NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Innowacje

Wynalazek na poparzony przełyk

Opatentowane urządzenie to dwukanałowa sonda o zmiennej średnicy i perforacjach umożliwiających przepływ śliny i płynów.


fot. CZD

Prof. dr hab. n. med. Marek Woynarowski, kierownik Pracowni Diagnostyki Gastroenterologicznej IPCZD uzyskał w 2015 r. patent dla urządzenia, które pomaga w leczeniu i dalszym funkcjonowaniu pacjentów po chemicznym oparzeniu przełyku substancjami żrącymi.

Tego typu oparzenie powoduje zwężanie się przełyku aż do jego zrośnięcia. U tych pacjentów wykonuje się powtarzane zabiegi poszerzania przełyku, ale po każdym takim zabiegu przełyk ma tendencję do ponownego zwężania się, co zmusza do kolejnego zabiegu rozszerzania. U niektórych pacjentów konieczne jest leczenie operacyjne, polegające na zastąpieniu zniszczonego przełyku fragmentem jelita.

Opatentowane urządzenie to dwukanałowa sonda o zmiennej średnicy i perforacjach umożliwiających przepływ śliny i płynów. Sondę umieszcza się w przełyku po jego endoskopowym poszerzeniu i pozostawia się tam na kilka miesięcy. Szeroki odcinek sondy zapobiega zwężaniu się przełyku i umożliwia wytworzenie się trwałej blizny, która zapewni utrzymanie drożności przełyku bez konieczności wykonywania kolejnych zabiegów poszerzania. Perforacje w sondzie pozwalają na żywienia pacjenta dietą płynną. Opracowane w CZD i opatentowane obecnie urządzenie jest więc rodzajem opatrunku zakładanego do wnętrza przełyku, którego zadaniem jest utrwalenie poszerzenia uzyskanego w wyniku zabiegu poszerzania przełyku. Metoda leczenia została już z sukcesem zastosowana u kilku pacjentów.

Powiązane artykuły
InnowacjeLEKARZ

Mikroorganizmy wytworzyły materiał, który sam się wybarwia

Obecnie materiały wykonane z szybko rosnących, przyjaznych dla środowiska bakterii to atrakcyjna alternatywa dla zamienników skóry lub sztucznego plastiku. Kolorowanie lub dodawanie…
LEKARZInnowacje

Można manipulować pamięcią motoryczną rdzenia kręgowego

Badacze z Japonii wykazali, że rdzenie kręgowe, które kojarzyły pozycję kończyny z nieprzyjemnym doświadczeniem, już po 10 minutach nauczyły się zmieniać pozycję…
LEKARZInnowacje

Węch a sygnały z innych zmysłów

Szwedzcy naukowcy przetestowali hipotezę, że zmysł węchu może być w dużym stopniu zależny od niewęchowych wskazówek predykcyjnych i obejmować różne cechy przetwarzania…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter