NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Żyj zdrowo

Zrozum SIBO – chorobę układu pokarmowego

Coraz częściej nasze dolegliwości jelitowe tłumaczymy stresem, pracą i intensywnym trybem życia. Różne niepokojące objawy jak bóle brzucha, wzdęcia czy biegunki występują niezależnie od jedzenia i mogą naprawdę utrudnić życie. Człowiek składa się nie tylko z komórek ludzkiego ciała, ale również z mikroorganizmów, które je zamieszkują. Świadomość tego, jak wiele drobnoustrojów znajduje się w naszych organizmach pozwala zrozumieć naturę wielu dolegliwości i poważnych chorób, m.in. SIBO, czyli przerostu bakteryjnego jelita cienkiego.

Określenie superorganizm oznacza, że nasze ciała zamieszkują mikroorganizmy, tj. bakterie, grzyby i pierwotniaki, które tworzą całą społeczność drobnoustrojów. Organizm ludzki skupia ponad 100 bilionów mikroorganizmów, które zamieszkują głównie okrężnicę – jedno z najgęściej zasiedlonych siedlisk drobnoustrojów znanych na Ziemi. Co ważne, mają one znaczący wpływ na nasz metabolizm.

Zrozumienie tego, jak funkcjonuje nasz organizm i w jaki sposób zależny jest od mikroorganizmów, jakie go zamieszkują, pozwala zrozumieć naturę SIBO – chorobę przerostu bakteryjnego jelita cienkiego. Charakteryzuje się wzrostem liczby lub zmianą rodzaju bakterii, które się w nim znajdują. SIBO może wykazywać nadmierny wzrost bakterii chorobotwórczych lub pożytecznych bakterii, ale właśnie ta zbytnia obfitość, czyli przerost, rujnuje zdrowie układu pokarmowego i ma negatywny wpływ na cały organizm. Do głównych przyczyn SIBO należą m.in. obciążenie toksynami, zaburzenia mikrobioty jelitowej, zespół jelita wrażliwego czy nietolerancja histaminy. Jak widać są one zróżnicowane. Wiemy jednak, że SIBO rozwija się, gdy 1 lub więcej mechanizmów obronnych przeciwko przerostowi bakterii zostaje naruszonych.

Przerost bakteryjny jelita cienkiego często (ale nie zawsze) obejmuje niespecyficzne objawy trawienne. Objawy te wynikają z bakteryjnej fermentacji krótkołańcuchowych węglowodanów. Powszechne są przewlekła biegunka, zaparcia, wzdęcia, nudności, refluks żołądkowy i odbijanie. Objawy SIBO są często nie do odróżnienia od objawów IBS lub innych czynnościowych zaburzeń trawiennych. W miarę postępu SIBO mogą dominować objawy złego wchłaniania, takie jak biegunka tłuszczowa, utrata masy ciała, niedożywienie lub osteoporoza – mówi dr Magdalena Cubała-Kucharska, specjalista medycyny integracyjnej.

SIBO może być jednym z najbardziej niedodiagnozowanych schorzeń leżących u podstaw wielu chorób przewlekłych. Test oddechowy na bazie wodoru/metanu jest najprostszym i najbardziej opłacalnym sposobem identyfikacji tej choroby i monitorowania odpowiedzi na leczenie. Dzięki ukierunkowanym terapiom przeciwdrobnoustrojowym, środkom prokinetycznym, zmianom diety i innym terapiom wspomagającym funkcjonowanie przewodu pokarmowego, objawy choroby mogą się cofnąć.

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

Rusza program szczepień przeciwko HPV

W Polsce każdego roku notuje się ponad 3 tys. nowotworów związanych z zakażeniem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego). To rak szyjki macicy, nowotwory…
KongresŻyj zdrowo

Pandemia otyłości zagrożeniem dla systemu opieki zdrowotnej w Polsce

Już przed pandemią COVID-19 aż trzech na pięciu dorosłych Polaków miało nadmierną masę ciała, a co czwarty mieszkaniec naszego kraju chorował na…
Żyj zdrowoPACJENT

Bezdech senny i brak głębokiego snu to gorsze zdrowie mózgu

Najnowsze badania, opublikowane 10 maja 2023 roku, pokazują, że w mózgach osób, które cierpią na bezdech senny i przebywają mniej czasu w…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *