NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

AktualnościWszechstronny lekarz

Zdrowie Mamy najważniejsze!

Mamy to najważniejsze osoby na świecie, dlatego zadbajcie o ich zdrowie, namówcie na badania, to może uratować im życie.

Fakt bycia kobietą, a później podeszły wiek, niosą za sobą sporo zagrożeń. Do najczęstszych należą ciężkie choroby: rak szyjki macicy, rak piersi, osteoporoza… Osoby starsze często też zapadają na depresję – przypomina Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Lekarze przypominają o badaniach:

Raz w roku zalecane są badania ginekologiczne oraz badania cytologiczne (cytologia jest refundowana przez NFZ dla kobiet między 25. a 59. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego).

Raz w miesiącu należy wykonywać profilaktycznie samobadanie piersi, wykonywane tuż po menstruacji.

Po 50. roku życia raz na dwa lata warto poddać się badaniom mammograficznym (mammografia pomaga zdiagnozować raka piersi w stadium, gdy jest całkowicie wyleczalny. Kobiety między 50. a 69. rokiem życia – co dwa lata mogą wykonać mammografię bez skierowania, nieodpłatnie, we wszystkich placówkach, które mają podpisany kontrakt z NFZ).

W okresie przekwitania zaleca się także badania gęstości kości pod kątem osteoporozy. Ważne jest także ograniczenie czynników ryzyka mogących mieć wpływ na pojawienie się osteoporozy (nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu, picie alkoholu, spożywanie nadmiernej ilości kawy  – 3 filiżanki dziennie).

Lekarze przypominają też o kontroli ciśnienia tętniczego krwi ( RR), poziomu glukozy we krwi, morfologii krwi, co pozwoli zapobiec wielu chorobom cywilizacyjnym, które dotykają także i kobiet.

 

Powiązane artykuły
Wszechstronny lekarzPoradnia

Oś mikrobiota–jelita–mózg – najnowsze badania

Coraz więcej danych wskazuje, że mikroorganizmy zamieszkujące nasze jelita mogą wpływać nie tylko na procesy trawienne, ale również na funkcjonowanie układu nerwowego,…
PACJENTAktualności

Spojrzenie Polaków na długowieczność

Co tak naprawdę czujemy, myśląc o długim życiu, zdrowiu i starzeniu? Nie chcemy żyć bez kontaktu z innymi, ale za to długo…
Wszechstronny lekarzPoradnia

Żywienie w pierwszych miesiącach życia

Polskie Towarzystwo Pediatryczne dołączyło do europejskiej kampanii edukacyjnej pod auspicjami ESPGHAN (Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci), mającej na celu propagowanie…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter