NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?Poradnia

Zły stan geriatrii w Polsce

Prof. Zbigniew Szawarski przypomniał, że starość bardzo często oznacza samotność, izolację, rosnącą zależność od innych, słabość, kruchość, bezradność i bezbronność.

fot. Archiwum

W Polsce trzeba zbudować kompleksowy system opieki nad seniorami. Potrzebni są nie tylko lekarze geriatrzy i oddziały geriatryczne przygotowane do leczenia pacjentów w podeszłym wieku, ale też system wsparcia środowiskowego.

O istniejących barierach w dostępie do świadczeń wykorzystywanych w leczeniu osób w wieku podeszłym oraz możliwościach poprawy tego stanu – dyskutowali uczestnicy seminarium edukacyjnego „Innowacje w geriatrii – ocena dostępności w Polsce”. Spotkanie zorganizowała Fundacja Watch Health Care 17 listopada br. w Warszawie. „Portale Medyczne” objęły patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Prof. Tomasz Grodzicki, kierownik Oddziału Klinicznego, Kliniki Chorób Wewnętrznych i Geriatrii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie poinformował, że co trzeci hospitalizowany w naszym kraju pacjent to osoba po 65. roku życia. Jego zdaniem, polskie szpitale nie są przygotowane do opieki geriatrycznej, a każda hospitalizacja osoby w wieku 70-80 lat z licznymi schorzeniami wpływa na obniżenie jej sprawności funkcjonalnej – pojawiają się coraz większe ograniczenia w zakresie czynności życiowych tj. mycie, ubieranie, jedzenie, poruszanie. Podczas hospitalizacji starsza osoba jest bardziej narażona na infekcje wewnątrzszpitalne i upadki, a kiedy wraca do domu często wymaga stałej opieki innej osoby.

„Hospitalizacja w oddziałach geriatrycznych zdecydowanie zwiększa szanse wypisu do domu, a pogorszenie sprawności funkcjonalnej jest zdecydowanie mniejsze” – podkreślał prof. Grodzicki.

Prof. dr hab. n. med. Tomasz Kostka, kierownik Kliniki Geriatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, przypomniał, że wraz z wiekiem spada wydolność fizyczna, masa mięśniowa i siła mięśni. W celu utrzymania sprawności funkcjonalnej, starsi pacjenci powinni być więc poddawani kompleksowej ocenie geriatrycznej m.in. pod kątem potencjału rehabilitacyjnego. Rehabilitacja geriatryczna wymagana jest szczególnie w przypadku złamań, udaru mózgu, niedożywienia, otępienia i depresji.

„W Polsce potrzebne są programy rehabilitacji geriatrycznej. Funkcjonujące w innych krajach programy wykazują trwały wpływ na poprawę sprawności funkcjonalnej, zmniejszają przyjęcia do domów opieki  i umieralność” – podkreślał prof. Kostka.

Według dr Elżbiety Szwałkiewicz, istnieje również pilna potrzeba zmiany stereotypu postrzegania starości oraz podjęcia wysiłku w celu zmiany jakości życia Polaków u schyłku życia. Jej zdaniem trzeba stworzyć kompleksowy system opieki na osobami starszymi, tak aby odejść od modelu zinstytucjonalizowanego na rzecz opieki w domu, świadczonej przez wykwalifikowanych opiekunów medycznych.

Uczestnicy spotkania dyskutowali też o zagrożeniach wynikających z  wielochorobowości seniorów i spożywania przez nich, często bez kontroli lekarza, dużej ilości leków, a także o możliwościach, jakie w opiece nad chorymi seniorami stwarza telemedycyna. Mówiono również o godności umierania, wskazując m.in. na potrzebę leczenia bólu oraz rozwijania w Polsce opieki paliatywnej i hospicjów.

„Starość jest niczym innym jak równią pochyłą do śmierci. Niestety, celem systemu medycyny współczesnej jest ratowanie, podtrzymywanie i przedłużanie życia be względu na jakość, doświadczany ból i cierpienie oraz związane z tym koszty” – podkreślał prof. dr hab. Zbigniew Szawarski, etyk i filozof medycyny, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji WHC i przewodniczący Komitetu Bioetyki PAN.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter