NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?Wszechstronny lekarz

Wciąż brakuje programu lekowego w ramach RDTL

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała już 10 pozytywnych rekomendacji w kwestii finansowania w ramach RDTL (Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych) leku niwolumab dla pacjentów z płaskonabłonkowym nowotworem regionu głowy i szyi. Dzięki temu po trwającej kilka miesięcy procedurze, chorzy otrzymują możliwość skorzystania z nowoczesnego leczenia. Dlaczego nadal nie powstał program lekowy dla tej grupy pacjentów?

Obecnie w Polsce dostępnych jest kilka metod leczenia pacjentów z nowotworami głowy i szyi. Stosowane w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu zwykle są bardzo dotkliwe i mogą powodować trwałe okaleczenie oraz upośledzenie funkcjonalne. Nadzieją dla części z nich jest immunoterapia, która wpływa na jakość życia, umożliwiając wykonywanie obowiązków rodzinnych oraz zawodowych. Immunoterapia pozwala również na leczenie czerniaka, raka płuca, raka nerki i chłoniaka Hodgkina. Odkrywcy tej metody leczenia otrzymali w 2018 roku nagrodę Nobla.

W czerwcu 2018 roku prezes AOTMIT wydał pozytywną rekomendację w sprawie objęcia refundacją niwolumabu w ramach programu lekowego. Niestety, od tamtej pory sytuacja chorych na nowotwory głowy i szyi nie zmieniła się – nadal nie mają refundowanego leczenia! Immunoterapia dostępna jest dla nich w ramach badań klinicznych i RDTL. Droga do uzyskania zgody na RDTL jest jednak długa i trudna…

– W Klinice leczyliśmy niwolumabem kilku pacjentów. Niektórzy z nich odnieśli wymierne korzyści z tego leczenia. U niektórych choroba zatrzymała się lub cofnęła. Dostęp do leku otrzymali w ramach RDTL. Niestety w dalszym ciągu formalności związane z przyznaniem tego leczenia są dosyć skomplikowane. Mimo naszego doświadczenia, do tej pory nie do końca rozumiemy wszystkie wymogi i uzasadnienia, które musimy stosować w korespondencji pisemnej z Ministerstwem Zdrowia. A czas dla naszych pacjentów jest kluczowy. Na pewno ułatwieniem byłoby refundowanie leku w ramach programu lekowego – tłumaczy dr hab. Tomasz Rutkowski, dyrektor ds. naukowych Centrum Onkologii – Instytut w Gliwicach, Klinika Radioterapii i Chemioterapii.

Dostęp do immunoterapii w ramach RDTL uzyskało już 10 chorych. Kilkoro z nich otrzymało przedłużenie leczenia, co wiązało się z ponownym procesem dokumentowania i wnioskowania o niwolumab.

Dlaczego nie dać szansy na normalne życie chorym, skoro ta szansa jest na wyciągnięcie ręki? Jeśli tyle wniosków o ratunkowy dostęp do terapii lekowych uzyskało pozytywną rekomendację, dlaczego nie udostępnić tego leczenia wszystkim potrzebującym pacjentom? Panie Ministrze, gorąco prosimy o stworzenie programu lekowego dla tej grupy pacjentów – apeluje Elżbieta Kozik, Polskie Amazonki – Ruch Społeczny.

Chorzy z nowotworami regionu głowy i szyi na co dzień borykają się z wieloma problemami, a jakość ich życia ulega znacznemu obniżeniu. Nie tylko samo leczenie jest wyczerpujące, ale również następująca po nim rehabilitacja i próba powrotu do normalności.

Pamiętajmy, że nowotwory zlokalizowane w regionie głowy i szyi to nie tylko zmiany w wyglądzie chorego, ale też problemy z jedzeniem, połykaniem, mówieniem. Ich fizyczność, której nie akceptują, staje się barierą nie do pokonania. Pacjenci izolują się nawet od najbliższych. Nie chcą wychodzić z domu, urywają kontakty społeczne. U członków naszego Stowarzyszenia obserwujemy ogromną walkę jaką toczą z zaburzeniami jakości życia – tłumaczy dr hab. Sławomir Marszałek, prezes Stowarzyszenia Osób z Nowotworami Głowy i Szyi.

Trudy z jakimi zmagają się pacjenci doskonale rozumie pan Krzysztof Suterski, który jeszcze niedawno sam był pacjentem.

Byłem chory na nowotwór głowy i szyi, więc wiem co przechodzą pacjenci. Jestem zdruzgotany, że mimo upływu tak cennego dla chorych czasu, nie mają oni nadal dostępu do nowoczesnego leczenia, które dla niektórych z nich jest jedyną nadzieją! – mówi pan Krzysztof, członek Stowarzyszenia Osób z Nowotworami Głowy i Szyi.

Pacjenci nie poddają się i cały czas walczą o dostęp do immunoterapii, która jest obecnie standardem leczenia w większości krajów Europy. Organizacje pacjentów starają się, aby ich głos dotarł do rządzących. Do tej pory odbyły się dwie debaty medialne z ministrem Maciejem Miłkowskim, podczas których przedstawiono argumenty potwierdzające słuszność refundowania niwolumabu.

To niezwykłe, jak bardzo zdeterminowani potrafią być ludzie, którzy widzą choć cień szansy na wyzdrowienie.  Pomagamy im organizując zbiórki i poszukując finansowania na nierefundowane terapie. Wierzymy i mamy NADZIEJĘ, że niebawem to się zmieni. I dzięki refundacji immunoterapii pacjenci otrzymają szansę na powrót do zdrowia i normalne życie. Polscy chorzy powinni mieć dostęp do nowoczesnego, skutecznego leczenia – takiego, jakie dostępne jest w całej Europie.  Mówię to nie tylko jako osoba prowadząca fundację, ale przede wszystkim jako człowiek – podkreśla Joanna Konarzewska-Król, dyrektor zarządzający Fundacją Onkologiczną Nadzieja.

Wprowadzenie niwolumabu na listę leków refundowanych w nowotworach głowy i szyi nie tylko da szansę na życie pacjentom, ale spowoduje również uproszczenie procedur, ułatwienie pracy lekarzy i Ministerstwa Zdrowia oraz przybliży nas do osiągnięcia międzynarodowych standardów leczenia. Brakuje tylko jednej decyzji…

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter