NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Poradnia

Wzorcowa geriatria w Katowicach

Aby zapewnić dobrą opiekę seniorom na 100 tys. mieszkańców powinno być 25 łóżek geriatrycznych w szpitalach i jedna poradnię geriatryczną. Takie są standardy europejskie. W Polsce mamy…  2,5 łóżka i 0,2 poradni. A geriatrów w Polsce jest tylko 300 – alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Dobra pozycja województwa śląskiego to zasługa znakomitego szpitala – jedynego w Polsce szpitala geriatrycznego w Katowicach-Szopienicach. – Osobom starszym nie zawsze pomoże internista. Tak samo nie spodziewamy się przecież, że internista będzie leczył dzieci. Od tego są pediatrzy – mówią lekarze w szopienickim szpitalu.

Szpital próbuje równoważyć opiekę medyczną z usługami społecznymi – bo na tym polega istota pomocy osobom starszym. Aby pomoc była skuteczna trzeba zacząć wcześniej – już wśród 60-latków. To właśnie wczesnych seniorów trzeba edukować, wspierać w zachowaniu sprawności, diagnozować, by nie słyszeć potem: „Trafiliśmy do państwa za późno”.

„Spytacie, co diagnozujemy, skoro seniorzy na ogół wiedzą, na co chorują? Zajmujemy się przede wszystkim powiązaniami między różnymi schorzeniami, zwracamy też uwagę na dysfunkcje poznawcze. Zapraszamy małżeństwa – bo chcemy nie tylko sprawdzić stan osoby chorej, ale także opiekuna” – mówią eksperci z Szopienic.

Szpital projektuje i rozwija urządzenia rehabilitacyjne: osoba starsza może np. dostać kulę, która monitoruje liczbę kroków i trajektorię ruchu seniora. Może więc wychwycić  problem, zanim dojdzie do upadku. Lekarz może zawczasu uprzedzić pacjenta, że nie powinien wychodzić z domu bez asysty lub powinien już zmienić obuwie na wygodniejsze. Szpital uczy, jak się przewracać. Lekarze przygotowali tu też aplikację Testy senioralne.pl – do oceny sprawności ruchowej i pamięci po 55 roku życia.

Szpital prowadzi dzienny dom opieki medycznej – ze względu na kłopoty z dojazdem, zasięgiem obejmuje on przede wszystkim Katowice.

Przymierza się też do projektu „szpitala domowego” – z użyciem narzędzi teleopieki  i we współpracy z placówkami podstawowej opieki medycznej koordynowanej przez szpital (urządzeniami mobilnymi do diagnostyki dysponują lekarze, pacjent ma po prostu zadzwonić).

źródło: RPO

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?

Zaczynamy już w niedzielę 15 września

Prof. Henryk Skarżyński zaprasza na wyjątkowe wydarzenia. 📅 15-17 września 2024 Kajetany/WarszawaOperacje pokazowe, wykłady, warsztaty, dyskusje, sesje plakatowe. Największe autorytety z kraju…
PACJENTPoradnia

Bądź dla dziecka dobrym przykładem

Pierwszym krokiem, który można wykonać, by bez większego wysiłku lepiej zadbać o zęby dziecka, jest pilnowanie dyscypliny w pielęgnacji jamy ustnej. Jak…
AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Senior ma moc, czyli XI Międzynarodowe Senioralia w Krakowie

Emocje jeszcze nie opadły. 6 września 2024 r. seniorzy opanowali Kraków. Co to był za dzień! Po raz kolejny udowodniono, że Senioralia…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter