NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Wolski Szpital Zakaźny obchodzi 135-lecie istnienia!

Nowoczesne pracownie i laboratoria, wybitni specjaliści, wysoki standard usług, a także bogata historia – mowa o najstarszej placówce medycznej o profilu zakaźnym w Polsce. Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie ma już 135 lat.

– To piękny jubileusz, który świadczy o wysokiej renomie szpitala oraz zaufaniu pacjentów. Nic w tym dziwnego – jest to miejsce, które daje pacjentom szansę na szybką diagnostykę oraz odpowiednie leczenie. Znakomity personel medyczny, komfortowe warunki leczenia oraz nowoczesne zaplecze naukowe i medyczne pozwalają nam czuć się bezpiecznie. Bez wątpienia szpital jest wspaniałą wizytówką Mazowsza i Polski – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Początki Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, dawniej Szpitala im. Św. Stanisława, sięgają II poł. XIX w. Placówka została powołana dekretem cara Mikołaja I w 1881 r. do zwalczania groźnych epidemii. Dziś jest czołowym ośrodkiem medycznym w zakresie chorób zakaźnych nie tylko w kraju, ale i Europie. Zatrudnia 444 pracowników i dysponuje 246 łóżkami.

– Zapewnienie mieszkańcom komfortowych warunków leczenia oraz najwyższej jakości usług są dla nas sprawą priorytetową. Szpital Zakaźny na Wolskiej doskonale się w to wpisuje. Stale się rozwija, rozbudowuje i inwestuje w nowoczesną diagnostykę oraz hospitalizację. To niewątpliwie zasługa świetnej kadry medycznej i zarządzającej, a także specjalistycznego sprzętu, jakim placówka dysponuje – zaznacza Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

W szpitalu działa  8 oddziałów zakaźnych, w tym 3 kliniki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, a także Poradnia Profilaktyczno-Lecznicza dla pacjentów z infekcją HIV, Poradnia Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych wraz z Certyfikowanym Centrum Medycyny Podróży. Szpital może poszczycić się również najnowocześniejszymi w kraju Centralnym Laboratorium Analitycznym i Pracownią Diagnostyki Molekularnej. Funkcjonuje tu także unikalny w Europie, 15-łóżkowy oddział dla zakażonych HIV z uzależnieniem opiatowym, który oprócz leczenia substytucyjnego zapewnia opiekę psychoterapeutyczną i socjalną.

– Największą wartością szpitala jest zespół pracowników – oni tworzą oblicze placówki. Dotyczy to zarówno wybitnych specjalistów w dziedzinie medycyny, jak i pozostałych pracowników wspierających proces leczenia chorych – mówi Agnieszka Kujawska-Misiąg, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Szpital stanowi istotne ogniwo w systemie zabezpieczenia Mazowsza na wypadek pojawienia się w regionie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych chorób. Dysponuje zarówno sprzętem, pomieszczeniami, jak i laboratorium niezbędnymi w takich sytuacjach. Fachową pomocą służy również wysoko wykwalifikowany zespół lekarsko-pielęgniarski. Kadra cały czas poszerza swoje umiejętności, ale również kształci innych na wypadek takich zdarzeń.

Placówka zajmuje się także działalnością edukacyjną.  Prowadzone są tu badania kliniczne nad nowymi cząsteczkami leków, a specjaliści medyczni opracowują standardy diagnostyczno-lecznicze dla wielu chorób infekcyjnych. Ponadto w szpitalu odbywają się szkolenia studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz słuchaczy studiów pomaturalnych dla techników-analityków.

W 1991 r. szpital został przemianowany na Wojewódzki Szpital Zakaźny. Przez ostatnie 20 lat samorząd Mazowsza na inwestycje w tej placówce przeznaczył blisko 29 mln zł.

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter