NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Więcej zadań, mniej pieniędzy

Pomimo wyznaczania nowych zadań dla lekarzy w podstawowej opiece zdrowotnej, przy braku kadr, w procedowanych obecnie zmianach planu finansowego NFZ dotyczących rozdysponowania dodatkowych środków całkowicie pomija się podstawową opiekę zdrowotną „To dla nas nie do zaakceptowania! – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiada rozdysponowanie m.in. większych przychodów pochodzących ze składek ZUS (571,29 mln zł), co oznacza, że łącznie środki na leczenie mają być zwiększone o niemal 670 milionów złotych. NFZ – co potwierdza zestawienie – nie uwzględnia w swoim planie podstawowej opieki zdrowotnej.

– Od wielu miesięcy w prowadzonych przez nas rozmowach z Centralą NFZ, zwracamy uwagę na problemy organizacyjne w poz (nowe zadania, rosnącą liczbę świadczeń, brak lekarzy, brak zachęt dla młodych lekarzy, zamykanie praktyk i idące za tym skutki dla pacjentów, biurokrację, a także problemy z wprowadzeniem e-ZLA) oraz finansowe (brak wzrostu nakładów na poz – zapowiadanego medialnie i ustawowo oraz deklarowanego przez rządzących). Niestety, mimo to, w przygotowywanych projektach podstawowa opieka zdrowotna, która miała stanowić fundament systemu ochrony zdrowia w Polsce, została całkowicie pominięta, i to także pod względem finansowania. Od momentu przyjęcia przez Sejm Ustawy o Podstawowej Opiece Zdrowotnej, Minister Zdrowia wielokrotnie podejmował działania interwencyjne zwiększające zarobki różnym pracownikom ochrony zdrowia. W żadnym z tych działań nie było podstawowej opieki zdrowotnej. Skutek tego jest taki, że nakłady na poz zamiast wzrastać do poziomu deklarowanego 20 procent systematycznie spadają i już tylko niewiele przekraczają 13 procent kosztów wszystkich świadczeń zdrowotnych mówi Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ w piśmie do Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia poinformowali, że umowy z NFZ przez nich zawarte wygasają z dniem 30 czerwca 2018 roku.

– Do czasu ich przedłużenia pozostały niecałe dwa tygodnie. 14 czerwca bieżącego roku na ręce Prezesa NFZ złożyliśmy- po raz kolejny- nasze propozycje. Oczekujemy, że zostaną rozważone pozytywnie, bo tylko wtedy pacjenci będą mogli liczyć na właściwą opiekę w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej apelują w piśmie lekarze PPOZ.

Powiązane artykuły
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

10. Festiwal „Ślimakowe Rytmy”: 10-12 lipca 2024

W dniach 10-12 lipca odbędzie się niecodzienny – ze względu na uczestników ze świata – jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Dzieci, Młodzieży…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter