NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Wsparcie dla wcześniaków

Powstało Stowarzyszenie na rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich. Organizacja utworzona na bazie Kliniki Neonatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach zrzesza: lekarzy, pielęgniarki, położne i rodziców dzieci, które urodziły się przedwcześnie.

Ewa Zajączkowska ( po lewej), Grażyna Pazera z Andrzejem Domańskim – dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. fot. www.wszzkielce.pl

„Chcemy zwrócić uwagę, że potrzebna jest wrażliwość i solidarność społeczna dla dzieci i rodziców dzieci, które urodziły się przed terminem porodu, aby pomóc im w rozwiązaniu problemów związanych z tym przedwczesnym porodem. Wcześniak jest to najsłabsza istota ludzka! Noworodek urodzony o czasie potrzebuje mamy i taty, a maluszek, który przyszedł na świat przedwcześnie, w pierwszym etapie, potrzebuje personelu medycznego, a potem wrażliwych ludzi, społeczeństwa, które pomoże mu wyrównać rozwój do rozwoju dzieci urodzonych we właściwym terminie” – mówi doktor Grażyna Pazera, kierownik Kliniki Neonatologii WSzZ, wiceprezes Stowarzyszenia. Podkreśla, że organizacja ma działać na rzecz rozwoju neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, ale i w innych placówkach w regionie.

„Do stowarzyszenia zapraszamy wszystkie osoby, które bezpośrednio dotknął problem wcześniactwa: zarówno personel medyczny, który wie jak pomóc wcześniakom, albo chce podnieść swoje kwalifikacje, ale również – przede wszystkim – rodziców dzieci, które urodziły się przedwcześnie – podkreśla Ewa Zajączkowska, prezes Stowarzyszenia na rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich, mama wcześniaka. – Każdy rodzic jest dla nas cenny, bo każdy rodzic to inna historia: jak dziecko się wyprowadza z wcześniactwa, albo jak żyje się z jego konsekwencjami” – kontynuuje.

Jak opowiada Ewa Zajączkowska, rodzicem wcześniaka zostaje się nagle, w dramatycznych okolicznościach, człowiek zostaje postawiony pod „ścianą”, w pył rozsypują się plany i marzenia. „Osobiste doświadczenie jest dla nas bardzo ważne, bo jest świadectwem, wielkim wsparciem dla innych osób, które też znalazły się  w takiej sytuacji” – konkluduje Ewa Zajączkowska.

Cele jakie stawiają przed sobą członkowie stowarzyszenia to: edukacja – propagowanie wiedzy o wcześniactwie, wspieranie rodziców, szkolenie personelu medycznego, ale i działalność charytatywna, która ma zaowocować zakupem wyposażenia dla oddziałów neonatologicznych i aparatury medycznej dla rodzin wcześniaków.

Stowarzyszenie, wspólnie z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Kielcach organizuje IV Zjazd Wcześniaków Świętokrzyskich, który 10 czerwca odbędzie się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu koło Chęcin. Zaproszenie na wydarzenie otrzyma kilkaset rodzin z województwa świętokrzyskiego. Impreza będzie miała charakter otwarty. „Zapraszamy wszystkich, którzy są zainteresowani tą tematyką”- podkreśla Grażyna Pazera.

Ze stowarzyszeniem można kontaktować się za pomocą grupy facebookowej Wcześniaki z Kielc.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter