NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Poradnia

W Święta zadbajmy o seniorów

Święta to czas, kiedy rodzina może po prostu ze sobą pobyć, porozmawiać, nacieszyć się sobą, zatrzymać się na chwilę, zwolnić tempo To bezcenne momenty, których w codziennym pośpiechu i zabieganiu na ogół brakuje.

Szczególnie starsze osoby często czują się samotne, nawet gdy mają rodzinę. Poświęćmy w okresie wielkanocnym więcej czasu i uwagi naszym rodzicom i dziadkom, zwłaszcza wówczas, gdy w dni powszednie zbyt często ich nie odwiedzamy. Przy okazji świątecznych wizyt u seniorów warto także zwrócić uwagę na inne sprawy.

„Z doświadczenia lekarzy rodzinnych wynika, że starsi ludzie, którzy na ogół cierpią na wiele współistniejących schorzeń, nadużywają leków i suplementów diety. Często robią to nieświadomie, kierując się poradami sąsiadów, znajomych czy agresywnych (i czasem wprowadzających w błąd reklam). Wszelkie preparaty kupowane bez wskazań lekarza i bez recepty pozostają poza kontrolą. Warto zajrzeć do apteczek naszych dziadków, zabrać do utylizacji przeterminowane preparaty i przestrzec przed niepotrzebnym przyjmowaniem zbyt wielu tabletek” – mówi Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarka Porozumienia Zielonogórskiego.

– Nie kupujmy też seniorom suplementów w prezencie, jak to się często zdarza – przestrzega lekarka rodzinna. – Wiele osób robi tak w dobrej wierze, uważając że w ten sposób przyczynia się do poprawienia stanu zdrowia swoich bliskich. Tymczasem może to przynieść więcej szkody niż pożytku. Wbrew temu, co słyszymy w reklamach, nie istnieją cudowne preparaty na odporność, zachowanie dobrej pamięci, itp. Nie ma sensu też profilaktyczne zażywanie większości witamin oraz mikro- i makroelementów. Najpierw powinno się sprawdzić, czy mamy ich niedobory.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter