NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

W UCK powstał Ośrodek Transplantacji Wątroby

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym powstał Ośrodek Transplantacji Wątroby, w którym wykonano już pierwsze na Pomorzu przeszczepy tego narządu. Program transplantacji wątroby jest realizowany we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w ludzkim ciele. Odpowiada m.in. za usuwanie toksycznych związków chemicznych z organizmu. Transplantację wykonuje się w sytuacjach skrajnej niewydolności tego narządu, spowodowaną najczęściej przez: przewlekłe zapalenie wątroby, nowotwory złośliwe i guzy wątroby, marskość wątroby (na tle zakażenia HBV, HCV), ostrą niewydolność wątroby bądź choroby metaboliczne tego narządu (np. choroba Wilsona). 

Przeszczep wątroby wiąże się z dużym ryzykiem, wyzwaniem jest tutaj spełnienie wszystkich kryteriów kwalifikacyjnych, np. dopasowanie odpowiedniej wielkości narządu do biorcy. Również czas nie jest sprzymierzeńcem w procesie transplantacji tego narządu – jest go o połowę mniej niż w przypadku przeszczepu nerek.

Pierwszym pacjentem, któremu przeszczepiono wątrobę w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, był 29-letni mężczyzna kwalifikowany do operacji z powodu marskości wątroby. Zabieg odbył się 18 kwietnia 2018 roku i trwał łącznie 365 minut. Pacjent czuje się dobrze.

– Transplantacja wątroby to przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania specjalistów wielu dziedzin: internistów, hepatologów, chirurgów ogólnych, transplantologów, nefrologów, gastroenterologów i anestezjologów. Razem z ośrodkiem warszawskim wykonaliśmy już 6 przeszczepów. To duży sukces naszego zespołu – mówi Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK.

Przeszczep wątroby to duże wyzwanie logistyczne, w którym bierze udział wiele osób, w tym koordynatorzy transplantacyjni. Specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przygotowywali się przeszczepu wątroby już od 2015 roku. Lekarze, instrumentariuszki, pielęgniarki biorący udział w transplantacjach wątroby odbyli kilkumiesięczne szkolenia w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierowanej przez prof. Krzysztofa Zieniewicza. Na początku kwietnia 2018 odbyła się symulacja przeszczepu, dzięki czemu sam proces mógł zostać udoskonalony. Program przeszczepów wątroby w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym koordynowany jest przez prof. Stanisława Hacia.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to wieloprofilowy ośrodek transplantacyjny – oprócz wątroby przeszczepiamy serca, płuca, nerki, rogówki, szpik i od niedawana wyspy trzustkowe. Transplantacje wątroby wykonuje aktualnie 9 ośrodków medycznych w Polsce.

Powiązane artykuły
Innowacje

Kolejny przełom w leczeniu raka piersi!

Trastuzumab derukstekan to pierwsza terapia celowana przeciwko receptorowi HER2, która może wpłynąć na redefinicję standardu leczenia dla ponad połowy pacjentek z rakiem piersi….
Innowacje

Polacy opracowali eksperymentalną terapię celowaną autyzmu

Eksperymentalną terapię celowaną autyzmu, będącą przełomem w rozumieniu możliwości leczenia objawów tego złożonego zaburzenia, opracowali naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN. Jak dowodzą,…
Innowacje

Pierwszy w Polsce zabieg krioablacji nowotworu płuca

15 czerwca br. zespół radiologów interwencyjnych z II Zakładu Radiologii UCK WUM, kierowanego przez prof. Olgierda Rowińskiego przeprowadził pierwszy w Polsce zabieg…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter