NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Wciąż długie kolejki do specjalistów

Kolejki do specjalistów nie tylko nie maleją, ale w niektórych przypadkach wręcz rosną. Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez fundację Watch Health Care, obejmującego grudzień 2018 r. i styczeń 2019 r., średni czas oczekiwania na wizytę to ok. 4 miesiące, ale są specjaliści, do których czeka się nawet rok.

Jak zauważa fundacja, w Polsce próżno szukać choć jednej dziedziny medycyny, w której pacjenci nie natrafialiby na kolejki. Tym bardziej cenne dla pacjentów są programy profilaktyczne, realizowane przez lekarzy POZ.

– W podstawowej opiece zdrowotnej kolejek nie ma, a pacjentów na ogół przyjmujemy na bieżąco – mówi wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki. – Poza codzienną pracą, lekarze ze związków zrzeszonych w naszej federacji dobrowolnie angażują się w liczne programy profilaktyczne, adresowane do grup ryzyka. Korzyść z tej aktywności dla pacjenta jest podwójna: po pierwsze, badania przesiewowe pozwalają wykryć choroby we wczesnym stadium, a po drugie – udział w programie zapewnia w razie potrzeby konsultację u specjalistów innych dziedzin w o wiele krótszym czasie.

Programy profilaktyczne dotyczą różnych dziedzin i są finansowane z rozmaitych źródeł (przez NFZ lub ze środków unijnych). Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego w poszczególnych rejonach kraju realizują m.in. programy wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi, jelita grubego, reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), chorób układu krążenia, chorób odkleszczowych. Większość z nich zaplanowana jest na kilka lat i wiąże się z wykrywaniem chorób, które są powszechnym problemem społecznym. Np. wyniki leczenia nowotworów głowy i szyi należą w Polsce do najgorszych w Europie, a jedną z przyczyn jest fakt, że u większości pacjentów są diagnozowane w III lub IV stadium zaawansowania, gdy szanse na wyleczenie są mniejsze.

– Podobnie jest w przypadku RZS, atakującym stawy i narządy – dodaje lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda. – Choroba nieleczona prowadzi najczęściej do zniszczenia stawów i niesprawności, uszkodzenia narządów,  a nawet śmierci. Tylko wczesne wykrycie pozwala podjąć skuteczne leczenie, zahamować postęp choroby i zapobiec powikłaniom, które uniemożliwiają normalne życie. 

Niektóre z badań w ramach programu wykonują lekarze POZ, inne zlecają partnerskim jednostkom – zależy to od założeń. Jednak bez względu na to, gdzie pacjent zrobi badania, w tej formule do specjalisty trafi o wiele szybciej.

– Gdy badania wykażą niepokojące zmiany, uczestnicy programu nie czekają w kolejce, konsultację specjalisty mają „z marszu” – mówi Małgorzata Stokowska-Wojda. – Np. w przypadku podejrzenia RZS jest to reumatolog, a przypadku boreliozy – specjalista chorób zakaźnych lub neurolog. Według ostatniego zestawienia fundacji WHC, na wizytę do reumatologa czeka się średnio 7 miesięcy (o 1,5 miesiąca dłużej niż w poprzednich badanych miesiącach!), a do neurologa – ok. 3 miesięcy. Warto więc korzystać z programów profilaktycznych, by ominąć te kolejki.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter