NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Wstrzymano sprzedaż i stosowanie szczepionki

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny (WIF) wstrzymał w tym tygodniu w woj. świętokrzyskim sprzedaż i stosowanie jednej z serii szczepionki Pentaxim, podawanej dzieciom m. in. przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi. Preparat ma zostać przebadany w związku z podejrzeniem wady jakościowej – informuje PAP.

Jak wynika z decyzji zamieszczonej na stronie internetowej świętokrzyskiego WIF, w poniedziałek do inspektora wpłynęło podejrzenie „braku spełniania wymagań jakościowych produkty leczniczego” Pentaxim, o numerze serii POB 332V i dacie ważności: marzec 2019 r.

„Przyczyną zgłoszenia jest fakt, iż proszek nie połączył się z zawiesiną, wytworzył się czop zawieszony w rozpuszczalniku” – napisano. Dlatego ta seria preparatu „nie może być przedmiotem obrotu oraz nie może być stosowana w lecznictwie do czasu wykonania badań jakościowych”.

PAP nie udało się w czwartek (15 lutego) uzyskać szczegółowych informacji w tej sprawie od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego Ewy Drożdżał.

 

W rozmowie z kielecką „Gazetą Wyborczą” inspektor poinformowała, że zgłoszenie o możliwych wadach jakościowych szczepionki instytucja otrzymała z jednej z przychodni. – W takich przypadkach po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wstrzymuje się ją w obrocie i w stosowaniu na trenie danego województwa – dodała Drożdżał.

Według „GW” próbki szczepionki zostały po pobraniu skierowane do badań w laboratoriach Państwowego Zakładu Higieny. – Jeśli wada jakościowa tej szczepionki się potwierdzi, to zostanie wycofana z obrotu. Jeśli nie, to zostanie do niego dopuszczona – wyjaśniła Drożdżał.

Jak wynika z komunikatu WIF, decyzja o wstrzymaniu sprzedaży została przesłana m.in. do producenta szczepionki, ministra zdrowia, Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Według gazety, informację o wstrzymaniu jej stosowania i sprzedaży otrzymały też świętokrzyskie szpitale i przychodnie zdrowia.

źródło: PAP

Powiązane artykuły
Aktualności

O HIV na Pol’And’Rock Festival

Podczas festiwalu Pol’And’Rock, który w tym roku odbędzie się na lotnisku Czaplinek – Broczyno w województwie zachodniopomorskim, edukatorzy Towarzystwa Rozwoju Rodziny – oddział…
Co? Gdzie? Kiedy?

Szansa dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C

Naukowcy z Warszawy szukają nowych metod terapeutycznych dla dzieci z przewlekłym wirusowym zapalaniem wątroby typu C. W 2010 r. Światowa Organizacja Zdrowia…
Aktualności

Szpital zza kulis, czyli nieznane zawody szpitalne

Praca w szpitalu nie kończy się na zawodzie lekarza, położnej czy pielęgniarki. W placówkach medycznych zatrudnionych jest wiele „niewidzialnych” osób, bez których…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter