NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Aktualności

Zbadaj płuca i przeleć się balonem!

Chcecie zbadać swoje płuca, a przy okazji zobaczyć Warszawę z góry? Już niedługo będzie okazja, żeby to zrobić. Kampania Płuca Polski kontynuuje akcje bezpłatnych badań spirometrycznych – tym razem w zupełnie nowej odsłonie. Zapraszamy wszystkich dorosłych, aby przyszli i sprawdzili stan swoich płuc. Badanie pomoże w wykryciu groźnego schorzenia: POChP – kiedy płuca rzeczywiście wyglądają jak nienadmuchany balon.

Już 30 maja o godzinie 1730 na Placu Defilad w Warszawie pojawi się stoisko kampanii Płuca Polski, gdzie będzie można bezpłatnie wykonać badanie spirometryczne oraz wznieść się w powietrze specjalnym balonem widokowym. Bezpłatne loty przewidziane są dla pierwszych 100 osób, które poddadzą się badaniom.

Płuca chorego na POChP zachowują się, właśnie jak nie do końca nadmuchany balon, ponieważ choroba polega na stopniowym zmniejszaniu się ich pojemności. Tak jak niecałkowicie nadmuchany balon nigdy nie uniesie się w powietrze lub zrobi to z ogromną trudnością, tak chory na POChP z powodu zmniejszonej pojemności płuc i towarzyszącej temu duszności wykonuje zwykłe dla osoby zdrowej czynności znacznie wolniej, a wielu nie jest w stanie wykonać w ogóle” – komentuje prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński, ekspert kampanii Płuca Polski.

Kampania Płuca Polski to inicjatywa, która ma na celu edukowanie i uświadamianie Polaków na temat POChP – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. W Polsce na tę chorobę cierpi ok. 2 mln osób, a rocznie umiera ok. 17 000 chorych. 3 na 4 osoby nie mają zdiagnozowanego schorzenia, więc nie podejmują leczenia. Dlatego właśnie warto wykonać spirometrię, która jest prostym i nieinwazyjnym badaniem, a dzięki niej możemy we wczesnej fazie wykryć chorobę. Rozpoczęcie terapii właśnie wtedy daje szansę na najlepsze efekty.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, którego podstawowym czynnikiem ryzyka jest palenie tytoniu. Ten czynnik odpowiada za ok. 90% wszystkich zachorowań. Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie choroby jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do skorzystania z bezpłatnego badania płuc oraz przeżycia wrażeń związanych ze wzniesieniem się w powietrze w balonie widokowym. Będzie to okazja do połączenia przyjemnego z pożytecznym!

Powiązane artykuły
LEKARZAktualnościInnowacje

OR51E2: tajemnice zapachu

Amerykańscy naukowcy zmapowali precyzyjną trójwymiarową strukturę ludzkiego receptora węchowego, robiąc krok naprzód w zrozumieniu najbardziej zagadkowego ze zmysłów. Badanie, którego wyniki opublikowano…
PACJENTAktualności

Funkcjonowanie osób niesłyszących i niedosłyszących, użytkowników implantów słuchowych - 1. Konferencja "Nauka dla społeczeństwa"

Zapraszamy na pierwszą w tym roku konferencję z cyklu „Nauka dla społeczeństwa”. Link do transmisji z konferencji:https://www.youtube.com/live/xA1vt76sfc0?feature=sharePlaylista ze wszystkimi konferencjami:https://youtube.com/playlist?list=PL4cRiELOM5pNAkCrvK3InH13ycr8qr6Ac Podczas konferencji eksperci z różnych…
AktualnościLEKARZWszechstronny lekarz

Prof. H. Skarżyński: ciągle szukam nowych wyzwań, by sprawdzić się w kolejnej roli

„Miniony rok był dla mnie zarówno bardzo pracowity, jak i obfitujący w przeróżne wydarzenia, w których działalności: naukowa, kliniczna, organizacyjna, edukacyjna i…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter