NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Wyróżnienia dla kardiochirurgów

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii wręczyła nagrody im. Prof. Zbigniewa Religi.

Specjalne wyróżnienia za największe osiągnięcia w kardiochirurgii w minionym roku otrzymali:

  1. Dr n. med. Krzysztof Wróbel z Oddziału Kardiochirurgii Allenort/Medicover w Warszawie, autor pracy poświęconej wynikom okołooperacyjnym chorych z pozawałowym uszkodzeniem serca, która stanowi ważny przyczynek do poprawy jakości i wyników leczenia tej grupy pacjentów.
  2. Zespół w składzie: dr n med. Marek Ochman – pulmonolog, transplantolog, lek. med. Maciej Urlik – kardiochirurg, w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z transplantologii klinicznej, dr n med. Tomasz Stącel – kardiochirurg, w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z transplantologii klinicznej, dr n. med. Mirosław Nęcki – pulmonolog, w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z transplantologii klinicznej, Michał Kręt – anestezjolog, lek. med. Remigiusz Antończyk – w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z kardiochirurgii, mgr Alina Kliczka – pielęgniarka oddziałowa, Agnieszka Garbacik – pielęgniarka odcinkowa, mgr Mirosława Sioła – specjalista mikrobiolog, mgr Irena Młynarczyk – specjalista rehabilitacji ruchowej, dr Joanna Foik – Potęga – specjalista rehabilitacji ruchowej, mgr Łukasz Lech – fizjoterapeuta, został wyróżniony przez Kapitułę za stworzenie dynamiczny rozwój w Zabrzu wiodącego w Polsce programu transplantacji płuc i ratowania chorych z nieodwracalnym uszkodzeniem płuc. Nagroda Prof. Religi stanowi uznanie dla wysiłku i fantastycznej pracy zespołowej kardiochirurgów, pulmonologów, transplantologów, anestezjologów, i rehabilitantów, której wynikiem jest najlepszy w Polsce pod względem jakości oraz wyników program leczenia chorych ze skrajną niewydolnością oddechową, również w przebiegu mukowiscydozy. Zespół ten, który przeprowadził w tym roku jak dotąd rekordową liczbę 24 przeszczepów płuc, w tym 11 u chorych z mukowiscydozą i jest wzorem do naśladowania dla innych ośrodków. Nagroda Prof. Religi przyznana temu zespołowi jest symbolem nowoczesnej medycyny i dowodem, że wspólna praca przynosi najlepsze rezultaty i zasługuje na najwyższe wyróżnienie.
  3. Zespół w składzie dr n med. Szymon Pawlak – kardiochirurg, w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z transplantologii klinicznej, adiunkt kliniki SUM, lek. med. Joanna Śliwka – kardiochirurg, w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z transplantologii klinicznej dr n med. Adam Grzybowski – neonatolog, pediatra, dr n med. Jarosław Rycaj – kardiolog dziecięcy, pediatra, lek. med. Arkadiusz Wierzyk – kardiolog dziecięcy, pediatra; mgr Bożena Dwulit – pielęgniarka oddziałowa, Bernarda Markiewicz – pielęgniarka odcinkowa, został wyróżniony za pionierskie w kraju osiągnięcia w zakresie ratowania dzieci z ciężkim uszkodzeniem serca oraz imponujący w wymiarze międzynarodowym jakościowy i ilościowy program mechanicznego wspomagania serca u dzieci z następową transplantacją. Zespół ten jest obecnie zaliczany do jednego z najlepszych i najbardziej doświadczonych w tej dziedzinie w Europie, co stanowi wielką nobilitację dla działalności kliniki. Kapituła w sposób szczególny wyróżniła wysiłek, talent, pasję i osiągnięcia członków tego zespołu, które wpisują się w najlepsze Polskie osiągnięcia kliniczne w zakresie kardiochirurgii dziecięcej. Świadectwem wysokich kompetencji tego zespołu jest fakt, iż jego liderzy zapraszani są do innych ośrodków europejskich, w celu przeprowadzenia zabiegów szkoleniowych w zakresie wszczepiania sztucznych komór u dzieci, oraz jako eksperci w celu przedstawienia autorskiego protokołu wszczepień urządzeń mechanicznego wspomagania krążenia, co jest powodem do dumy i radości.

Laureatem ubiegłorocznej nagrody indywidualnej im. Prof. Z. Religi jest prof. Jacek Różański, konsultant krajowy w dziedzinie kardiochirurgii, który w ubiegłym roku z przyczyn losowych nie mógł odebrać nagrody. „Kapituła wyróżniła prof. Różańskiego za całokształt osiągnięć w dziedzinie kardiochirurgii, oraz szczególne poświęcenie operacjom wad serca u młodzieży i dorosłych, trudnej i wymagającej specjalności, której Pan Profesor sprostał w sposób fantastyczny. Dziękujemy za jego działalność, życząc zdrowia i pomyślności w dalszym liderowaniu polskiemu środowisku kardiochirurgicznemu” – podsumował przewodniczący kapituły nagrody prof. Marian Zembala.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualności

MF zapowiedziało rekordowy wzrost akcyzy na papierosy

Jak zapowiedział 24 lipca wiceszef Ministerstwa Finansów, Jarosław Neneman, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji ds. zdrowia publicznego, w 2027 r., po zmianach w…
LEKARZWszechstronny lekarz

Retaryfikacja wycen poprawi funkcjonowanie oddziałów neurologicznych

Rozmowa z prof. dr hab. med. Haliną Sienkiewicz-Jarosz, przewodniczącą Krajowej Rady ds. Neurologii przy Ministrze Zdrowia. Pani Profesor, Krajowa Rada ds. Neurologii…
AktualnościPACJENT

Women’s Health Mobile Roadshow 2024

Niemal 900 kobiet poddało się badaniom mammograficznym, USG oraz wideodermatoskopowym w mobilnej klinice w ramach trzeciej edycji Women’s Health Mobile Roadshow. Największym…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter