NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZWszechstronny lekarz

Wieczorna regeneracja a nastrój następnego dnia w pracy

Jakość regeneracji, której doświadcza się wieczorem po zakończeniu pracy, może wpływać na samopoczucie w pracy następnego dnia rano – tak wynika z nowych badań niemieckich naukowców opublikowanych w czasopiśmie „Journal of Occupational and Organizational Psychology”.

„Przyjmując perspektywę czasową, zbadaliśmy, w jaki sposób nastrój pracowników (tj. czuwanie-zmęczenie, spokój-napięcie i przyjemność-nieprzyjemność) rozwija się w ciągu dnia pracy i przetestowaliśmy codzienną regenerację pracowników po pracy jako predyktor tych trajektorii nastroju” – piszą autorzy badania.

Badanie, które opierało się na wpisach w dzienniku 124 pracowników w ciągu 887 dni, wykazało, że ludzie, którzy mieli wyższą jakość regeneracji wieczorem niż zwykle, mieli też wyższy poziom czuwania, spokoju i przyjemności, gdy zaczynali pracę następnego dnia. Jednak czuwanie i spokój miały tendencję do silniejszego spadku w ciągu dnia pracy po wieczorach o wyższej jakości regeneracji.

Wyniki te sugerują, że pracownicy korzystają z codziennej regeneracji, ale korzyści te przemijają w ciągu dnia . „Czuwanie i spokój (ale nie przyjemność) generalnie spadały w ciągu dnia pracy, a codzienne psychologiczne oderwanie (pośrednio poprzez jakość snu), relaks i doświadczenia częściowo zwiastowały te trajektorie. Po wieczorach z zaburzeniami regeneracji (tj. niższym poziomem psychologicznego oderwania, relaksu lub opanowania niż zwykle) pracownicy doświadczali niższego poziomu odczuwania spokoju, który nieznacznie zmniejszył się lub był stabilny w ciągu dnia ” – napisali badacze.

Nasze badanie pokazuje, że codzienna regeneracja po pracy w czasie wolnym rzeczywiście jest korzystna dla nastroju pracowników, jednak korzyści te nie trwają przez cały dzień roboczy. Nasze obserwacje sugerują, że korzyści z wieczornej regeneracji są stosunkowo krótkotrwałe – zauważa mgr Maike Arnold z Uniwersytetu w Mannheim (Niemcy). – Ponadto odkryliśmy, że niektóre, ale nie wszystkie z tych korzyści można tłumaczyć lepszą jakością snu po wieczornej regeneracji i powrocie do równowagi – dodała.

Źródło: bpspsychub.onlinelibrary.wiley.com
Foto: pixabay.com

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *