NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Zdrowie Mamy najważniejsze!

Mamy to najważniejsze osoby na świecie, dlatego zadbajcie o ich zdrowie, namówcie na badania, to może uratować im życie.

Fakt bycia kobietą, a później podeszły wiek, niosą za sobą sporo zagrożeń. Do najczęstszych należą ciężkie choroby: rak szyjki macicy, rak piersi, osteoporoza… Osoby starsze często też zapadają na depresję – przypomina Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Lekarze przypominają o badaniach:

Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne oraz badania cytologiczne (cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego).

Raz w miesiącu należy wykonywać profilaktycznie samobadanie piersi, wykonywane tuż po menstruacji.

Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym (mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia – co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ).

W okresie przekwitania zaleca się także badania gęstości kości pod kątem osteoporozy. Ważne jest także ograniczenie czynników ryzyka mogących mieć wpływ na pojawienie się osteoporozy (nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie nadmiernej ilości kawy  – 3 filiżanki dziennie).

Lekarze przypominają też o kontroli ciśnienia tętniczego krwi ( RR), poziomu glukozy we krwi, morfologii krwi, co pozwoli zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, które dotykają także i kobiet.

 

Powiązane artykuły
AktualnościPACJENT

Częste problemy z uszami, nosem i gardłem mogą być zwiastunem innej choroby

Małe dzieci z częstymi problemami z uszami, nosem i gardłem (ENT) mogą być narażone w późniejszym wieku na autyzm lub wysoki poziom…
Wszechstronny lekarz

Mini-PCDH15 terapia genowa ratuje słuch u myszy

Badacze zaprojektowali mini-gen, który w przyszłości może dać skuteczną terapię genową zespołu Ushera typu 1F. Zespół kierowany przez naukowców z Harvard Medical…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Zapraszamy na 4. konferencję z cyklu „Nauka dla Społeczeństwa”

25 maja o godz. 18.00 odbyła się 4. konferencja z cyklu „Nauka dla Społeczeństwa”.Tym razem specjaliści ze Światowego Centrum Słuchu przedstawili, jak…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter