NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Wciąż długie kolejki do specjalistów

Kolejki do specjalistów nie tylko nie maleją, ale w niektórych przypadkach wręcz rosną. Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez fundację Watch Health Care, obejmującego grudzień 2018 r. i styczeń 2019 r., średni czas oczekiwania na wizytę to ok. 4 miesiące, ale są specjaliści, do których czeka się nawet rok.

Jak zauważa fundacja, w Polsce próżno szukać choć jednej dziedziny medycyny, w której pacjenci nie natrafialiby na kolejki. Tym bardziej cenne dla pacjentów są programy profilaktyczne, realizowane przez lekarzy POZ.

– W podstawowej opiece zdrowotnej kolejek nie ma, a pacjentów na ogół przyjmujemy na bieżąco – mówi wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki. – Poza codzienną pracą, lekarze ze związków zrzeszonych w naszej federacji dobrowolnie angażują się w liczne programy profilaktyczne, adresowane do grup ryzyka. Korzyść z tej aktywności dla pacjenta jest podwójna: po pierwsze, badania przesiewowe pozwalają wykryć choroby we wczesnym stadium, a po drugie – udział w programie zapewnia w razie potrzeby konsultację u specjalistów innych dziedzin w o wiele krótszym czasie.

Programy profilaktyczne dotyczą różnych dziedzin i są finansowane z rozmaitych źródeł (przez NFZ lub ze środków unijnych). Lekarze rodzinni Porozumienia Zielonogórskiego w poszczególnych rejonach kraju realizują m.in. programy wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi, jelita grubego, reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS), chorób układu krążenia, chorób odkleszczowych. Większość z nich zaplanowana jest na kilka lat i wiąże się z wykrywaniem chorób, które są powszechnym problemem społecznym. Np. wyniki leczenia nowotworów głowy i szyi należą w Polsce do najgorszych w Europie, a jedną z przyczyn jest fakt, że u większości pacjentów są diagnozowane w III lub IV stadium zaawansowania, gdy szanse na wyleczenie są mniejsze.

– Podobnie jest w przypadku RZS, atakującym stawy i narządy – dodaje lekarka rodzinna Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda. – Choroba nieleczona prowadzi najczęściej do zniszczenia stawów i niesprawności, uszkodzenia narządów,  a nawet śmierci. Tylko wczesne wykrycie pozwala podjąć skuteczne leczenie, zahamować postęp choroby i zapobiec powikłaniom, które uniemożliwiają normalne życie. 

Niektóre z badań w ramach programu wykonują lekarze POZ, inne zlecają partnerskim jednostkom – zależy to od założeń. Jednak bez względu na to, gdzie pacjent zrobi badania, w tej formule do specjalisty trafi o wiele szybciej.

– Gdy badania wykażą niepokojące zmiany, uczestnicy programu nie czekają w kolejce, konsultację specjalisty mają „z marszu” – mówi Małgorzata Stokowska-Wojda. – Np. w przypadku podejrzenia RZS jest to reumatolog, a przypadku boreliozy – specjalista chorób zakaźnych lub neurolog. Według ostatniego zestawienia fundacji WHC, na wizytę do reumatologa czeka się średnio 7 miesięcy (o 1,5 miesiąca dłużej niż w poprzednich badanych miesiącach!), a do neurologa – ok. 3 miesięcy. Warto więc korzystać z programów profilaktycznych, by ominąć te kolejki.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Aparaty słuchowe mogą opóźniać wystąpienie i postęp demencji

To, czy ubytek słuchu jest związany z demencją incydentalną wśród osób używających i nieużywających aparatów słuchowych, sprawdzili duńscy naukowcy z Head &…
LEKARZAktualnościPACJENTSystem

Co dalej z Krajową Siecią Onkologiczną?

We wtorek 20 lutego sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała rządowy projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). – Żeby spełnić oczekiwanie…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Powstała Koalicja Diagnostyczno-Kliniczna na rzecz nowotworów kobiecych

Czy bez odpowiedniej diagnostyki patomorfologicznej i molekularnej można dzisiaj skutecznie leczyć raka? Co wspólnego z profilaktyką nowotworów kobiecych mają badania molekularne? Czy…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter