NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

PACJENTPsychologia

Zwiastuny przemocy – znamy nowe fakty

Badania opublikowane w „Social Psychological and Personality Science” identyfikują kilka znaków ostrzegawczych, które poprzedzały i zapowiadały przemoc ze strony partnera.

Chociaż potrzebne są kolejne badania, aby w pełni zrozumieć powiązania między znakami ostrzegawczymi a nadużyciami, do których dochodzi, czerwone flagi, które udało się nam zidentyfikować, mogą być wykorzystane w interwencjach, aby pomóc ludziom uniknąć nadużyć w związkach lub skutecznie wspierać bliskich, którzy mogą stać się ofiarami przemocy – powiedziała główna autorka badania, dr Nicolyn Charlot z Western University w Kanadzie.

Naukowcy wykazali, że liczba znaków ostrzegawczych i częstotliwość ich wystąpienia, może mieć bezpośredni związek z prawdopodobieństwem wystąpienia nadużycia. Jak podkreśla dr Nicolyn Charlot, doświadczanie jednego lub dwóch znaków ostrzegawczych od czasu do czasu może nie być niepokojące, ale wielokrotne doświadczanie wielu to powód do niepokoju.

Badacze przedstawili 147 uczestnikom listę 200 obraźliwych i nieobraźliwych treści, uczuć i zachowań, a uczestnicy wskazywali, jak często dany element miał miejsce w okresie, od kiedy zaczęli spotykać się ze swoim partnerem. W drugim badaniu, w którym wzięło udział 355 uczestników, zidentyfikowali te znaki ostrzegawcze, które zapowiadały przemoc mającą nastąpić.

Ustalili, że znaki ostrzegawcze przemocy to aroganckie lub roszczeniowe zachowania partnera, negatywna reakcja na powiedzenie mu „nie”, gdy czegoś chciał, a także lekceważenie rozumowania lub danej logiki, tylko dlatego, że nie zgadzała się z jego własną.

I chociaż w badaniu tym wykazano, że dany znak ostrzegawczy zapowiada przemoc, wcale nie oznacza to, że zawsze będzie on zwiastunem przemocy – innymi słowy: nie wszyscy, którzy je zauważyli, staną się ofiarami przemocy. Lista znaków ostrzegawczych nie jest ostateczna. Naukowcy zidentyfikowali kluczowe obszary, na których splanują skupić się w przyszłości.

***

W Polsce najczęściej ofiarami przemocy domowej są kobiety i dzieci. W 2022 roku liczba ofiar przemocy wyniosła 88 032, w tym 65 195 kobiet, 10 676 mężczyzn i 12 161 małoletnich. Statystyki policyjne wskazują, że rocznie prawie 250 tys. osób w Polsce może być dotkniętych lub zagrożonych przemocą domową.

15 sierpnia 2023 roku weszła w życie ustawa antyprzemocowa 2.0. Zawarte w niej przepisy rozszerzają zakres ochrony ofiar. Większe uprawnienia otrzyma m.in. policja i żandarmeria wojskowa, dzięki którym będą mogły wydać wobec sprawcy natychmiastowy:
● zakaz zbliżania się osoby dotkniętej przemocą na odległość ustaloną w metrach;
● zakaz kontaktowania się z osobą dotkniętą przemocą domową, aby uniemożliwić jej nękanie również za pomocą środków komunikowania się na odległość (mail, telefon, komunikatory internetowe);
● zakaz wstępu i przebywania w określonych miejscach, jak zakład pracy, szkoła czy placówki oświatowo-wychowawcze, opiekuńcze i artystyczne, a także obiekty sportowe, gdzie uczęszcza osoba dotknięta przemocą domową lub jej dzieci.

Zakazy te będą mogły zostać przedłużone przez sąd cywilny. Sąd będzie mógł wydać również zakaz kontaktowania się, gdy sprawca przemocy domowej nęka swą ofiarę za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wzbudzając u niej (uzasadnione okolicznościami) poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia albo w inny, istotny sposób narusza jej prywatność.

Źródło: eurekalert.org
Foto: pixabay.com

Powiązane artykuły
PACJENTŻyj zdrowo

Alkohol a serce. Jaka jest między nimi zależność?

Nie ma wątpliwości, że nadużywanie alkoholu szkodzi. Badania wykazały, że powoduje m.in.: zaburzenie perystaltyki jelit, refluks żołądkowo–przełykowy, stany zapalne trzustki, problemy sercowo-naczyniowe,…
PACJENTAktualności

IMiD oraz Sarcoma nagrodzeni przez Sarcoma Advocacy in Action

Do konkursu zgłoszono 16 inicjatyw z całego świata. Wśród niech znaleźli się reprezentanci Polski. Klinika Onkologii i Chirurgii Onkologicznej IMiD wraz ze…
PACJENTPoradnia

Co wiemy o nocnej napadowej hemoglobinurii?

Silne zmęczenie, duszność podczas wysiłku fizycznego, łatwe siniaczenie się, ciemne zabarwienie moczu w godzinach rannych oraz ogólne osłabienie mogą być sygnałami nocnej…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *