NOWOŚĆ!Już dziś zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter! Zapisz się 

Co? Gdzie? Kiedy?

Testy combo już w poradniach

Dla lekarzy POZ to ogromne ułatwienie w rozpoznaniu infekcji i pewność, że leczenie będzie celowane, a dla pacjentów – oszczędność, bo od 9 stycznia 2023 r. NFZ pokrywa koszty testów combo i ich wykonywania. Testy combo i wprowadzone nieco wcześniej szybkie testy CRP pozwoliły na ograniczenie stosowania antybiotyków, które są przepisywane jedynie w przypadkach uzasadnionego podejrzenia infekcji bakteryjnej. Korzyści jest wiele. Szkoda tylko, że testy trafiły do poradni tak późno, bo fala zachorowań na grypę przetoczyła się przez Polskę w listopadzie i grudniu 2022 roku. Kolejna – najprawdopodobniej znacznie mniejsza – wystąpi prawdopodobnie po zimowych feriach, gdy do szkół wrócą uczniowie. 

Rozporządzenie Ministra Zdrowia weszło w życie 9 stycznia 2023 r., a po podpisaniu zarządzenia przez prezesa NFZ test antygenowy combo jest dla pacjentów bezpłatny. Za każdy test i jego wykonanie płaci NFZ , bo jest to świadczenie dodatkowe.

– Pacjenci przychodzą do nas z wysoką gorączką, kaszlem, katarem, bólem mięśni i ogólnie źle się czują. Test combo to szybka diagnostyka i ogromne ułatwienie w ustaleniu co pacjentowi dolega i jak trzeba tę infekcję leczyć – mówi dr Agata Sławin, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. 

Ze względu na podobieństwo objawów klinicznych infekcji dróg oddechowych wywoływanych przez wirusy, nie jest możliwe zidentyfikowanie czynnika etiologicznego wyłącznie w oparciu o badanie podmiotowe i przedmiotowe pacjenta. Test combo pozwala na dokładniejszą diagnozę, a co za tym idzie – trafniejszy dobór leczenia. 

Szybkie testy antygenowe – combo – w krótkim czasie wykrywają tak naprawdę aż 4 zakażenia wirusowe – zakażenie wirusem grypy A i B, koronawirusem lub wirusem RSV. Specjalista medycyny rodzinnej bardzo szybko może postawić właściwą diagnozę i zastosować właściwe leczenie. To szczególnie ważne, by ograniczyć antybiotykoterapię. 

– Według bardzo wielu pacjentów bez antybiotyku nie wyleczy się żadnej infekcji. Tłumaczymy, że antybiotyki stosujemy tylko przy zakażeniu bakteryjnym. Przy wirusach stosuje się inne metody leczenia – tłumaczy Joanna Szeląg, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. 

Eksperci PZ są przekonani, że testowanie poprawia skuteczność leczenia chorych. Mają także nadzieję, że finasowanie testów przez NFZ zostanie utrzymane na stałe. Teraz testy można już kupić w hurtowniach w konkurencyjnych cenach. Niestety, jeszcze kilka dni temu w ogóle ich nie było, a jeśli się pojawiały, były bardzo drogie.  

zdj. Getty Images

Powiązane artykuły
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

Znamy wyniki raportu Barometr WHC #Kobietawkolejce 2024

Jak długo Polki czekają w kolejkach na świadczenia medyczne. Fundacja Watch Health Care przeanalizowała ponad 80 z nich, w tym 31 świadczeń…
Co? Gdzie? Kiedy?Innowacje

Gliwice: Narodowy Instytut Onkologii w innowacyjnym projekcie unijnym

Pracownia Endoskopii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach jest jednym z 14 realizatorów innowacyjnego projektu HoloSurge, którego celem jest wdrożenie multimodalnego narzędzia holograficznego…
Co? Gdzie? Kiedy?Aktualności

24 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Jedną z najbardziej widocznych globalnych zmian na świecie, w tym również w Polsce, jest postępują­ca urbanizacja przestrzeni. Proces ten przyniósł wiele korzyści,…
Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *