NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Więcej zadań, mniej pieniędzy

Pomimo wyznaczania nowych zadań dla lekarzy w podstawowej opiece zdrowotnej, przy braku kadr, w procedowanych obecnie zmianach planu finansowego NFZ dotyczących rozdysponowania dodatkowych środków całkowicie pomija się podstawową opiekę zdrowotną „To dla nas nie do zaakceptowania! – mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapowiada rozdysponowanie m.in. większych przychodów pochodzących ze składek ZUS (571,29 mln zł), co oznacza, że łącznie środki na leczenie mają być zwiększone o niemal 670 milionów złotych. NFZ – co potwierdza zestawienie – nie uwzględnia w swoim planie podstawowej opieki zdrowotnej.

– Od wielu miesięcy w prowadzonych przez nas rozmowach z Centralą NFZ, zwracamy uwagę na problemy organizacyjne w poz (nowe zadania, rosnącą liczbę świadczeń, brak lekarzy, brak zachęt dla młodych lekarzy, zamykanie praktyk i idące za tym skutki dla pacjentów, biurokrację, a także problemy z wprowadzeniem e-ZLA) oraz finansowe (brak wzrostu nakładów na poz – zapowiadanego medialnie i ustawowo oraz deklarowanego przez rządzących). Niestety, mimo to, w przygotowywanych projektach podstawowa opieka zdrowotna, która miała stanowić fundament systemu ochrony zdrowia w Polsce, została całkowicie pominięta, i to także pod względem finansowania. Od momentu przyjęcia przez Sejm Ustawy o Podstawowej Opiece Zdrowotnej, Minister Zdrowia wielokrotnie podejmował działania interwencyjne zwiększające zarobki różnym pracownikom ochrony zdrowia. W żadnym z tych działań nie było podstawowej opieki zdrowotnej. Skutek tego jest taki, że nakłady na poz zamiast wzrastać do poziomu deklarowanego 20 procent systematycznie spadają i już tylko niewiele przekraczają 13 procent kosztów wszystkich świadczeń zdrowotnych mówi Bożena Janicka.

Lekarze PPOZ w piśmie do Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia poinformowali, że umowy z NFZ przez nich zawarte wygasają z dniem 30 czerwca 2018 roku.

– Do czasu ich przedłużenia pozostały niecałe dwa tygodnie. 14 czerwca bieżącego roku na ręce Prezesa NFZ złożyliśmy- po raz kolejny- nasze propozycje. Oczekujemy, że zostaną rozważone pozytywnie, bo tylko wtedy pacjenci będą mogli liczyć na właściwą opiekę w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej apelują w piśmie lekarze PPOZ.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter