NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

WZW C – zgłoś się na bezpłatny test!

Do 31 października 2022, w Centrum Medycznym Kolejowa w Warszawie można wykonać bezpłatny test na HCV.

Według badań epidemiologicznych szacuje się, że w Polsce wirusem HCV zakażonych jest ok. 200 tys. osób dorosłych (w zależności od badań zakres ten wynosi od 150 do 250 tys.). Dane pokazują, że tylko co dziesiąta dorosła osoba zakażona wirusem HCV wie o swojej chorobie. Badanie w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) można wykonać w placówce Centrum Medycznego Damiana przy ul.  Kolejowej 1 w godzinach pracy placówki: od poniedziałku do piątku 08:00-20:00; oraz w soboty 08:00-14:00, bez wcześniejszego zapisu.

Serdecznie zapraszamy!

Zapalenie wątroby typu C wywołuje wirus HCV (Hepatitis C Virus). Do zakażenia dochodzi w kontakcie
z krwią, np. podczas zabiegów medycznych i niemedycznych, związanych z naruszeniem ciągłości tkanek, takich jak zastrzyki, zabiegi stomatologiczne, operacje chirurgiczne, zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej z użyciem niesterylnych ostrych narzędzi, przy kontakcie z krwią podczas wypadków, bójek, uprawiania sportu itp. Wirusy hepatotropowe uszkadzają miąższ wątroby, jednak zakażenie wirusem HCV w odróżnieniu od pozostałych przebiega w większości przypadków bez charakterystycznych objawów. Osoby zakażone mogą obserwować u siebie pogorszenie samopoczucia, ogólne osłabienie, brak apetytu, bóle mięśni i stawów, natomiast rzadziej – zażółcenie skóry i białkówek, ściemnienie moczu czy odbarwienie stolca. Choroba może objawić się dopiero po latach, w postaci marskości wątroby lub raka wątrobowokomórkowego.

Powiązane artykuły
AktualnościPACJENT

Jak żyć, aby nie mieć depresji

W czasopiśmie „Nature Mental Health” właśnie ukazały się wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców, w tym z Uniwersytetu w Cambridge (Anglia) i Uniwersytetu…
PACJENTAktualności

Tydzień bez kamuflażu zaczyna się dzisiaj

AMICUS Fundacja Łuszczycy i ŁZS już po raz szósty zaprasza na cykl bezpłatnych spotkań ze specjalistami z zakresu medycyny i psychologii. Wydarzenie…
Aktualności

Aplikacja rozpozna objawy udaru

Na 20. dorocznym spotkaniu Towarzystwa Chirurgii Neurointerwencyjnej rozmawiano o pracach nad aplikacją na smartfony, która dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji będzie w stanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *