NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Poradnia

Życzliwie o wstydliwym problemie

Moczenie nocne u dzieci może mieć bardzo różne przyczyny, nie tylko emocje – uświadamiali specjaliści podczas konferencji zorganizowanej przez wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza poświęconej enurezie, czyli problemowi nocnego moczenia się.

Przyczyn nocnego moczenia się dzieci może być wiele – od błahych po bardzo poważne, wynikające z chorób fot. umed.wroc.pl

W Polsce moczy się ok. 300 tys. dzieci. „To jest duży problem, nie jest nagłaśniany, bo bywa odbierany jako wstydliwy – trzeba to zmienić” – apelowali eksperci. Prof. Danuta Zwolińska kierownik Katedry i Kliniki Nefrologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu podkreślała, że do dziś wśród wielu rodziców i wciąż części lekarzy pokutuje przeświadczenie, że problem nocnego moczenia ma podłoże emocjonalne.

Według polskich norm, moczenie nocne diagnozuje się po 5 roku życia dziecka. Przyczyn często szuka się w problemach w domu czy szkole, tymczasem enureza wynikać może z wielu czynników – począwszy od nadmiernej produkcji moczu w nocy w wyniku niedoboru bazopresyny poprzez wady w zakresie budowy pęcherza moczowego, problemy z układem nerwowym czy choroby powodujące produkcję moczu w nadmiernej ilości bez zagęszczenia w przewlekłej chorobie nerek, niewyrównanej cukrzycy, moczówce. „Wiele z tych chorób rozwija się skrycie, tym ważniejsza jest czujność rodziców i wczesne odwiedzenia lekarza. A to tylko nieliczne przykłady możliwych schorzeń” – podkreśla prof. Zwolińska.

Nie powinniśmy też zapominać o ogromnej roli psychiki: nie można dziecka stresować, upominać, trzeba jak najszybciej wybrać się z problemem do lekarza, by poznać jego przyczyny i zapobiec im, szczególnie, że późne rozpoznanie często uniemożliwia lekarzom skuteczną pomoc.

Powiązane artykuły
PACJENTAktualnościPoradnia

W trosce o zdrowie małych pacjentów

Genetyczne uwarunkowania niedosłuchów, diagnostyka i terapia dzieci z wrodzonymi wadami ucha środkowego i wewnętrznego, postęp w technologiach poprawiających słyszenie, prognozowanie korzyści słuchowych…
Poradnia

5 pytań o przeszczepy, które warto sobie zadać

Transplantologia to niezwykle ważna dziedzina nauk medycznych, która bardzo często jest jedynym sposobem na uratowanie czyjegoś życia. 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień…
Poradnia

Metoda rytmiki Émile’a Jaques’a-Dalcroze’a

Życie osób z zaburzeniami słuchu w dużej mierze oparte jest na naśladownictwie. Warto więc stwarzać przestrzeń do tego, by mogli się oni…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter