Już niedługo w Warszawie odbędzie się Światowy Kongres Audiologii. Specjaliści niemal ze wszystkich kontynentów dyskutować będą o najważniejszych zagadnieniach dotyczących słuchu, jego ochrony i rehabilitacji.
Po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19 w końcu odbędzie się Światowy Kongres Audiologii. Pomysłodawcą i organizatorem kongresu jest International Society of Audiology (ISA), które od momentu założenia w 1952 r. zajmuje się krzewieniem wiedzy na temat słuchu, jego ochrony i rehabilitacji, a także jest rzecznikiem profesjonalistów zajmujących się tą dziedziną oraz osób niesłyszących i niedosłyszących z całego świata.
Warto przypomnieć, że WCA był już w Polsce raz organizowany – w 1980 r. w Krakowie. Teraz, po 42 latach odbędzie się w Warszawie, a zaszczyt jego organizacji w naszym kraju przypadł Instytutowi Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Instytutowi Narządów Zmysłów. Funkcję Prezydenta WCA sprawować będzie prof. Henryk Skarżyński.
World Congress of Audiology 2022 jest w tym roku organizowany stacjonarnie jako jedno z pierwszych bezpośrednich spotkań kolegów i przyjaciół z dziedziny audiologii po dwuletnim okresie pandemii. Uczestników gościć będzie w swoich salach konferencyjnych Hotel Marriott w Warszawie oraz Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach.
Kongresowi towarzyszyć będzie krajowe wydarzenie, również o długiej tradycji – XV Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Sekcji Audiologicznej i Sekcji Foniatrycznej Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi (AUDIOFON 2022). W ramach tego wydarzenia w dniach 10 i 11 kwietnia wystąpią z ustnymi prezentacjami oraz plakatami czołowi polscy specjaliści, a także młodzi lekarze z takich dziedzin jak: audiologia i foniatria, otolaryngologia, onkologia laryngologiczna, chirurgia głowy i szyi, genetyka, akustyka, psychologia, rehabilitacja i in.
Program naukowy obu wydarzeń jest wypełniony od soboty 10 kwietnia do środy 13 kwietnia – zakończenie światowego kongresu. Tematy obejmują rozległy zakres audiologii. Uczestników z pewnością zainspiruje bogactwo dyskusji panelowych, wykładów, wolnych doniesień, warsztatów i sympozjów satelitarnych. Planowane są również operacje pokazowe, które poprowadzi prof. Henryk Skarżyński wraz z zespołem. Jasnym punktem programu będzie także Wykład im. Arama Gloriga, który wygłosi prof. Ross Roeser z Dallas, USA.
Swój przyjazd potwierdzili już prelegenci niemal ze wszystkich kontynentów, a m.in.: z Chile i Brazylii, ze USA i Kanady, RPA i Kamerunu, Australii, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Indii, Hong Kongu, Korei, a także: z Belgii, Niderlandów, Włoch, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii, Turcji, Austrii, Niemiec, Czech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Danii i oczywiście z Polski. Osoby zainteresowane zapraszamy na strony: WCA 2022 https://wca2022warsaw.com/ oraz AUDIOFON 2022 http://audiofon2022.pl/