NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Wszczepili chłopcu zastawkę z polimerów

Krakowscy kardiochirurdzy – jako jedni z pierwszych na świecie – wszczepili zastawkę z polimerów trzyletniemu chłopcu. Polimer ma pozwolić na wykształcenie się własnej tkanki w sercu dziecka, a następnie ulegnąć biodegradacji. Lekarze liczą również, że nowa zastawka będzie rosła razem z chłopcem.

Dr Mroczek tłumaczy na czym polegała innowacja w operacji 3-letniego Filipa. fot. http://www.szpitalzdrowia.pl

3-letni Filip urodził się z artrezją zastawki płucnej, czyli zarośnięciem drogi wypływu krwi z prawej komory serca. Pierwszą operację przeszedł już w ósmej dobie życia, a kolejny zabieg w wieku 2,5- lat. Pomimo tego szybko się męczył, często siniał i w efekcie musiał korzystać z koncentratora tlenu. „Teraz, po wszczepieniu nowej zastawki, Filip czuje się dużo lepiej. Jest żywym, radosnym dzieckiem. Nie musi korzystać z koncentratora tlenu” – cieszy się mama chłopca.

Innowacyjna zastawka została wszczepiona w ramach pilotażowego programu badawczego, na którego zgoda wydała Komisja Bioetyczna. Przygotowania do operacji trwały prawie dwa lata. Producentem zastawki jest firma szwajcarsko-holenderska, która zwróciła się do specjalistów z Krakowa i Budapesztu, by jako pierwsi na świecie zastosowali ten rodzaj zastawek u swoich pacjentów.

„Zazwyczaj w takiej sytuacji wszczepiamy biologiczny materiał zbliżone do normalnej tkanki pacjent. Jest to albo odpowiednio przygotowana tkanka pochodząca od osoby zmarłej albo pochodząca od zwierząt. Te zastawki są sprawdzone, wysokiej jakości, ale mają pewną wadę: nie rosną z pacjentem. Po kilku latach konieczne są kolejne operacje” – tłumaczył na dzisiejszej (13 października) konferencji prasowej prof. Janusz Skalski, kierownik Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej, gdzie przeprowadzono nowatorski zabieg. „Nowość polega na tym, że wszczepiamy niejako szkielet, który posłuży do tego, żeby dziecko wytworzyło własną zastawkę” – dodał dr hab. Tomasz Mroczek, który także brał udział w operacji.

Wszczepienia zastawki dokonano 11 sierpnia. W najbliższych tygodniach planowane są kolejne operacje tego typu. „Tego typu innowacyjne zabiegi są możliwe w naszym szpitalu, ponieważ pracują tu najwyższej klasy specjaliści. Myślę tu nie tylko o lekarzach, ale również o pielęgniarkach, perfuzjonistach, instrumentariuszkach. To praca zespołowa” – podkreśla Andrzej Bałaga, dyrektor ds. lecznictwa.

Powiązane artykuły
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter