach opieki. To, co planuje…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *