NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościPoradnia

Zdrowia i szczęścia dla wszystkich Mam!

Z okazji 26 Maja, tradycyjnie jak co roku życzymy wszystkim Mamom długich lat w szczęściu i zdrowiu! W otoczeniu kochającej rodziny! „W ten wyjątkowy dzień każda Mama powinna wiedzieć, jest najważniejszą Osobą na świecie! Pamiętajmy o Niej. Dbajmy o Nią zawsze!” – mówi Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Matka – słowo odmieniane w tysiącach języków na całym świecie zawsze oznacza to samo! Miłość bezwarunkowo oddaną, najsilniejszą i jedyną w swoim rodzaju! Już od momentu narodzin maleńka istota może liczyć na bezpieczeństwo, czułość i ciepło matczynych rąk.

Z biegiem lat to Mama zaczyna potrzebować wsparcia swoich dzieci. Choć nigdy nie oczekuje wdzięczności, jest szczęśliwa z powodu najdrobniejszego gestu miłości. 26 maja jest doskonałą okazją, żeby wyrazić to, jak ważne miejsce zajmuje w naszym życiu.

Co roku tego dnia przypominamy o potrzebach i prawach Mam, szczególnie tych do zdrowia! Fakt bycia kobietą, a później dodatkowo podeszły wiek, niosą za sobą sporo zagrożeń. Profilaktyka i przestrzeganie kalendarza  badań w ogromnym stopniu decydują o długości i jakości życia każdej kobiety. Nieważne, czy ma 20, czy 100 lat!mówi Bożena Janicka.

Kalendarz badań profilaktycznych dla kobiet nie jest skomplikowany. Wystarczy zapamiętać kilka podstawowych liczb.

  • Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne oraz badania cytologiczne (cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego).
  • Raz w miesiącu należy wykonywać profilaktycznie samobadanie piersi, wykonywane tuż po menstruacji.
  • Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym (mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia – co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ).
  • W okresie przekwitania zaleca się także badania gęstości kości pod kątem osteoporozy. Ważne jest także ograniczenie czynników ryzyka mogących mieć wpływ na pojawienie się osteoporozy (nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie nadmiernej ilości kawy – 3 filiżanki dziennie).
  • Lekarze PPOZ przypominają też o kontroli ciśnienia tętniczego krwi (RR), poziomu glukozy we krwi, morfologii krwi, co pozwoli zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, które dotykają także i kobiet.

– Z okazji 26 Maja, do kwiatów i czekoladek, warto dołączyć jeszcze jeden prezent dla naszych Mam. Umówioną wizytę do lekarza rodzinnego. Miłość i zainteresowanie dzieci, to oprócz profilaktyki, najlepsza recepta na długie i szczęśliwe życie każdej Matki! – przypominają lekarze PPOZ.

Powiązane artykuły
AktualnościCo? Gdzie? Kiedy?

Po raz pierwszy wręczono statuetki i dyplomy „Perspektywy Nauki”

Podczas 2. Kongresu Nauka dla Społeczeństwa, który odbywał się w dniach 9-10 czerwca na terenie Politechniki Warszawskiej oraz Światowego Centrum Słuchu Instytutu…
PACJENTAktualności

IMiD oraz Sarcoma nagrodzeni przez Sarcoma Advocacy in Action

Do konkursu zgłoszono 16 inicjatyw z całego świata. Wśród niech znaleźli się reprezentanci Polski. Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej IMiD wraz ze…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Czy dziedziczymy skutki traumy poprzednich pokoleń?

Odpowiedzi na to pytania szukali będą szukać uczestnicy II Konferencji Siła Więzi, która w dniach 28-29.06 odbędzie się w Warszawie pod hasłem…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter