NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Życzliwie o wstydliwym problemie

Moczenie nocne u dzieci może mieć bardzo różne przyczyny, nie tylko emocje – uświadamiali specjaliści podczas konferencji zorganizowanej przez wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza poświęconej enurezie, czyli problemowi nocnego moczenia się.

Przyczyn nocnego moczenia się dzieci może być wiele – od błahych po bardzo poważne, wynikające z chorób fot. umed.wroc.pl

W Polsce moczy się ok. 300 tys. dzieci. „To jest duży problem, nie jest nagłaśniany, bo bywa odbierany jako wstydliwy – trzeba to zmienić” – apelowali eksperci. Prof. Danuta Zwolińska kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślała, że do dziś wśród wielu rodziców i wciąż części lekarzy pokutuje przeświadczenie, że problem nocnego moczenia ma podłoże emocjonalne.

Według polskich norm, moczenie nocne diagnozuje się po 5 roku życia dziecka. Przyczyn często szuka się w problemach w domu czy szkole, tymczasem enureza wynikać może z wielu czynników – począwszy od nadmiernej produkcji moczu w nocy w wyniku niedoboru bazopresyny poprzez wady w zakresie budowy pęcherza moczowego, problemy z układem nerwowym czy choroby powodujące produkcję moczu w nadmiernej ilości bez zagęszczenia w przewlekłej chorobie nerek, niewyrównanej cukrzycy, moczówce. „Wiele z tych chorób rozwija się skrycie, tym ważniejsza jest czujność rodziców i wczesne odwiedzenia lekarza. A to tylko nieliczne przykłady możliwych schorzeń” – podkreśla prof. Zwolińska.

Nie powinniśmy też zapominać o ogromnej roli psychiki: nie można dziecka stresować, upominać, trzeba jak najszybciej wybrać się z problemem do lekarza, by poznać jego przyczyny i zapobiec im, szczególnie, że późne rozpoznanie często uniemożliwia lekarzom skuteczną pomoc.

Powiązane artykuły
PACJENTPoradnia

Nastolatkowie i młodzi dorośli w chorobie nowotworowej

W obliczu diagnozy nowotworowej życie pacjenta i jego rodziny zmienia się nieodwracalnie. Kiedy chodzi o nastolatków i młodych dorosłych, wyzwania te przybierają…
PACJENTPoradnia

Zaburzenia poznawcze w stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane (SM) często kojarzone jest z niepełnosprawnością fizyczną. Ale osoby z SM mogą doświadczać także objawów, które są trudne do dostrzeżenia…
PACJENTPoradnia

Hipofosfatazja: choroba kruchych kości, która niszczy marzenia

Wykrzywione kości, deformacje szkieletu, nawracające złamania, przedwcześnie wypadające zęby, osłabione mięśnie, problemy z poruszaniem się i nieustanny ból – tak wygląda codzienność…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter