NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Wprowadzenie e-zwolnień wymaga porozumienia!

Lekarze POZ apelują o wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie możliwości dalszego funkcjonowania druków ZUS ZLA (zwolnień lekarskich w formie papierowej) i fakultatywnie e-ZLA (zwolnień w formie elektronicznej).

Mając na uwadze obecne problemy dotyczące wprowadzenia e-zwolnień, a jednocześnie narastające niekorzystne dla środowiska medycznego i pacjentów działania ZUS, uznaliśmy, że konieczne jest podjęcie działań i zawarcie porozumienia między wszystkimi zainteresowanymi stronami – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Obligatoryjne wystawianie zwolnień w formie elektronicznej (e-zwolnień) miało obowiązywać już od 1 lipca bieżącego roku. Lekarze PPOZ podczas spotkań w Warszawie w Centrali ZUS, a następnie w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwracali uwagę, że sprawne funkcjonowanie systemu nie jest możliwe zarówno z powodów technicznych, jak i organizacyjnych (brak kadr lekarskich przy jednoczesnej zwiększonej biurokracji; emerytalny lub przedemerytalny wiek lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, z których tylko nieliczni korzystają z komputerów; brak dostępu do Internetu w stopniu gwarantującym szybkie i bezawaryjne wysyłanie elektronicznej formy druków zwolnień lekarskich, itd).

W kwietniu bieżącego roku z wnioskiem o przesunięcie terminu obligatoryjnego wystawiania zwolnień w formie elektronicznej lekarze PPOZ zwrócili się do Mateusza Morawieckiego, Premiera RP. Pod koniec kwietnia Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiła, że terminem obligatoryjnego wejścia w życie e-zwolnień jest 1 grudnia 2018 roku.

… – Mając na uwadze prowadzone obecnie rozmowy nad przedłużeniem umów POZ wygasających 30 września 2018 roku, uznaliśmy, że nadszedł najwyższy czas na wypracowanie dobrego i realnego rozwiązania dla wprowadzanie e-ZLA. Konieczne jest dopracowanie możliwości funkcjonowania e-zwolnień lub druków papierowych w podmiotach leczniczych. Podtrzymujemy dotychczasowe stanowisko, że e-zwolnienia pozostają fakultatywne (dla placówek, które mogą wykonywać zwolnienia w formie elektronicznej). Natomiast dla placówek, które zobowiążą się do wystawiania e-zwolnień proponujemy ustalić ryczałt (wzrost stawki kapitacyjnej dla lekarza poz, co pozwoli doposażyć placówkę sprzętowo, zainstalować odpowiednie łącza internetowe – o ile są dostępne oraz zatrudnić dodatkowo osobę do pomocy i utrzymać system w stałej gotowości) – informuje Bożena Janicka, podkreślając, że nie można czekać z tymi ustaleniami do 1 grudnia.

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia wskazują, że koniecznym jest, aby w proponowanym przez nich spotkaniu wzięli udział: Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Andrzej Jacyna – Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Gertruda Uścińska – Prezes ZUS.

… – Mając na uwadze dobro pacjentów i realne wprowadzanie nowych rozwiązań w ochronie zdrowia, a jednocześnie możliwości świadczeniodawców, liczę, że wspólnie osiągniemy porozumienie z satysfakcją dla wszystkich stron – podkreśla w piśmie do Ministra Zdrowia Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Tu muzyka i medycyna mówią jednym językiem

10. Międzynarodowy Festiwal dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy” To pierwsze przedsięwzięcie na świecie, którego celem jest zaprezentowanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter