NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

W walce o czyste powietrze

Według raportu „Air quality in Europe” sporządzonego przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) w 2018 roku, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów Europy o największym stężeniu szkodliwych substancji w powietrzu: na 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast, 36 znajduje się w Polsce!

Dane pokazują, że w 2015 roku, z powodu smogu przedwcześnie zmarło ok. 45 tys. osób (dla porównania w 2017 roku w wypadkach samochodowych zginęło 2,8 tys. osób). Przy występowaniu smogu lub w okresach wzrostu stężenia szkodliwych substancji najbardziej narażone na chorobotwórcze działanie smogu są dzieci i osoby starsze.
W listopadzie br. wystartował program „Marka Otrivin kontra smog”, który ma na celu uświadomienie Polakom, jak ważne jest prawidłowe oddychanie i jak może ono wpłynąć na nasze zdrowie fizyczne, szczególnie w okresie podwyższonego stężenia zanieczyszczeń.

Producent marki Otrivin jest partnerem inicjatywy Smogathon, która zrzesza i nagradza najlepsze rozwiązania przyczyniające się do zmniejszenia poziomu smogu i innych zanieczyszczeń w powietrzu za pomocą innowacji i technologii. Konkurs skierowany jest do startupów, naukowców i wszystkich osób, którym zależy na poprawie jakości powietrza, którym oddychamy.

Oprócz nagrody głównej startupy mają możliwość wygrania nagrody specjalnej ufundowanej przez markę Otrivin, która jest przeznaczona na wdrożenie wybranego rozwiązania antysmogowego w wybranych miejscach w Polsce. W ubiegłorocznej edycji konkursu została ona przyznana firmie Radic8 produkującej specjalne oczyszczacze powietrza eliminujące cząsteczki smogu. Na początku grudnia urządzenia zostaną zainstalowane w przedszkolach w najbardziej zanieczyszczonej wg rankingu WHO miejscowości w Polsce – Żywcu. Dzięki temu przedszkolaki będą mogły cieszyć się czystym powietrzem.

19 listopada w Krakowie podczas Wielkiego Finału Smogathon 2018 producent marki Otrivin po raz kolejny ufundował nagrodę specjalną, którą otrzymała firma Degrum z projektem antysmogowych przystanków autobusowych, gdzie oddychać będzie można bez wdychania smogu i innych zanieczyszczeń.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

Czy Polaków boli bardziej?

Aż 95 proc. Polaków deklaruje, że w 2023 roku odczuwało ból. To najwyższy odsetek z 18 badanych krajów, podobnej odpowiedzi udzielili jedynie…
AktualnościPACJENT

Czym się kierują maturzyści przy wyborze uczelni?

Wybór uczelni to dla maturzystów jedno z najważniejszych życiowych wyzwań. Jakie są kryteria tej decyzji – perspektywy zawodowe, lokalizacja, a może możliwość…
AktualnościInnowacje

2.KNDS: Mało kto wie, nad czym pracują polscy naukowcy

Jakie prace badawcze prowadzą polscy naukowcy? Tego można było dowiedzieć się podczas zakończonego niedawno 2. Kongresu „Nauka dla Społeczeństwa”. O pracach i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter