NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

LEKARZ

Zmarł prof. dr hab. n med. Jerzy Widuchowski

30 maja 2022 r. rodzina poinformowała o śmierci prof. Jerzego Widuchowskiego.
Nie żyje światowej sławy polski specjalista medycyny sportowej i współzałożyciel m.in. katowickiego Centrum Medycznego Widuchowski, twórca tzw. „piekarskiej szkoły chirurgii kolana”.

Urodził się w 1943. r. w Wilkowiczach k. Bielska Białej zaś całe dorosłe i zawodowe życie związany był ze Śląskiem. Studia medyczne w Śląskiej Akademii Medycznej ukończył w roku 1968. Przez 40 lat związany był z Wojewódzkim Szpitalem w Piekarach Śląskich gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery zawodowej od asystenta do funkcji ordynatora Oddziału Chirurgii Kolana, Artroskopii i Traumatologii Sportowej.
Założył Regionalny Ośrodek Chirurgii Kolana, Artroskopii i Traumatologii Sportowej.
Zasiadał w Zarządzie Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej oraz Komisji Medycznej International Ice Hockey Federation, uczestniczył w European Society of Sports Traumatology, Knee Surgery and Arthroscopy, był członkiem Komisji Medycznej Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Przewodniczył polskim misjom medycznym podczas igrzysk olimpijskich w Calgary (1988) i Albertville (1992). Pracował też w Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie. Od 2002 r. był konsultantem wojewódzkim ds. medycyny sportowej.

Prof. Jerzy Widuchowski wykładał w kraju i zagranicą. Był autorem ponad 150. publikacji w czasopismach naukowych oraz 4. monografii w formie książkowej z dziedziny jego zainteresowań naukowych, głównie traumatologią sportową i chirurgią stawu kolanowego. Był jednym z pionierów chirurgii artroskopowej w Polsce.

Z tytułu swojej działalności prof. Widuchowski został odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Śmierć prof. Jerzego Widuchowskiego jest ogromną stratą dla środowiska medycznego i naukowego.

Fot.: Centrum Medyczne Widuchowski

Powiązane artykuły
LEKARZWszechstronny lekarz

Objawy SM są we krwi na wiele lat przed wystąpieniem objawów

– Wyobraźmy sobie, że moglibyśmy zdiagnozować stwardnienie rozsiane, zanim niektórzy pacjenci dotrą do kliniki – powiedział dr Stephen Hauser, dyrektor Uniwersytetu Kalifornijskiego…
Wszechstronny lekarzLEKARZ

Niedobór kwaśnej lipazy lizosomalnej (LAL)

To choroba rzadka o postępującym charakterze, która może prowadzić do istotnych problemów zdrowotnych, a nieleczona skończyć się zgonem jeszcze przed 6. miesiącem…
LEKARZAktualnościCo? Gdzie? Kiedy?PACJENT

16 kwietnia to Światowy Dzień Głosu

Głos jest podstawowym narzędziem umożliwiającym i wspierającym funkcjonowanie współczesnego społeczeństwa opartego na komunikacji. Jego zaburzenia mają negatywny wpływ na wiele obszarów aktywności…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *