NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Wszechstronny lekarz

Wszczepiono miniaturowy rozrusznik serca

Wyniki wszczepienia najmniejszego na świecie rozrusznika serca – MicraTCM (Transcatheter Pacing System) przedstawiono na konferencji Cardiostim 2014 w Nicei.

System Micra TCM jest dziesięciokrotnie mniejszy od tradycyjnego rozrusznika serca – rozmiarem przypomina dużą kapsułkę witaminową. fot. Archiwum

Podczas Międzynarodowego Kongresu Elektrofizjologii i Technik Kardiologicznych firma Medtronic, ogłosiła wstępne wyniki badania przeprowadzonego w grupie czterech pierwszych pacjentów w wieku od 74 do 83 lat, którym przezcewnikowo wszczepiono system Micra.

Po upływie jednego oraz trzech miesięcy od zabiegu stwierdzono, że wszczepienie rozrusznika Micra powiodło się u wszystkich pacjentów oraz, że nie było żadnych istotnych powikłań po zabiegu. „Wstępne wyniki są niezwykle obiecujące i mamy nadzieję, że uzyskamy zbliżone wyniki u większej liczby pacjentów” – powiedział dr n. med. Clemens Steinwender, kierownik Kliniki Kardiologii Szpitala Miejskiego w Linz, w Austrii, który prezentował te dane na konferencji Cardiostim 2014.

Ten miniaturowy rozrusznik nie wymaga wykonywania nacięcia chirurgicznego, ani tworzenia „kieszonki” podskórnej, co eliminuje wszelkie widoczne oznaki obecności urządzenia, jak i potencjalne źródło powikłań, związanych z jego wszczepieniem. System Micra TCM jest dziesięciokrotnie mniejszy od tradycyjnego rozrusznika serca – rozmiarem przypomina dużą kapsułkę witaminową. Wszczepia się go bezpośrednio do serca za pomocą cewnika wprowadzanego przez żyłę udową. Po umieszczeniu rozrusznika w odpowiednim miejscu, mocuje się go do ściany serca, skąd można go w razie potrzeby przemieścić lub usunąć. System nie wymaga stosowania elektrod wewnątrzsercowych biegnących od rozrusznika do mięśnia sercowego, jak w przypadku tradycyjnych rozwiązań, ponieważ sam rozrusznik Micra jest wszczepiony w mięsień sercowy za pomocą niewielkich zaczepów, które zapewniają zarówno umocowanie systemu, jak i przesyłanie impulsów elektrycznych stymulujących serce.

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Magazyn „The Lancet” o polskim smogu

W najnowszym wydaniu magazynu medycznego „The Lancet” ukazały się artykuł prezentujący wyniki kilkuletniej pracy naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Badacze przeanalizowali…
AktualnościWszechstronny lekarz

Równi w domu – równi w pracy. To się wszystkim opłaca

W wyniku wejścia w życie dyrektywy work-life balance, rośnie liczba ojców korzystających z urlopów rodzicielskich. W 2023 roku już 19 tys. ojców skorzystało…
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem choroby

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter