NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTPoradnia

Otyłość u dzieci można leczyć skutecznie

Zbierając materiał badawczy, naukowcy obserwowali ponad 170 małych dzieci w Szwecji, które były leczone z powodu zdiagnozowanej otyłości. Za pośrednictwem klinik dziecięcych w okręgu Sztokholm małych pacjentów w wieku od czterech do sześciu lat włączono do badania. Dzieci i ich rodzice zostali losowo przydzieleni do jednego z trzech warunków leczenia: leczenie standardowe, grupa wsparcia dla rodziców lub grupa wsparcia dla rodziców z dalszym wsparciem telefonicznym.

Co zrobić z dzieckiem, które kocha jedzenie i zawsze chce jeść, albo z dzieckiem, które zawsze jest głodne? Jak sobie z tym poradzić, nie tworząc tabu dotyczącego jedzenia? – mówi Paulina Nowicka, profesor nadzwyczajny nauk pediatrycznych w Zakładzie Nauk Klinicznych, Interwencji i Technologii w Karolinska Institutet oraz profesor Nauk o Żywności, Żywienia i Dietetyki na Uniwersytecie w Uppsali (Szwecja). – Trzeba spróbować zbudować w domu przejrzystą strukturę, która sprawi, że dziecko będzie wiedziało, że zbliża się lunch i że dostanie kolację – tłumaczy.

– Ale trzeba też robić coś razem, aby wzmocnić więzi rodzinne, na przykład angażować dziecko w gotowanie, podawać mu warzywa, jeśli jest głodne, i nie nagradzać go jedzeniem. Ważne jest również, aby upewnić się, że jedzenie nie jest kojarzone z emocjami i osiągnięciami – dodaje.

Wyjaśnia, że choć otyłość jest trudna do leczenia, badanie pokazuje, że u maluchów w wieku przedszkolnym intensywne leczenie jest bezpieczne i zarazem skuteczne. – Leczenie dzieci w tym wieku jest znacznie skuteczniejsze niż leczenie dzieci w wieku kilkunastu lat – podkreśla. – Niektórzy nastolatkowie rozważają możliwość poddania się operacji bariatrycznej. Mamy nadzieję, że dzięki wcześniejszemu leczeniu będą mogli jej uniknąć – zauważa.

Badanie było wynikiem współpracy naukowców z Karolinska Institutet (Szwecja), Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja), Warwick Medical School (Anglia) oraz Uniwersytetu Oksfordzkiego (Anglia).

Praca „A long-term follow-up of treatment for young children with obesity: a randomized controlled trial” autorstwa Anna Ek, Markus Brissman, Karin Nordin, Karin Eli and Paulina Nowicka została opublikowana w „International Journal of Obesity”.

Źródło: eurek alert.org
Foto: Mikaela Wallerstedta

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

E-papierosy pod lupą. Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków, myśląc, że…
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *