NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Wprowadzenie e-zwolnień wymaga porozumienia!

Lekarze POZ apelują o wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie możliwości dalszego funkcjonowania druków ZUS ZLA (zwolnień lekarskich w formie papierowej) i fakultatywnie e-ZLA (zwolnień w formie elektronicznej).

Mając na uwadze obecne problemy dotyczące wprowadzenia e-zwolnień, a jednocześnie narastające niekorzystne dla środowiska medycznego i pacjentów działania ZUS, uznaliśmy, że konieczne jest podjęcie działań i zawarcie porozumienia między wszystkimi zainteresowanymi stronami – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Obligatoryjne wystawianie zwolnień w formie elektronicznej (e-zwolnień) miało obowiązywać już od 1 lipca bieżącego roku. Lekarze PPOZ podczas spotkań w Warszawie w Centrali ZUS, a następnie w siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zwracali uwagę, że sprawne funkcjonowanie systemu nie jest możliwe zarówno z powodów technicznych, jak i organizacyjnych (brak kadr lekarskich przy jednoczesnej zwiększonej biurokracji; emerytalny lub przedemerytalny wiek lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, z których tylko nieliczni korzystają z komputerów; brak dostępu do Internetu w stopniu gwarantującym szybkie i bezawaryjne wysyłanie elektronicznej formy druków zwolnień lekarskich, itd).

W kwietniu bieżącego roku z wnioskiem o przesunięcie terminu obligatoryjnego wystawiania zwolnień w formie elektronicznej lekarze PPOZ zwrócili się do Mateusza Morawieckiego, Premiera RP. Pod koniec kwietnia Elżbieta Rafalska, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiła, że terminem obligatoryjnego wejścia w życie e-zwolnień jest 1 grudnia 2018 roku.

… – Mając na uwadze prowadzone obecnie rozmowy nad przedłużeniem umów POZ wygasających 30 września 2018 roku, uznaliśmy, że nadszedł najwyższy czas na wypracowanie dobrego i realnego rozwiązania dla wprowadzanie e-ZLA. Konieczne jest dopracowanie możliwości funkcjonowania e-zwolnień lub druków papierowych w podmiotach leczniczych. Podtrzymujemy dotychczasowe stanowisko, że e-zwolnienia pozostają fakultatywne (dla placówek, które mogą wykonywać zwolnienia w formie elektronicznej). Natomiast dla placówek, które zobowiążą się do wystawiania e-zwolnień proponujemy ustalić ryczałt (wzrost stawki kapitacyjnej dla lekarza poz, co pozwoli doposażyć placówkę sprzętowo, zainstalować odpowiednie łącza internetowe – o ile są dostępne oraz zatrudnić dodatkowo osobę do pomocy i utrzymać system w stałej gotowości) – informuje Bożena Janicka, podkreślając, że nie można czekać z tymi ustaleniami do 1 grudnia.

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w piśmie skierowanym do Ministra Zdrowia wskazują, że koniecznym jest, aby w proponowanym przez nich spotkaniu wzięli udział: Elżbieta Rafalska – Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Andrzej Jacyna – Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Gertruda Uścińska – Prezes ZUS.

… – Mając na uwadze dobro pacjentów i realne wprowadzanie nowych rozwiązań w ochronie zdrowia, a jednocześnie możliwości świadczeniodawców, liczę, że wspólnie osiągniemy porozumienie z satysfakcją dla wszystkich stron – podkreśla w piśmie do Ministra Zdrowia Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Powiązane artykuły
KongresAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Rozpoczął się COP28 - światowy szczyt klimatyczny w Dubaju

Według Copernicus Climate Change Service rok 2023 był najcieplejszym rokiem od 125 tysięcy lat. 30 listopada 2023 prezydencję COP oficjalnie przeszła w…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Ucho 2023: Problemy Otorynolaryngologii Dziecięcej

Od niedzieli 19 listopada w Kajetanach pod Warszawą trwa XLVI Krajowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa UCHO2023 – Problemy Otorynolaryngologii Dziecięcej w codziennej praktyce. „Co…
LEKARZCo? Gdzie? Kiedy?

Złoty Skalpel 2023: nagrodzono najlepszych!

Serce rośnie, kiedy widzi się, jak polscy innowatorzy zmieniają oblicze medycyny. Ich odkrycia i praca to ogromna szansa i nadzieja na skuteczniejsze…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter