NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Zaburzenia tarczycy wpływają na rozwój dziecka

Nieleczona tarczyca u dzieci może mieć negatywny wpływ na rozwój mózgu, wzrost, dojrzewanie i ogólnie rozumiane zdrowie. 

W tegorocznych działaniach edukacyjnych wykorzystane zostały rysunkowe postaci motylków. fot. archiwum

Jak wynika ze światowych danych epidemiologicznych, wrodzona niedoczynność tarczycy zdarza się raz na 2-4 tys. przypadków, nadczynność tarczycy występuje u ośmiu z każdego miliona dzieci poniżej 15. roku życia i raz na milion dzieci w wieku poniżej czterech lat. Najczęstsza przyczyna nabytej niedoczynności tarczycy u najmłodszych tzw. choroba Hashimoto występuje u 1 – 2 proc. młodzieży na całym świecie.

Tarczyca odgrywa istotną rolę w regulowaniu dziecięcego metabolizmu i odpowiada za produkcję hormonów, które zapewniają poszczególnym organom możliwość właściwego funkcjonowania. Wspiera takie witalne funkcje organizmu  jak oddychanie, krążenie i trawienie. W przypadku zaburzeń konsekwencje są bardzo poważne.

Mimo że zaburzenia tarczycy u dzieci nie należą do najczęściej spotykanych schorzeń, to niezwykle ważna jest umiejętność dostrzegania ich objawów i skutków. W przypadku dzieci wczesna diagnoza może powodować diametralną różnicę w efektach terapii.

„Wcześnie wykryte zaburzenia pracy tarczycy mogą z powodzeniem być leczone i przy odpowiedniej terapii utrzymane pod kontrolą, pozwalając dzieciom na normalne, zdrowe życie – mówi dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie. – Warto ponadto pamiętać, że problemy z tarczycą w czasie ciąży mogą zaburzać rozwój płodu, jak również doprowadzić do poważnych powikłań. Przykładowo, nieleczona nadczynność tarczycy u ciężarnej może spowodować wrodzoną niedoczynność tarczycy u dziecka” – dodaje internista.

Patronat nad kampanią objęły Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne i Polskie Towarzystwo Tyreologiczne.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościPoradnia

W trosce o zdrowie małych pacjentów

Genetyczne uwarunkowania niedosłuchów, diagnostyka i terapia dzieci z wrodzonymi wadami ucha środkowego i wewnętrznego, postęp w technologiach poprawiających słyszenie, prognozowanie korzyści słuchowych…
Poradnia

5 pytań o przeszczepy, które warto sobie zadać

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień…
Poradnia

Metoda rytmiki Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a

Życie osób z zaburzeniami słuchu w dużej mierze oparte jest na naśladownictwie. Warto więc stwarzać przestrzeń do tego, by mogli się oni…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter