NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Życzliwie o wstydliwym problemie

Moczenie nocne u dzieci może mieć bardzo różne przyczyny, nie tylko emocje – uświadamiali specjaliści podczas konferencji zorganizowanej przez wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza poświęconej enurezie, czyli problemowi nocnego moczenia się.

Przyczyn nocnego moczenia się dzieci może być wiele – od błahych po bardzo poważne, wynikające z chorób fot. umed.wroc.pl

W Polsce moczy się ok. 300 tys. dzieci. „To jest duży problem, nie jest nagłaśniany, bo bywa odbierany jako wstydliwy – trzeba to zmienić” – apelowali eksperci. Prof. Danuta Zwolińska kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślała, że do dziś wśród wielu rodziców i wciąż części lekarzy pokutuje przeświadczenie, że problem nocnego moczenia ma podłoże emocjonalne.

Według polskich norm, moczenie nocne diagnozuje się po 5 roku życia dziecka. Przyczyn często szuka się w problemach w domu czy szkole, tymczasem enureza wynikać może z wielu czynników – począwszy od nadmiernej produkcji moczu w nocy w wyniku niedoboru bazopresyny poprzez wady w zakresie budowy pęcherza moczowego, problemy z układem nerwowym czy choroby powodujące produkcję moczu w nadmiernej ilości bez zagęszczenia w przewlekłej chorobie nerek, niewyrównanej cukrzycy, moczówce. „Wiele z tych chorób rozwija się skrycie, tym ważniejsza jest czujność rodziców i wczesne odwiedzenia lekarza. A to tylko nieliczne przykłady możliwych schorzeń” – podkreśla prof. Zwolińska.

Nie powinniśmy też zapominać o ogromnej roli psychiki: nie można dziecka stresować, upominać, trzeba jak najszybciej wybrać się z problemem do lekarza, by poznać jego przyczyny i zapobiec im, szczególnie, że późne rozpoznanie często uniemożliwia lekarzom skuteczną pomoc.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

NMOSD, czyli choroba Devica

To rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o podłożu autoimmunologicznym, w przypadku którego najważniejszym celem leczenia jest zapobieganie ciężkim rzutom tej choroby, a tym samym…
KongresPoradnia

Wybór terapii głosu w oparciu o wybrane czynniki prognostyczne

Tekst: dr hab. n. med. Beata Miaśkiewicz Do najczęściej spotykanych objawów zaburzeń głosu należą chrypka, załamywanie się głosu, zmęczenie głosowe po dłuższym…
PACJENTPoradnia

Choroby krążenia nie lubią upału

Przez Polskę przetacza się fala upałów. Serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. U osób z chorobą wieńcową, po zawale serca,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter